Poslední překážka padla: akcionáři SABMiller a AB InBev schválili spojení podniků

Akcionáři pivovaru SABMiller schválili převzetí firmy větším konkurentem Anheuser-Busch InBev v hodnotě 79 miliard liber (2,5 bilionu korun). Překonali tak poslední velkou překážku spojení dvou největších pivovarnických skupin světa. Krátce předtím transakci podpořili akcionáři AB InBev. Spojení by mělo být formálně dokončeno 10. října, uvedl AB InBev.

Dohodu již schválily regulační úřady po celém světě. Evropská komise však stanovila jako podmínku, že SABMiller prodá své pivovarnické aktivity v Evropě, mezi které patří i Plzeňský Prazdroj.

Sloučená skupina bude kontrolovat téměř třetinu globálního trhu s pivem. Silnou pozici bude mít v Africe a v Latinské Americe. Skupina si ponechá současný název Anheuser-Busch InBev a jejím generálním ředitelem bude současný šéf AB InBev Carlos Brito.

Dohodu zkomplikoval vývoj kurzu britské libry po rozhodnutí Británie opustit EU. Někteří akcionáři se k fúzi začali stavět kriticky, když pokles kurzu libry snížil atraktivitu nabídky na převzetí; negativní postoj některých nezvrátilo ani následné zvýšení nabídky. Pro spojení se nicméně nakonec vyslovilo více než 95 procent přítomných akcionářů SABMiller, potřeba bylo nejméně 75 procent. Již dříve svoji podporu dohodě vyjádřili dva největší akcionáři, Altria a BevCo, kteří vlastní celkem 40 procent akcií, napsaly agentury AP a Reuters.

AB inBev a SABMiller
Zdroj: ČT24