Nové vlaky má drahám zaplatit 10 miliard z obligací

Praha – Nové či modernizované vlaky, které by omladily dosavadní přestárlý vozový park, chtějí České dráhy financovat z obligací. Vydat by je měly po roce 2012 a jejich prodejem plánují utržit minimálně deset miliard korun. Na Žofínském fóru to dnes řekl generální ředitel drah Petr Žaluda.

„Chceme tak nahradit dosavadní způsoby financování,“ uvedl Žaluda. Firma nyní hradí nákup a rekonstrukci vozidel především z úvěrů od evropské železniční kampeličky Eurofima a z peněz za prodaný majetek.

Po kolejích v padesátiletém vlaku

Nahrávám video
Hospodaření ČD
Zdroj: ČT24

Žaluda zdůraznil, že České dráhy mají třetí nejstarší vozový park v Evropě po Maďarsku a Slovinsku. Průměrné stáří vagonů a lokomotiv Českých drah překročilo 26 let, některým soupravám už ale táhne i na padesátku.

Podle Žaludy by bylo nutné investovat minimálně osm miliard korun ročně, aby se vozový park významně omladil. Letos přitom na koleje vyjedou nové vozy za 4,5 miliardy korun.

Cesta k vydání obligací však nebude jednoduchá. Dráhy letos přecházejí na mezinárodní účetní standardy, příští rok chtějí usilovat o mezinárodní rating. V roce 2011 by se mělo vydání obligací připravovat.

Podle Žaludy si budou moci dráhy dovolit vydat obligace i díky dorovnání ztrát z regionální dopravy ze strany státu. Stát se zavázal přispívat příštích deset let na lokálky 2,7 miliardy ročně, což prý dává firmě podnikatelskou jistotu. K tomu připlácí ministerstvo dopravy 3,8 miliardy za objednané rychlíky a kraje necelých pět miliard za regionální vlaky.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Města přicházejí kvůli nezaplaceným pokutám o desítky milionů

Města a obce odepisují ročně desítky milionů korun na nezaplacených pokutách za porušování veřejného pořádku. Problém jim pomáhá řešit celní správa, která pro radnice dluhy také vymáhá. I ona ale dostane z dlužníků jen třetinu peněz, které mají zaplatit. Podle varování centrálního registru dlužníků by letos počet insolvencí mohl narůst až o padesát procent. A s tím i objem pokut, které zůstanou nezaplacené.
před 8 hhodinami

Nezaměstnanost překročila v lednu pět procent

Nezaměstnanost v Česku v lednu meziměsíčně vzrostla o 0,3 procentního bodu na 5,1 procenta. Na zvýšení měl vliv každoroční sezonní nárůst i navýšení podpory v nezaměstnanosti v prvních měsících, které je platné od ledna, uvedl Úřad práce ČR. Analytici také zmiňují vliv flexinovely zákoníku práce a odliv pracovníků z průmyslu. Nezaměstnanost podle nich roste dlouhodobě.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Kabinet mění opatření proti erozi půdy

Ministr zemědělství Martin Šebestyán (za SPD) oznámil, že mění požadavky na opatření proti erozi zemědělské půdy. Dále chce také upravit plochu, které se povinnost bránit odnosu části půdy vlivem srážek týká. Aktuálně to je zhruba 65 procent půdy v Česku. Někteří zemědělci upozorňují, že to je jeden z nejpřísnějších standardů v EU, kde je to průměrně 40 procent. Asociace soukromého zemědělství to vysvětluje tím, že v Česku je výrazně vyšší podíl velkých ploch v erozně ohrožených lokalitách.
před 15 hhodinami

Tržby ve službách loni meziročně stouply o 1,8 procenta

Tržby ve službách v Česku loni meziročně reálně vzrostly o 1,8 procenta. Zpomalily tak růst, v roce 2024 totiž stouply podle revidovaných údajů o 2,3 procenta. Tržby minulý rok neklesly v žádném ze sledovaných odvětví služeb, nejvíce k růstu přispěly profesní, vědecké a technické činnosti. Vyplývá to z údajů, které na svém webu zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).
před 18 hhodinami

Studenti vyvinuli aplikaci na vyhledávání brigád

Gymnazisté z Humpolce spouští novou aplikaci na brigády – studenti si mohou snáz najít přivýdělek a firmy zase potřebné síly. Prototyp je hotový a na Vysočině právě začíná testování mezi středoškoláky.
před 21 hhodinami

Opoziční demokraté požadují vyšetření obchodů Trumpovy rodiny s Emiráty

Američtí opoziční demokraté požadují vyšetření obchodu mezi vládnoucími rodinami USA a Abú Dhabí. Ropná monarchie získala od Američanů vysoce chráněné vyspělé čipy. Jen několik měsíců předtím přitom příbuzný šajcha Ál Nahjána koupil za půl miliardy dolarů podíl v Trumpově rodinné firmě. Bílý dům podezření ze střetu zájmů odmítá.
8. 2. 2026

Thonetům vrátí čestné občanství, jejich židle se v Bystřici vyrábějí dodnes

Obec Bystřice pod Hostýnem na Kroměřížsku napraví historickou křivdu a po 78 letech vrátí čestné občanství vynálezcům ohýbaného nábytku Augustovi a Jakobovi Thonetovým, které jim komunisté vzali v roce 1948. Jejich patent na ohýbání bukového dřeva dnes v Česku využívá jako jediná firma sídlící v Bystřici. O židle vyvinuté v polovině 19. století mají pořád zájem zákazníci z celého světa.
8. 2. 2026

ŘSD varuje před stopkou i pro rozestavěné projekty, dle vlády se výhled bude měnit

Vládou navržený střednědobý výhled rozpočtu Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) podle Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) v současné podobě ohrožuje plynulou výstavbu a může vést i k pozastavení rozestavěných projektů. Dokument počítá v letech 2027 a 2028 s výrazným poklesem peněz oproti letošku. Podle ministra dopravy Ivana Bednárika (nestr. za SPD) bude vláda výhled ještě měnit.
8. 2. 2026
Načítání...