Evropa zahájila s USA jednání o clech

1 minuta
Eurokomisař pro obchod Maroš Šefčovič jednal v USA o clech
Zdroj: ČT24

Evropský komisař pro obchod Maroš Šefčovič zahájil ve Washingtonu se svými americkými protějšky rozhovory o clech. Snahou Evropské komise je odvrátit možné zavedení amerických cel na evropské výrobky, zejména na automobily.

Šefčovič poznamenal, že jeho hlavní prioritou je zabránit období ekonomické bolesti pro obě strany v důsledku jednostranných amerických cel a protiopatření EU. „Abychom se vyhnuli potenciálně bolestivému období, kdy si budeme na sebe uvalovat cla a budeme vystavovat podnikatele i spotřebitele složitým situacím.“ Šefčovič po čtyřhodinovém jednání také uvedl, že Evropa chce kupovat víc amerického zkapalněného zemního plynu (LNG).

Doplnil, že při jednáních zazníval z americké strany požadavek na reciprocitu ve výši cel a uznávání norem ve snaze ulehčit obchod mezi EU a USA, pokud jde o prodej automobilů. Celkově věří v pozitivní atmosféru při dalších jednáních.

Eurokomisař jednal s americkým ministrem obchodu Howardem Lutnickem, ekonomickým poradcem Bílého domu Kevinem Hassettem a nominantem na obchodního zmocněnce americké vlády Jamiesonem Greerem.

Jaké možnosti má Evropa

Americký prezident Donald Trump se rozhodl krátce po svém lednovém nástupu do funkce odstranit výjimky z amerických cel na ocel z roku 2018, což znamená, že na veškerý dovoz oceli do USA by se vztahovalo minimálně pětadvacetiprocentní clo. U cel na dovoz hliníku do USA by se sazba zvýšila z deseti na 25 procent.

3 minuty
Události: Začala jednání o clech mezi USA a Evropou
Zdroj: ČT24

O reakci na tato opatření, která mají vstoupit v platnost 12. března, minulý týden jednali ministři obchodu zemí EU. Podle nejmenovaného unijního činitele ministři hovořili o různých možnostech, včetně obnovení odvetných cel z roku 2018, která se vztahovala na různé americké produkty, například motocykly, džíny nebo whisky. Ministři se nicméně podle zdrojů agentury Reuters převážně shodli na tom, že nejlepší možností je vyjednávání a že EU by měla postupovat jednotně. Vzhledem k tomu, že cla mají vstoupit v platnost až za měsíc, má Evropská unie do té doby čas jednat.

Cla vůči dalším zemím

Trump minulý týden podepsal také memorandum o zavedení recipročních cel. Nová cla však nevstoupí v platnost okamžitě. Tato americká cla by měla zohledňovat úroveň cel, která ostatní země uplatňují vůči dováženému americkému zboží. Trumpova administrativa má nyní za úkol připravit příslušné návrhy pro jednotlivé země.

Reciproční cla jsou podle Evropské komise krokem špatným směrem. EU má jedny z nejnižších cel na světě a nevidí žádné ospravedlnění pro zvýšení amerických cel na její vývoz, uvedla Komise. „Cla jsou daně. Zavedením cel Spojené státy zdaňují své vlastní občany, zvyšují náklady podnikání, brzdí růst a podporují inflaci. Cla zvyšují ekonomickou nejistotu a narušují efektivitu a integraci globálních trhů,“ zmínila také unijní exekutiva. Evropská komise připomněla, že po desetiletí spolupracovala EU s obchodními partnery, jako jsou USA, na celosvětovém snižování cel a dalších obchodních překážek.

Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová zároveň uvedla, že „neoprávněná cla vůči EU nezůstanou bez odezvy – vyvolají tvrdá a přiměřená protiopatření“.

