Multikina táhnou diváky stále víc

Praha - Rekordními tržbami se můžou pochlubit česká multikina. Za loňský rok si vydělaly miliardu a 300 milionů korun. To je o 206 milionů víc než v předešlém roce. Rostl i počet návštěvníků. Loni se na film do multiplexu přišlo podívat bezmála 9 a půl milionu lidí. Českému trhu dominují dva giganti. Společnost Cinestar, která odkoupila kina od konkurenční Village Cinemas a společnost Cinema City, která od ledna vlastní síť multikin Palace Cinemas.

Sedmdesát procent lidí si při volbě, kam se na snímek vyrazit podívat, vybírá multikino. Před původním kinem mu dalo přednost 9 milionů 472 tisíc lidí. Některá starší kina se kvůli nízkému zájmu diváků musela zavřít. Ta zbylá jsou závislá na městských dotacích. Jeden příklad za všechny - po otevření multikina CineStar na okraji Olomouce přestala kina Lípa a Central úplně promítat. Třetí - poslední tamní klasický biograf Metropol - zažívá existenční krizi.

V pokladnách českých kin loni skončilo 1,5 miliardy korun - nejvíc v historii. Právě multikina na tom mají ale největší zásluhu. Největší baštou je Praha - první multiplex Galaxie se otevřel před 15 lety. Boom multikin začal až v roce 1999. Největší změnou ale kina prošla až v posledních letech - od moderního vybavení až po 3D technologie.

Českému trhu vládnou multikina (zdroj: ČT24)