Ekonomika loni vzrostla o procento, potvrdili statistici

3 minuty
Události: Ekonomika loni vzrostla o procento
Zdroj: ČT24

Česká ekonomika loni vzrostla o procento, potvrdil v pátek zveřejněný zpřesněný odhad Českého statistického úřadu. V posledním čtvrtletí loňského roku hrubý domácí produkt (HDP) stoupl meziročně o 1,8 procenta a mezikvartálně o 0,7 procenta. Obě čísla jsou o dvě desetiny procentního bodu příznivější než podle lednového odhadu. Ekonomiku podle analytiků loni táhla spotřeba domácností, letos tomu podle nich bude stejně.

Růst HDP v loňském roce pozitivně ovlivnily zejména výdaje na konečnou spotřebu domácností a vládních institucí. „Solidní růst mezd v kombinaci s nadále nízkou nezaměstnaností již zřetelně nese své ovoce, když tuzemská spotřeba postupně akceleruje. Na uzdě ji ovšem stále drží poněkud opatrná spotřebitelská nálada a nadále enormně zvýšená tendence k tvorbě úspor,“ uvedl hlavní ekonom Cyrrusu Vít Hradil.

Výdaje na konečnou spotřebu domácností vzrostly o dvě procenta, vládních institucí o 3,8 procenta. Tvorba hrubého fixního kapitálu byla loni nižší o 1,3 procenta. Saldo zahraničního obchodu vzrostlo v běžných cenách meziročně o 141,2 miliardy na 525,6 miliardy korun.

Hrubá přidaná hodnota (HPH), tedy rozdíl mezi produkcí zboží a služeb a náklady na produkci, se loni v porovnání s rokem 2023 zvýšila o tři desetiny procenta. K růstu nejvýrazněji přispělo odvětví obchodu, dopravy, ubytování a pohostinství. Opačný vliv měl především průmysl. Brzdou ekonomiky podle Hradila zůstává nízká poptávka v průmyslovém sektoru.

Celková zaměstnanost vzrostla ve srovnání s předchozím rokem o 0,3 procenta na více než 5,4 milionu lidí. Celkem však bylo odpracováno o 0,2 procenta hodin méně než předloni.

„Klesající zahraniční poptávka“

V samotném závěrečném čtvrtletí loňského roku byly hlavním faktorem mezikvartálního růstu HDP vyšší výdaje na konečnou spotřebu domácností a změna stavu zásob. Hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek upozornil, že ve čtvrtém čtvrtletí spotřeba domácností meziročně vzrostla o 3,2 procenta, což bylo nejvyšší tempo od roku 2019. Podle Hradila ale čeští spotřebitelé stále nakupují o tři procenta méně než v posledním čtvrtletí roku 2019.

Výdaje na konečnou spotřebu vládních institucí klesly mezičtvrtletně o 0,3 procenta a meziročně vzrostly o 3,2 procenta.

Podle revidovaných dat ČSÚ vzrostla česká ekonomika v posledním čtvrtletí mezikvartálně o 0,7 procenta. „Negativní vliv (v závěrečném čtvrtletí) měla tvorba hrubého fixního kapitálu a klesající zahraniční poptávka,“ uvedl ředitel odboru národních účtů ČSÚ Vladimír Kermiet.

Tvorba hrubého fixního kapitálu klesla v posledním čtvrtletí mezikvartálně o 1,5 procenta a meziročně o 2,4 procenta. „Meziročně rostly investice do ostatních budov a staveb a dopravních prostředků. Investice do všech ostatních aktiv klesaly,“ uvádějí statistici.

Vývoz v posledním čtvrtletí roku 2024 klesl mezikvartálně reálně o 1,5 procenta a meziročně stoupl o 1,3 procenta. Vývoj nejvíce ovlivnil rostoucí export elektronických a optických přístrojů a elektrických zařízení. Naopak klesal vývoz strojů a zařízení a motorových vozidel. Dovoz klesl mezičtvrtletně o 1,8 procenta, zatímco proti poslednímu kvartálu roku 2023 vzrostl o více než tři procenta.

Bude ekonomika letos zrychlovat?

„Meziroční tempo růstu ve čtvrtém čtvrtletí 2024 bylo nejvyšší za devět čtvrtletí. Posun těžiště loňského růstu do druhého pololetí zvyšuje pravděpodobnost, že letos může HDP zrychlit nad dvě procenta,“ uvedl Sobíšek.

Hlavní ekonom Banky Creditas Petr Dufek je ale s odhadem rychlejšího růstu opatrný. „Zrychlení ekonomiky v závěru roku by mohlo být pozitivní, kdyby šlo současně ruku v ruce s vyšší přidanou hodnotou v ekonomice. A to se fakticky nestalo, protože celková přidaná hodnota vznikající v tomto období stagnovala,“ upozornil. „Pokud si letos česká ekonomika připíše dvě procenta, bude to velký úspěch,“ dodal Dufek.

Analytici očekávají, že stejně jako loni potáhne i letos tuzemské hospodářství spotřeba domácností. „Nelze spoléhat na pomoc ze zahraničí. Motorem tuzemského hospodářství bude domácí poptávka v čele s domácnostmi, jimž budou dále růst reálné mzdy a podněcovat je tak k vyššímu nákupnímu apetitu,“ uvedl analytik Raiffeisenbank Martin Kron.

