Útok hackerů shodil web účtenkové loterie k EET

Útok hackerů způsobil výpadek webu Uctenkovka.cz v době, kdy se na něm měly objevit první výsledky loterie k elektronické evidenci tržeb (EET). Českému rozhlasu Radiožurnálu to řekla náměstkyně ministra financí Alena Schillerová. Útok byl veden hackery ze zahraničních IP adres. Výsledky loterie měly být na webu k dispozici ve středu v 19:00, v tu dobu ale nebyl dostupný. Ministerstvo financí proto přehled výherních kódů z účtenek zveřejnilo na svém webu.

„Celou dobu jsem ve spojení s dodavatelskou firmou. Ta ten problém zanalyzovala. Došlo k hackerskému útoku, který ona odstraňuje a dává dohromady,“ uvedla Schillerová pro Radiožurnál.

Stránka vypadala jako přetížená a nenačítala se. Mohla se stát terčem takzvaného DDoS útoku, při kterém někdo s využitím mnoha počítačů přesměruje na konkrétní internetovou adresu enormní množství požadavků o přístup a zahltí ji. Ve čtvrtek ráno web loterie funguje bez problémů.

Ministerstvo rozdělilo 21 tisíc výher

První losování loterie k EET se uskutečnilo ve středu z účtenek vystavených během října. Ministerstvo financí v něm rozdělilo zhruba 21 tisíc výher, první cenou je jeden milion korun.

Lidé se podle mluvčího ministerstva financí Michala Žurovce o svých výhrách mohli dozvědět také ze svých hráčských účtů, kam se výsledky dostávaly automaticky hned po slosování. Lidé bez hráčského účtu měli dostat informace o výhře po 19:00 e-mailem nebo textovou zprávou.

obrázek
Zdroj: ČT24

Do říjnového slosování účtenkové loterie se zaregistrovalo zhruba 478 tisíc aktivních hráčů s 11,1 milionu účtenek. Slosování provedla Sazka prostřednictvím certifikovaného generátoru náhodných čísel, takzvaného RNG modulu. V rámci EET bylo v říjnu vydáno 376 milionů účtenek.

Vedle první výhry v loterii získal druhý vylosovaný automobil Ford Focus Kombi za zhruba 400 tisíc korun. Jako třetí cena bylo 300 tisíc Kč, čtvrtá 200 tisíc a pátá 100 tisíc korun. Dále ministerstvo financí rozdělilo 20 výher po 20 tisících Kč, tisíc výher po jednom tisíci korun a 20 tisíc výher po stokoruně.

Výplata výhry na účet bude v nejbližším výplatním termínu, osobní převzetí peněz v sídle Sazky je možné od čtvrtka. Peněžité výhry nad 20 tisíc korun je ale možné vyplatit pouze bezhotovostně. Podrobné statistiky k prvnímu kolu účtenkové loterie zveřejní ministerstvo financí během čtvrtka.

Od začátku listopadu mohou soutěžící registrovat účtenky z listopadových nákupů do slosování, které se uskuteční 15. prosince. V loterii se bude znovu hrát o více než 21 tisíc výher včetně automobilu. O jeho značce a typu rozhodne výběrové řízení.