Daňové zatížení kvůli vládnímu balíčku vzroste

3 minuty
Daňové zatžení vzroste
Zdroj: ČT24

Kvůli letošnímu zvýšení odvodů zaměstnancům či živnostníkům vzroste daňové zatížení na nejvyšší úroveň od roku 2020. ODS a TOP 09 přesto chtějí dodržet předvolební slib koalice SPOLU nezvýšit v tomto volebním období celkové daňové zatížení v poměru k HDP. Naopak pro Piráty, Starosty a lidovce to tak výrazná priorita není.

Přesně před čtvrt rokem hlasovali pro zvýšení deseti různých českých daní všichni přítomní koaliční poslanci. Lidé kvůli tomu letos zaplatí do rozpočtu o víc než 35 miliard vyšší částku než v minulém roce.

Třeba zaměstnanci platí nově nemocenské pojištění, majitelé nemovitostí zase vyšší daň. Vyšší daň platí nově například i milovníci saunování, návštěvníci kadeřnictví nebo ti, co si dají v restauraci točené pivo. DPH z těchto služeb od ledna vzrostla z 10 na 21 procent.

Vládní konsolidační balíček, který schválili poslanci loni v říjnu, přinesl letos i zvýšení celkového daňového zatížení vůči hrubému domácímu produktu. To vzrostlo z 33,5 na 34 procent.

Vývoj celkové daňové kvóty
Zdroj: ČT24

Každé zvýšení daňového zatížení o jednu desetinu procenta vůči HDP přitom znamená růst výběru daní o téměř osm miliard. Prioritou ministra financí přesto zůstává, aby do konce volebního období kleslo daňové zatížení vůči HDP zpátky na úroveň roku 2021.

„Zatím to vypadá, že bude hodně podobné jako na konci roku 2021. Ale nejvíce to ovlivní, jak poroste česká ekonomika. Je to jedna z věcí, na které nám mimořádně záleží,“ ujišťuje ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). „Souběžně s tím chceme dodržet také to, že budeme dále konsolidovat veřejné finance,“ dodává předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

„Nevěřím tomu, že by to vláda mohla uřídit, ale může se stát, že se jí to prostě stane,“ připouští místopředsedkyně hnutí ANO Alena Schillerová.

Celkové daňové zatížení by mohlo snížit i dřívější zrušení daně z mimořádných zisků pro energetické firmy či banky, o kterém chce ministr financí diskutovat na jaře. Zatím pro to ale podporu nemá.

„Ty desítky miliard korun bychom museli vybrat někde jinde, což znamená u občanů a rodin, a to my rozhodně odmítáme,“ uvedl předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek. „Ten daňový balíček je směrem k občanům poslední věc, kterou tato vláda a tato sněmovna dělá. Žádnou zásadní daňovou změnu nečekejme,“ dodává předseda sněmovního rozpočtového výboru Josef Bernard (STAN).

Vládní strany ještě jednají o zavedení daně z tichého vína. Ta by ale celkové zatížení Čechů výrazně neovlivnila. Dohodu by koalice chtěla uzavřít během jara.

Daňová kvóta
Zdroj: ČT24

Celková daňová zátěž ze všech odvodů a poplatků, míněno nejen státu, ale třeba i městům, má letos v poměru k HDP dosáhnout 36,2 procenta. Ve srovnání se zbytkem EU se tato hodnota pohybuje pod průměrem, který činí přes 41 procent.