Výsledek ekonomiky letos podle odborníků mohou významně ovlivnit zahraniční události. „Rizikem, neznámým co do načasování, rozsahu i délky trvání, je hrozba zavedení cel ze strany USA vůči EU. Zde by se rýsoval viditelně pomalejší růst české ekonomiky oproti našemu základnímu scénáři, jenž činí 2,1 procenta,“ dodal hlavní ekonom Generali Investments CEE Radomír Jáč.

„Nová data o vývoji ekonomiky jako celek vyznívají mírně v proinflačním směru. Silnější spotřební poptávka zejména ve službách může zpomalit odeznívání inflačních tlaků v tomto odvětví,“ uvedl v komentáři náměstek ředitele měnové sekce České národní banky Jakub Matějů. Podle něj je na místě opatrný přístup této instituce k uvolňování měnové politiky.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Veřejné peníze se utrácejí bez ohledu na cíle, kritizuje NKÚ

Systém dotací v Česku čelí zásadním problémům a stát se často zaměřuje na maximální vyčerpání peněz spíše než na podporu projektů, které mohou mít skutečný přínos, vyplývá z výroční zprávy Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) za loňský rok. Ani v minulém roce se pak státu podle úřadu výrazně nepodařilo vylepšit hospodaření státního rozpočtu. Zadlužování pokračovalo rychlým tempem a tento trend představuje významnou hrozbu pro stabilitu veřejných financí.
07:42Aktualizovánopřed 6 hhodinami

Zákazníci opět kupují plynové kotle

Na energetickém trhu došlo k dalšímu veletoči. Zatímco poptávka po plynových a elektrických kotlech v době vysokých cen ochladla, nyní znovu sílí. Z analýz navíc vyplývá, že plynové kotle se momentálně mohou vyplatit. Opačným vývojem prošel zájem o tepelná čerpadla. Po nedávném boomu následoval pokles zájmu.
před 9 hhodinami

O Trumpových clech natáčela ČT mezi podnikateli v texaském Austinu

Americký prezident Donald Trump roztočil vůči světu divokou celní ruletu. Prošla již několika zvraty, nabrala několik různých matoucích podob. O tom, jak ji zatím vnímají drobní američtí podnikatelé, natáčel zpravodaj ČT Bohumil Vostal v Austinu. Hlavním městě státu, který Trumpa jednoznačně podpořil v listopadových prezidentských volbách.
před 9 hhodinami

Velmi se zlobím na Putina, řekl Trump. Pohrozil také Íránu bombardováním

Americký prezident Donald Trump v rozhovoru s televizí NBC News řekl, že je velmi rozzloben na ruského vůdce Vladimira Putina za jeho slova o ukrajinské hlavě státu Volodymyru Zelenském. Rusku pohrozil tvrdými opatřeními týkajícími se ropy, pokud se nezastaví krveprolití na Ukrajině.
včeraAktualizovánopřed 21 hhodinami

Dopad amerických cel na Evropu bude trvalejší, soudí Jonáš. Unie má však své trumfy, věří Singer

Nová americká cla vůči dovozu z Kanady a Mexika budou mít spíše přechodný charakter, zatímco vůči Evropě mohou mít trvalejší platnost, odhadl investiční bankéř Ondřej Jonáš v pořadu Otázky Václava Moravce. Bývalý guvernér ČNB a hlavní ekonom Generali CEE Holding Miroslav Singer s tímto závěrem ohledně sousedů Spojených států souhlasil, naopak Evropa má podle něj trumfy pro jednání s administrativou Donalda Trumpa o výši cel.
včera v 15:50

Zvýšení výdajů na obranu jsme schopni vyřešit v rámci rozpočtu, řekl Hladík

Vláda je schopná vyřešit zvýšení výdajů na obranu v letošním roce na dvě procenta HDP ve stávajícím rozpočtu, nebude potřeba zvýšit schodek či měnit zákon o státním rozpočtu. V Otázkách Václava Moravce to řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Podle informací ČT by bylo třeba v tomto roce najít v rozpočtu osm miliard korun. Hnutí ANO i SPD se pokusí vyvolat další jednání ve sněmovně na téma obranyschopnosti země, a to navrhováním mimořádných bodů programu. Zástupci SPD pak nevylučují, že budou iniciovat svolání další mimořádné schůze.
včera v 13:47

Obranný rozpočet by se příští rok mohl přehoupnout přes 200 miliard

Tuzemský obranný rozpočet by nakonec mohl příští rok přesáhnout hranici 200 miliard korun. Oproti letošku jde o nárůst o přibližně 40 miliard. To je víc, než doteď vláda plánovala. ODS chce totiž nově prosadit výdaje na obranu ve výši 2,3 procenta HDP. Záměr má podporu koaličních partnerů.
včera v 06:00

České firmy s neklidem sledují přízrak obchodní války mezi USA a Unií

Obchodní válka mezi Spojenými státy a Evropskou unií je rizikem pro celé české hospodářství. Oznámená americká cla ve výši 25 procent na vozy a autodíly ho podle profesních organizací mohou zpomalit.
29. 3. 2025
Načítání...