Ministerstvo zemědělství vybírá kategorie základních potravin, u nichž by rádo snížilo DPH. Vyplynulo to z jeho vyjádření pro Otázky Václava Moravce. Hosté pořadu – prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza a předseda Zemědělského svazu ČR Martin Pýcha – však nevěří, že by k tomu došlo.
Ministerstvo zemědělství by chtělo snížit DPH na potraviny. Prouza a Pýcha nevěří, že to projde
Ministerstvo uvedlo, že vše je zatím ve fázi příprav a propočtů. Výsledný návrh by pak měli řešit členové vládní koalice, nejspíše počátkem příštího roku.
Prouza nepovažuje možnost snížení DPH na potraviny v Česku za příliš reálnou. Pochybuje totiž o tom, že by vláda měla odvahu to udělat. „Bylo by však dobře, kdyby to udělala, protože potraviny dál zdražují.“
Prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu, viceprezident Hospodářské komory a poradce ministra průmyslu a obchodu by uvítal snížení DPH alespoň u základních potravin (chléb, pečivo, maso, mléko), ne tedy například u cukrovinek či sycených nápojů.
Zároveň se domnívá, že výpadek v příjmech státního rozpočtu by byl nižší než mezi 40 a 60 miliardami korun, o nichž se někdy mluví.
Prouza soudí, že snížení DPH na potraviny má smysl jako krátkodobé krizové opatření v dobách velmi rychle rostoucí inflace. Aby se lidem ulevilo alespoň u části základních věcí, které musí platit. Za účinné by to považoval, pokud by se tak stalo už nyní na podzim, kdy výrazně rostou ceny energií a potravin.
Hlavní ekonomka Raiffeisenbank a poradkyně premiéra Helena Horská soudí, že snižování DPH určitě není nástroj boje proti inflaci. „Je to nástroj, který pomáhá k udržení spotřeby, ale my jsme v situaci, kdy nepotřebujeme udržet spotřebu.“
- Země 4/22 5/22 6/22 7/22 8/22 9/22
- Maďarsko 9,6 10,8 12,6 14,7 18,6 20,7
- Česko 13,2 15,2 16,6 17,3 17,1 17,8
- Polsko 11,4 12,8 14,2 14,2 14,8 15,7
- Slovensko 10,9 11,8 12,6 12,8 13,4 13,6
- Zdroj: Eurostat
Prezident Zemědělského svazu a viceprezident Agrární komory ČR Pýcha zmínil, že poptávka po potravinách klesá dva měsíce po sobě. Obchodníci pak tlačí na cenu přes potravináře a to dopadne na zemědělce.
Pýcha nevěří, že by v době současné situace kolem státního rozpočtu bylo ministerstvo financí ochotné přistoupit ke snížení daně. Pokud by se tak stalo, lidé by například nejezdili v takovém množství kupovat potraviny do Polska a Německa, kde je DPH na základní potraviny nulová či alespoň nižší.
V další části pořadu se pak Prouza a Pýcha už tradičně neshodli v tom, kdo může za to, že ceny potravin v Česku patří k nejrychleji rostoucím v Evropě, či jak jsou ceny ovlivňovány výší marží jednotlivých subjektů na cestě ke spotřebiteli (zemědělci, potravináři, velkoobchodníci, obchodní řetězce).
Neshodli se ani na tom, jak vysoká je ziskovost zemědělců a obchodníků.