V Paříži bují lodní doprava

Paříž - Francouzská metropole se rozhodla zatočit se zácpami v ulicích, které způsobují problémy lidem i obchodníkům, jimž vázne zásobování. Paříž se proto pomalu vrací k lodní dopravě. Ta je šetrnější k životnímu prostředí a v minulosti byla ve městě užívaná hojně.

Obchodní lodě na Seině nejsou pro Pařížany zcela novou atrakcí. Právě voda totiž byla nejspolehlivější dopravní cestou do Paříže stovky let. V současné době narůstající silniční dopravy představuje pohyb po vodě výhodu. 

Využít se jich rozhodl řetězec obchodů Franprix. „Je to efektivní, navíc to snižuje počet aut, které najíždějí do města, a tím i snižuje emise oxidu uhličitého. Takže pomáháme i životnímu prostředí,“ poznamenal ředitel plavební společnosti Norbert Dentressange.

2 minuty
Paříž se vrací k lodní dopravě
Zdroj: ČT24

Místo patnácti kamionů jen jedna loď

Kamiony, které stály dlouhé minuty i hodiny v zácpách na předměstích Paříže, nahradila jedna loď. Ta zaváží zboží do centra Paříže. Denně převeze přes dvacet velkoobjemových kontejnerů, ze kterých se pak zboží rozváží do víc než 80 obchodů Franprix ve vnitřním městě.

Obchody si systém pochvalují, dopravcům ale někdy komplikuje život nevyzpytatelná vodní hladina. Při vysokém stavu vody totiž náklad neprojede. „Když to nejde, máme pořád v záloze kamiony. Je to nutnost, protože zboží musí proudit do stovky supermarketů v Paříži pořád,“ řekl Dentressange.

Lodní doprava v Paříži
Zdroj: ČT24

Plán má podporu radnice

Vodní zásobování zatím funguje ve zkušebním režimu, jeho hodnocení je ale pozitivní a plán má podporu pařížské radnice. Kromě volnějších ulic se jí totiž líbí i pozitivní vliv na životní prostředí.

Podle údajů společnosti Franprix jen patnáct odstavených kamionů znamená ročně pro hlavní město o 235 tun oxidu uhličitého méně.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Ministerstvo financí zlepšilo letošní výhled ekonomiky

Ministerstvo financí zlepšilo letošní výhled české ekonomiky. Hrubý domácí produkt (HDP) podle zveřejněné predikce vzroste o 2,4 procenta, v listopadu ministerstvo čekalo růst 2,2 procenta. Průměrná inflace za letošní rok by měla dosáhnout 2,1 procenta, proti předchozí predikci je odhad nižší o 0,2 procentního bodu.
12:34Aktualizovánopřed 9 hhodinami

Služby trápí nedostatek pracovníků, shodli se hosté Událostí, komentářů z ekonomiky

Zdražování služeb v Česku zůstává nad průměrem celkové inflace a podobný vývoj experti očekávají i v letošním roce. O inflaci ve službách, jejím dopadu na podnikání a budoucím vývoji v Událostech, komentářích z ekonomiky debatovali hlavní ekonom České bankovní asociace Jaromír Šindel, viceprezident Svazu prodejců a opravářů motorových vozů Jiří Tůma a majitel kadeřnictví a člen Asociace kosmetických a kadeřnických oborů Tomáš Arsov. Debatou provázela Vanda Kofroňová.
před 15 hhodinami

Čína hlásí růst ekonomiky o pět procent

Čínská ekonomika v loňském roce vzrostla o pět procent, oznámil podle zpravodajských agentur čínský statistický úřad. Údaj je tak podle agentury Reuters v souladu s vládním cílem. V posledním čtvrtletí loňského roku čínské hospodářství vykázalo meziroční růst o 4,5 procent. Údaje jsou mírně nad očekávání analytiků.
03:20Aktualizovánopřed 18 hhodinami

Evropská unie podle FT zvažuje cla za 93 miliard eur v odvetě za Trumpovy hrozby

Evropská unie zvažuje, že zavede na zboží ze Spojených států dovozní cla v hodnotě 93 miliard eur (2,3 bilionu korun). Mohla by také omezit přístup amerických společností na unijní trh. Uvádějí to zdroje britského deníku Financial Times (FT). Tímto plánem by Unie mohla reagovat na tarify, kterými hrozí americký prezident Donald Trump těm ze spojenců v NATO, kteří se staví proti jeho kampani za získání Grónska.
včeraAktualizovánovčera v 22:23

Kvůli silným mrazům byla na začátku týdne rekordní spotřeba elektřiny

Domácnosti i firmy mají na svědomí vysokou spotřebu elektřiny a plynu. V mrazivých dnech se totiž výrazně zvyšuje energetická náročnost vytápění budov. Na začátku týdne padl dokonce rekord zatížení české elektrizační soustavy. Většinu spotřeby v dané chvíli pokrývaly tepelné, jaderné a plynové elektrárny.
včera v 21:05

Vláda zahájí přípravné kroky k zestátnění ČEZu, řekl Havlíček

Vláda dál počítá s výkupem akcií ČEZu, proces bude trvat rok a půl až dva. V rozhovoru pro Týden v politice to uvedl první vicepremiér Karel Havlíček (ANO). Přesný postup ministr průmyslu a obchodu nekomentoval – s ohledem na to, že jde o cenotvorné informace. Přípravné kroky by ale podle něj mohly začít v následujících měsících.
včera v 10:24

Brusel chce kritickou infrastrukturu bez čínské stopy, píše FT

Evropská komise (EK) plánuje postupné vyloučení čínských technologií z kritické infrastruktury v Evropské unii. Dotknout by se to mělo například telekomunikačních sítí, solární energetiky či bezpečnostních skenerů. Informoval o tom deník Financial Times (FT) s odvoláním na zdroje z Komise.
17. 1. 2026

Soud ve vedlejší kauze kolem ČKD Praha DIZ zprostil obžaloby Speychala

Městský soud v Praze zprostil obžaloby z daňových úniků někdejšího majitele strojírenské firmy ČKD Praha DIZ Petra Speychala. Dalších pět lidí uznal vinnými, kromě trestů vězení jim uložil i peněžité tresty a zákazy činnosti. Obžalovaní vinu před soudem odmítli. Páteční rozsudek není pravomocný, lze proti němu podat odvolání k pražskému vrchnímu soudu. Speychal je obžalovaný i v hlavní kauze kolem ČKD Praha DIZ, v té soud dosud nerozhodl.
16. 1. 2026
Načítání...