Poslední srovnatelná čísla řadí Česko na 17. místo s 35,5 procenta vůči hrubému domácímu produktu. Nejvyšší daně a odvody mají Francouzi a Belgičané, na opačném konci žebříčku jsou Rumuni a Irové.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Objem hypoték v březnu stoupl meziměsíčně téměř o třetinu

Banky a stavební spořitelny poskytly v březnu hypotéky za 32,8 miliardy korun, což je proti únoru nárůst o 29 procent. Nové úvěry bez refinancování stouply podobným tempem na 27,2 miliardy. Úrokové sazby v březnu pokračovaly v mírném poklesu a snížily se v průměru ze 4,72 na 4,68 procenta, vyplývá ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor. Data dodávají všechny banky a spořitelny poskytující hypotéky na českém trhu.
06:19Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Systém penzí je v minusu pátý rok, schodek ale prudce klesl

Systém penzí je zatím s nejnižšími deficity za poslední dva roky. Koaliční politici za tím vidí snížení valorizací nebo úpravu předčasných odchodů na odpočinek. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) mluví také o efektu důchodové reformy nebo úsporného balíčku. Opozice nesouhlasí, podle ní pomáhá hlavně růst reálných mezd nebo snižování inflace.
před 16 hhodinami

Umělá inteligence spotřebuje do roku 2030 stejně elektřiny jako Japonsko

Datová centra budou do roku 2030 potřebovat dvakrát více energie než v současné době. Celková poptávka po elektřině z datových center se zvýší na 945 terawatthodin (TWh), což je o něco více než spotřeba elektřiny v Japonsku. Hlavním pohonem růstu bude umělá inteligence (AI), poptávka po elektřině z datových center pro AI by se měla do roku 2030 zvýšit až čtyřnásobně.
včera v 08:30

Češi hledají způsoby, jak ušetřit za energie

Přestože ceny za energie v Česku klesají, domácnosti na nich chtějí nadále šetřit. Ukázal to aktuální průzkum Ipsos pro společnost ČEZ. Místo snižování spotřeby roste zájem o inovace a opatření, která přinášejí větší úspory, jako jsou třeba fotovoltaiky na střechách. Nějaká úsporná opatření realizovala podle průzkumu polovina domácností a ta druhá je má v plánu.
včera v 07:30

Trump dal smartphonům a další elektronice výjimku z cel

Prezident Spojených států Donald Trump podle amerických médií udělil výjimku z nových cel na dovoz chytrých telefonů, počítačů nebo například čipů z Číny. Oznámil to úřad pro cla a ochranu hranic.
12. 4. 2025Aktualizováno12. 4. 2025

Celní bitva světových gigantů zasáhne v Číně i Hollywood

Americko-čínská obchodní válka má mnoho bitevních polí. Už léta čelí v Číně Hollywood tvrdé cenzuře. A nyní se chystá další omezení: sníží se roční počet povolených premiér.
12. 4. 2025

Obavy z obchodní války USA a Číny dopadly na asijské burzy rozdílně

V atmosféře obav z obchodní války mezi USA a Čínou – v době, kdy si obě strany vůči sobě dál a dál zvyšují celní sazby – uzavřely akciové burzy v Asii a Pacifiku páteční obchodování se smíšenými výsledky. Nejvíce ztratil japonský index Nikkei 225, mírněji klesly i hlavní indexy jihokorejské a australské burzy. Naopak se dařilo trhům v čínském Hongkongu a Šanghaji a v Indii. Čína v pátek po uzavření obchodování oznámila zvýšení odvetných cel vůči USA. Tato zpráva pak srazila většinu evropských indexů do záporných hodnot.
11. 4. 2025Aktualizováno11. 4. 2025

Cla uvalená na Čínu mohou mít v USA velkou podporu voličů, míní Pondělíček

„Větší část Američanů je teď přesvědčena o tom, že na vzájemném obchodu vydělává především Čína,“ řekl v pořadu Interview ČT24 moderovaném Terezou Řezníčkovou amerikanista Jiří Pondělíček, podle kterého mohou mít vysoká cla, která americký prezident Donald Trump uvalil na Čínu, velkou podporu voličů. „Podle průzkumů veřejného mínění se obraz Číny u americké veřejnosti propadá,“ uvedl sinolog a orientalista Martin Hála, podle něhož je v současnosti pohled Američanů na Čínu negativní.
11. 4. 2025
Načítání...