Spotřeba elektřiny loni i přes pandemii klesla jen minimálně, hlásí ČEZ

Spotřeba elektřiny v Česku v loňském roce i přes koronavirovou pandemii klesla meziročně jen minimálně, v posledním čtvrtletí dokonce mírně rostla. Na Twitteru to uvedl generální ředitel ČEZu Daniel Beneš. Firma je distributorem elektřiny zhruba na dvou třetinách území České republiky. Covid měl podle společnosti nicméně vliv na strukturu spotřeby. Snížila se v podnicích, rostla naopak u domácností.

Beneš uvedl, že na distribučním území ČEZu v loňském roce meziročně klesla spotřeba o 3,3 procenta. „Největší pokles byl patrný na jaře, kdy se přechodně uzavřela řada velkých podniků a následovali i jejich subdodavatelé. Nejvíce zasaženým měsícem byl duben, který přinesl celkový pokles spotřeby o 12 procent, ale u velkých podniků to bylo 22 procent,“ řekl šéf ČEZu.

Čtvrtletní statistiky podle firmy ukazují, že v prvním čtvrtletí roku 2020 celková spotřeba elektřiny v Česku meziročně stagnovala, ve druhém klesla o 10,7 procenta, ve třetím se snížila o 3,8 procenta. Ve čtvrtém čtvrtletí naopak meziročně stoupla o 0,3 procenta. Konkrétně v prosinci růst zrychlil na 1,7 procenta, uvedl ČEZ.

Spotřeba domácností razantně nerostla

„Setkáváme se s názory, že kvůli práci a výuce z domova se výrazně zvýšila spotřeba u domácností. Reálná čísla sice opravdu ukazují, že se spotřeba domácností zvýšila, ale nebylo to zdaleka tak razantní, jak by někteří mohli očekávat. Na našem distribučním území vidíme za celý rok nárůst spotřeby domácností o 5,4 procenta,“ řekl generální ředitel společnosti ČEZ Distribuce Martin Zmelík.

Firma uvedla, že zatímco spotřeba domácností za celý rok stoupla, spotřeba velkoodběratelů meziročně klesla o 7,5 procenta a u maloodběratelů se snížila o 2,7 procenta. Například v prosinci však už velkoodběratelé, typicky velké podniky, dosáhli stejného odběru jako v prosinci roku 2019, upozornil ČEZ.

„U maloodběratelů – typicky menší podniky, obchody, restaurace, provozovny – sice klesla spotřeba meziročně v prosinci o 2,1 procenta, bylo to ale znatelně méně než listopadových 5,3 procenta,“ dodala mluvčí ČEZ Soňa Holingerová.