Odjinud a jindy. Nedostatek letadel po uzemnění boeingů 737 MAX mění Čechům dovolené

3 minuty
Události: Odstavení boeingů ovlivní dovolené
Zdroj: ČT24

Tisíce Čechů odletí na dovolenou v jiném termínu, než původně plánovali. Cestovní kanceláře začaly posílat klientům nové informace: nejčastěji mění datum a místo odletu. Někdy se může turistům pobyt i zkrátit. Jsou za tím odstavené boeingy 737 MAX, které po dvou tragických nehodách stále nesmějí do vzduchu.

Situace se mění například pro klienty, kteří se chystají vyrazit na Kapverdské ostrovy. „Aktuálně se situace týká 3,5 tisíce klientů, kteří si koupili zájezd na Kapverdy a do Senegalu. Měníme odletový den z úterý na pondělí a z pátku na čtvrtek,“ uvedl mluvčí cestovní kanceláře Exim Tours Petr Kostka.

Změna zasáhne i dovolené na Kanárských ostrovech. „Ruší se čtvrteční lety na Fuenteventuru, jde o dovolené v termínu od května do září. Poletí se v neděli,“ řekl mluvčí CK Fischer Jan Bezděk.

Méně letů bude i z Brna a Ostravy. Pokud bude muset klient do Prahy, dostane příspěvek na dopravu. „Řádově se jedná o 500 korun na osobu dospělou a 300 korun na dítě,“ uvedl Ondřej Rušikvas, obchodní ředitel Blue Style.

Cestovní kanceláře nabízejí i další kompenzace. Lidé si mohou vybrat ve stejném termínu jinou dovolenou. A pokud se jim vinou letadel třeba o den nebo dva pobyt zkrátí, dostanou část peněz nazpět. Letové řády ale ještě nejsou hotové, a tak změn může dál přibývat. Stále se jedná například o linkách do Řecka. 

Na potíže s letadly reagoval i největší prodejce zájezdů Invia. Jen pár dnů poté, kdy společnost Smartwings oznámila změny nebo zrušení některých letních charterů, začala Invia zákazníkům zdůrazňovat výhody automobilové dopravy oproti letecké. Podle zástupců firmy však šlo jen o souhru náhod. 

  • Po dvou leteckých nehodách byla téměř na celém světě uzemněna všechna letadla Boeing 737 MAX.
  • Český letecký dopravce Smartwings počátkem dubna oznámil, že v létě omezí kapacity svých letů o osm procent.
  • Dopravce disponuje sedmi Boeingy 737 MAX, které jsou nyní uzemněny.
  • Společnost tak dočasně pozastaví provoz některých linek nebo sníží počet letů do vybraných destinací.
  • Na linkách také upraví letové časy. Zákazníkům dotčených spojů dopravce nabídne jiné lety, případně vrácení peněz.
  • Omezení kapacity negativně dopadlo i na cestovní kanceláře, které nyní hledají náhradní řešení pro své zájezdy. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Od ledna stoupnou živnostníkům odvody, vzrostou i daně z tabáku a alkoholu

Daňové změny a úprava odvodů od ledna dopadnou hlavně na živnostníky. Minimální sociální odvody se jim mají dočasně zvýšit o 960 korun a zdravotní o zhruba 160 korun měsíčně. Důvodem je především úsporný balíček, který v minulém volebním období prosadil kabinet Petra Fialy (ODS). Koalice ANO, SPD a Motoristů chce růst poslaneckým návrhem zpomalit se zpětnou platností. Od ledna platí také změny u paušální daně a vzroste i spotřební daň na tabák a alkohol.
před 4 hhodinami

Rusko prodloužilo zákaz vývozu benzinu do konce února

Ruská vláda prodloužila dočasný zákaz exportu benzinu do 28. února 2026 pro všechny vývozce včetně části výrobců. Moskva zároveň do konce února prodloužila zákaz vývozu nafty a námořního paliva. Zákaz se však nevztahuje na přímé výrobce ropných produktů, informovala v sobotu ruská státní agentura Interfax s odvoláním na tiskovou službu vlády.
před 11 hhodinami

Nákup a provoz F-35 projdou koaličním auditem, řekla Schillerová

Smlouvy na nákup a provoz 24 nadzvukových letounů F-35 za zhruba 150 miliard i dosavadní platby projdou koaličním auditem. ČT to sdělila vicepremiérka a ministryně financí Alena Schillerová (ANO). Reagovala tím i na ministra obrany a jeho slova ze sociálních sítí SPD. Jaromír Zůna řekl, že jeho resort udělá analýzu i s možností výpovědi smlouvy. S tou ale hnutí ANO nesouhlasí. Další z vicepremiérů Karel Havlíček (ANO) už dřív řekl, že nákup F-35 je rozhodnutou věcí.
26. 12. 2025

Ekonomika si podle expertů příští rok udrží růst, inflace mírně zvolní

Česká ekonomika si v příštím roce udrží rychlý růst, když se hrubý domácí produkt (HDP) zvýší o dvě až 2,5 procenta. Inflace se dál přiblíží k dvouprocentnímu cíli České národní banky (ČNB). Růst nominálních mezd překoná tempo růstu spotřebitelských cen, zvýší se tedy i reálné příjmy domácností. Nezaměstnanost mírně vzroste, přesto bude nadále patřit mezi nejnižší v Evropské unii. Vyplývá to z výsledků pravidelného průzkumu ministerstva financí na základě prognóz patnácti tuzemských odborných institucí a odhadů analytiků.
26. 12. 2025

Letošní rozpočet směřuje k překročení naplánovaného schodku

Stát letos velmi pravděpodobně nedodrží schodek rozpočtu, který předchozí vláda naplánovala na 241 miliard korun. Deficit byl totiž už před vánočními svátky téměř 275 miliard. Z nejnovějších dat ministerstva financí to zjistila ČT. S dodržením plánovaného schodku už nepočítá ani nová ministryně financí Alena Schillerová (ANO) ani nejsilnější opoziční strana ODS, ze které je předchozí šéf resortu.
25. 12. 2025

Benzin je nejlevnější za více než čtyři roky

Benzin v Česku je nyní nejlevnější za více než čtyři roky. Od minulého týdne cena Naturalu 95 klesla o 41 haléřů na průměrných 33,35 koruny za litr. Nižší byla naposledy v červenci 2021. O více než čtyřicet haléřů zlevnila za týden také nafta, prodává se v průměru za 32,62 koruny za litr. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny sleduje.
25. 12. 2025

Cena zlata znovu pokořila rekord

Cena zlata ve středu poprvé překročila 4500 dolarů (92 600 korun) za troyskou unci (31,1 gramu), na rekordu je i cena stříbra a platiny. Poptávku po drahých kovech zvyšuje podle analytiků zejména očekávané další snižování základních úrokových sazeb ve Spojených státech.
24. 12. 2025

Zájem o revizi letadel v tuzemsku roste, aerolinky přicházejí z celého světa

Zájem o revizi letadel v tuzemsku roste. V hangárech na pražské Ruzyni servisuje své stroje víc než desítka aerolinek z celého světa. Během dekády se jejich počet zdvojnásobil. I proto tam hledají nové zaměstnance. Lidí ve specializovaných profesích je ale málo.
24. 12. 2025
Načítání...