Googlu narostly díky Motorole raketově tržby, Microsoftu se nedařilo

San Francisco - Americká internetová společnost Google zvýšila ve druhém čtvrtletí letošního roku tržby o 35 procent na 12,21 miliardy dolarů (253 miliardy korun). Pomohlo jí k tomu převzetí společnosti Motorola Mobility, za kterou zaplatila 12,5 miliardy dolarů. Naopak nedařilo se Microsoftu. Americká softwarová společnost zaznamenala ve stejném období svou vůbec první čtvrtletní ztrátu po vstupu na burzu, když musela odepsat přes šest miliard dolarů za nevydařený nákup internetové reklamní agentury eQuantive.

Google vytvořil za druhé čtvrtletí čistý zisk 2,79 miliardy dolarů (58 miliard korun), což je 8,42 dolaru na akcii. V prvním čtvrtletí měl Google zisk 2,89 miliardy. Po zveřejnění zprávy se cena akcií společnosti zvýšila o tři procenta na 609 dolarů (12 600 korun). Google, který je největší internetovou vyhledávací firmou na světě, uzavřel akvizici Motoroly v květnu, a vstoupil tak do vysoce konkurenčního prostředí chytrých telefonů.

Microsoft v období od letošního dubna do června vykázal ztrátu ve výši 492 milionů dolarů (10,1 miliardy korun), tedy šest centů na akcii. Ve stejném období loňského roku Microsoft zaznamenal zisk 5,9 miliardy dolarů (122 miliardy korun), tedy 69 centů na akcii. Firmu eQuantive Microsoft koupil před pěti lety a letošní odpis činil 6,2 miliardy dolarů (128 miliard korun). Akvizice byla v roce 2007 největší koupí Microsoftu. Tržby společnosti v období duben až červen dosáhly částky 18,06 miliardy dolarů (374 miliardy korun).