Otisk prstu či selfie. Cestou k vyšší bezpečnosti plateb na internetu má být silné ověření

Bezpečnost internetových plateb i práva uživatelů platebních služeb se zřejmě zvýší. Přinést to má nový zákon o platebním styku, který v pátek schválila sněmovna a nyní ho dostane k projednání Senát.

V případě bezpečnosti internetových plateb návrh zákona zavádí takzvané silné ověření při autentizaci platby. Silné ověření se uskuteční při zadání platební transakce, kde bude vyžadována kombinace alespoň dvou způsobů ověření.

Jedním jsou údaje známé uživateli, druhým například využití mobilního telefonu nebo biometrické údaje, tedy otisk prstu nebo selfie (autoportrét). Požadavek na silné ověření se dostane do zákona nově. Dosud jde jen o doporučení Evropského orgánu pro bankovnictví, které ale řada bank už dnes používá.

  • Zákon posiluje práva uživatelů platebních služeb například tím, že v případě ztráty nebo zneužití karty snižuje uživateli limit odpovědnosti za ztrátu z neautorizované transakce z nynějších 150 na 50 eur, tedy zhruba 1300 korun. 
  • Dále norma umožňuje lidem získat informace ze všech svých platebních účtů prostřednictvím jediné aplikace. 
  • Podle vlády to má umožnit klientům, aby lépe řídili a plánovali rodinné finance.

Zákon také nově upravuje blokaci peněz při platbě kartou. Nově bude možné například při použití samoobslužné čerpací stanice nebo při rezervaci hotelu zablokovat jen takovou částku, ke které dal uživatel souhlas. Jakmile se banka dozví skutečnou útratu, bude muset blokaci zrušit.