Euroval přijde kvůli sníženému ratingu až o 180 miliard eur

Brusel - Euroval, záchranný fond eurozóny by mohl po snížení ratingu Francie a Rakouska přijít až o 180 miliard eur. Podstatně by se tak snížila jeho schopnost poskytovat úvěry zemím, které se ocitly v problémech. S odvoláním na důvěryhodný zdroj z eurozóny o tom informovala agentura Reuters. Fond má na úvěry v současnosti k dispozici celkem 440 miliard eur, další stovky miliard eur představují samotné záruky zemí eurozóny.

Euroval sám o sobě nemá žádný kapitál, musí spoléhat na úvěry, za které ručí silné státy eurozóny, aby pak mohl peníze půjčit těm slabším. Francie byla se svým nejvyšším možným ratingem AAA druhým největším ručitelem fondu, ale se snížením ratingu ze strany agentury Standard&Poor˙s o jeden stupeň se situace fondu značně komplikuje. O prestižní známku AAA přitom přišlo i Rakousko.

Záchranný fond tak zřejmě bude největší obětí hromadného snížení ratingu. Jestliže země, které byly zpočátku považovány za silné, nyní patří mezi finančně slabší a komplikují tím plány fondu. Garance, které za jeho úvěry poskytují silní členové eurozóny, tak nemají takovou váhu, jakou měly dosud.

Podle Reuters nyní existují dvě možnosti jak se s novou situací vypořádat. Jednou z nich je navýšení garancí ze strany zemí, které si v eurozóně rating AAA ještě drží, tedy ze strany Německa, Nizozemska, Finska a Lucemburska. Druhou možností je snížit úvěrovou kapacitu fondu. „Je ovšem důležité, že stále existují dvě ratingové agentury, které drží rating EFSF na AAA a to je přesně to, co bude investory zajímat,“ uvedl zdroj agentury Reuters.