Dále americký prezident nedávno podepsal nařízení, které zavádí cla ve výši 25 procent na dovoz zboží z Kanady a Mexika a deset procent nad rámec stávajících cel na dovoz z Číny. Všechny tři dotčené země bezprostředně poté avizovaly odvetná opatření. Cla byla zatím zavedena jen na čínské zboží, pro Mexiko a Kanadu byla prozatím odložena a jednání pokračují. Peking naopak už reagoval stejným protiopatřením vůči americkému zboží.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Syrský prozatímní prezident Šará jmenoval členy nové přechodné vlády

Syrský prozatímní prezident Ahmad Šará v sobotu večer jmenoval členy nové přechodné vlády, píší světové agentury. Bude mezi nimi i jedna žena, která patřila k odpůrkyním předchozího režimu Bašára Asada. Vytvoření kabinetu je klíčovým milníkem v procesu přechodu po desetiletí trvající vládě rodiny Asadů. Země se také snaží zlepšit vztahy se Západem, připomíná agentura Reuters.
před 16 mminutami

Zóna ČT24: Chrudimští výsadkáři jsou elita, ale museli slevit v požadavcích na nové kolegy

Elitní chrudimský výsadkový pluk si stěžuje na nedostatek zájemců o službu v jeho řadách. Musel proto kvůli tomu slevit při výběrovém řízení. Zkrátil ho, zmírnil některé požadavky. Budoucí kolegy a spolubojovníky navíc pluk hledá například na středních školách v regionu. Snaží se také být vidět na veřejnosti. Spolupracuje i s městem Chrudim. Tématu se věnoval pořad Zóna ČT24.
před 39 mminutami

České firmy s neklidem sledují přízrak obchodní války mezi USA a Unií

Obchodní válka mezi Spojenými státy a Evropskou unií je rizikem pro celé české hospodářství. Oznámená americká cla ve výši 25 procent na vozy a autodíly ho podle profesních organizací mohou zpomalit.
před 2 hhodinami

Počet mrtvých po zemětřesení v Myanmaru překročil 1600

Počet obětí pátečního mohutného zemětřesení v Myanmaru stoupl na 1644, uvedla podle agentury AFP v sobotu odpoledne vládnoucí vojenská junta s tím, že dalších 3408 lidí utrpělo zranění. Předchozí sobotní bilance čítala 1002 mrtvých a přes 2,3 tisíce zraněných. Vůdce vládnoucí vojenské junty Min Aun Hlain už v pátek připustil, že se počet obětí bude ještě zvyšovat. Agentura AP v sobotu napsala, že hlavní opoziční hnutí v zemi vyhlásilo částečné příměří s vojenskou juntou, aby tak usnadnilo přístup k humanitární pomoci.
06:53Aktualizovánopřed 2 hhodinami

V římské bazilice svatého Petra se konala mše v češtině

V nejslavnějším katolickém chrámu na světě, bazilice svatého Petra, se uskutečnila mše v češtině. Šlo o vrchol Národní pouti v Římě. Zúčastnilo se jí více než dva tisíce lidí. A dočkali se i náhrady za neuskutečněnou audienci u papeže Františka. Pontifik, který se zotavuje po pobytu v nemocnici, jim adresoval osobní poselství. „Ze srdce žehnám vám i vašemu národu a prosím, modlete se za mě,“ napsal v něm.
před 2 hhodinami

Z jejich domovů jsou sutiny. ČT natáčela v palestinském uprchlickém táboře

Izraelská armáda dál útočí na infrastrukturu Hamásu a jeho bojovníky v Pásmu Gazy. Organizace Lékaři bez hranic upozorňuje na zhoršenou humanitární situaci Palestinců vysídlených rozsáhlou izraelskou operací na severu okupovaného Západního břehu. O situaci palestinských uprchlických táborů v Dženínu nebo Tulkarmu informoval zpravodaj ČT Václav Černohorský.
před 2 hhodinami

Istanbul zažil další velkou demonstraci proti zadržení exstarosty

Nejméně desetitisíce lidí se v sobotu v Istanbulu zúčastnily demonstrace, kterou svolala turecká opozice proti zadržení bývalého starosty tohoto největšího tureckého města a významné osobnosti opozice Ekrema Imamoglua. Pokračují tak největší demonstrace v Turecku za posledních více než deset let, píše agentura Reuters.
před 8 hhodinami

Zimní čas je pro člověka přirozenější, ale přizpůsobí se, míní lékař

V noci na neděli začne v Česku platit letní čas. Hodiny se ve dvě ráno posunou o hodinu vpřed. Praktický lékař Cyril Mucha v pořadu 90’ ČT24 uvedl, že pro člověka je přirozenější zimní čas, ale běžný člověk se změně za několik dní přizpůsobí. Problémy se změnami času mají podle něj lidé, kteří mají například obecně problém se spánkem. Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) zmínil, že chce téma zrušení střídání letního a zimního času vznést na půdě europarlamentu v září.
před 8 hhodinami
Načítání...