Celní bitva světových gigantů zasáhne v Číně i Hollywood

7 minut
Horizont ČT24: Čínská odveta cílí na Hollywood
Zdroj: ČT24

Americko-čínská obchodní válka má mnoho bitevních polí. Už léta čelí v Číně Hollywood tvrdé cenzuře. A nyní se chystá další omezení: sníží se roční počet povolených premiér.

Čína je pro Hollywood zajímavý trh, ale na návštěvnosti amerických filmů v čínských kinech nezáleží tak, jak by se mohlo na první pohled zdát. A to kvůli nízkým maržím, které distribuce na přísně regulovaném trhu americkým produkcím už celá desetiletí nabízí: mezi 13 a 25 procenty ze vstupného před zdaněním.

Tato restrikce znamená, že i největší hollywoodské hity vydělávají v miliardové zemi jen zlomek toho, co ve zbytku světa. „U amerických filmů, které mají v Číně premiéru, je to obvykle méně než deset procent z globálních hrubých příjmů,“ řekl agentuře Reuters hlavní analytik společnosti S&P Global Market Intelligence Seth Shafer.

Počet premiér je omezen a ještě se sníží

První americká filmová liga to nemá na čínském trhu tradičně lehké. I z toho důvodu, že ročně může uvést jen deset premiér. Navíc v náročné konkurenci bojuje o diváky, kteří nezřídka preferují domácí tvorbu.

V rozbíhající se čínsko-americké celní válce pekingské úřady ještě přitvrzují: roční počet povolených premiér nyní dál sníží. „Budeme dodržovat pravidla trhu, respektovat volbu diváků a mírně snižovat počet dovážených amerických filmů,“ avizoval v pátek čínský filmový úřad (Beijing’s National Film Administration) na svých internetových stránkách.

Podle analytiků to nepřinese Hollywoodu citelnou finanční ztrátu. Jde ale o viditelné gesto, které upoutalo pozornost médií.

Trumpovi trable Hollywoodu nevadí

I proto se jedna novinářka zeptala amerického prezidenta Donalda Trumpa: „Čína se dnes mstí prostřednictvím omezováním počtu (amerických) filmů, které mohou být promítány. Jak na ně budete reagovat, když teď míří na kulturní export ze Spojených států?“

Prezident odpověděl stručně: „Myslím, že jsem slyšel horší věci,“ a vysloužil si tak smích okolí.

Trump je dlouhodobě s Hollywoodem na kordy. I proto, že je známo, že většina filmových umělců podporovala v listopadových prezidentských volbách poraženou kandidátku demokratů Kamalu Harrisovou.

Trh se více otvírá i pro Evropu, soudí sinoložka Honcoop

Česko-japonská dokumentaristka a sinoložka Haruna Honcoop připomněla v Horizontu ČT24, že Čína je druhý největší trh na světě, který láká nejen USA, ale i další země. „V současné celní válce to vypadá, že se otevře trh znovu i pro Rusko, otvírá se pro Japonsko, Tchaj-wan, ale hlavně i pro Evropu.“

Dodala však, že přísná čínská cenzura vychází od státního čínského filmového úřadu, který spadá přímo pod oddělení propagandy Ústředního výboru komunistické strany Číny. „U filmů, které se dostávají na čínský trh, jsou tak některé závadné scény odstraňovány, například nahota, homosexualita či možné napadání Číny jako svrchovaného státu.“

Dosud povolených deset amerických filmů je v balíčku 34 zahraničních filmů, které mají povolené kvóty ústředním výborem, dodala sinoložka. Zbývajících osmdesát procent pak podle ní připadá na čínskou produkci. „Číňané se po mnoha letech nakoukávání amerických filmů naučili natáčet blockbustery ve své produkci,“ řekla Honcoop s tím, že to bude trend i do budoucna. Domnívá se proto, že další čínsko-americká koprodukce jako například u velkofilmu Velká čínská zeď (2016) tak není pravděpodobná.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Začalo Pražské jaro. Osmdesátý ročník oslaví orchestry z Vídně i USA

Na výročí úmrtí Bedřicha Smetany a jeho cyklem symfonických básní Má vlast začíná tradičně festival Pražské jaro. Zahájení, přenášené z pražského Rudolfina i na venkovní obrazovky a do vysílání České televize, se tentokrát ujala Česká filharmonie. Program osmdesátého ročníku tvoří více než padesát koncertů, včetně návratu uznávaných zahraničních orchestrů.
před 10 hhodinami

Kvíz: Vyznáte se v dobrodružstvích barona Prášila?

Jeho život byl plný neuvěřitelných dobrodružství. Většinou ale vymyšlených. Před 305 lety se narodil Karl Friedrich Hieronymus von Münchhausen, předobraz barona Prášila. Nejen své sousedy v rodném dolnosaském městečku Bodenwerder bavil notně přibarvenými historkami z vojenské služby. V Česku je řada fantastických příběhů známá hlavně díky filmu z roku 1961. Ověřte si v kvízu, jak dobře znáte – nebo aspoň dovedete odhadnout – barona Prášila a jeho fantaskní eskapády.
včera v 08:00

Zlín patří na týden designu

Ve Zlíně se koná týden designu. Mezinárodní festival do 13. května nabízí výstavy, módní přehlídky i workshopy. Akci nazvanou Zlin Design Week pořádá Fakulta multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati.
9. 5. 2025

Na Bartošku vzpomíná Eben, Trojan i Crowe. Ve Varech by mohl mít ulici

Velkorysý, charismatický herec i člověk se smyslem pro humor, opakuje se ve vzpomínkách na Jiřího Bartošku. Filmový a divadelní herec zemřel 8. května. O trvalejší vzpomínku usiluje petice, která se zasazuje o přejmenování ulice Moskevská v Karlových Varech na ulici Jiřího Bartošky. Ten byl několik desetiletí prezidentem tamního filmového festivalu. Na setkání s ním zavzpomínala i jedna z festivalových hvězd Russell Crowe.
9. 5. 2025Aktualizováno9. 5. 2025

Břečka, nebo budoucnost? AI obrázky v sobě mají morbidní odér, říká expert

Reklamy na plakátech, titulní stránky časopisů, ale i lidskoprávní kampaně – to všechno lze vytvořit pomocí obrazových generátorů, které nahrazují práci kreativců, grafiků či fotografů. Jejich práci ale předtím bez souhlasu vytěžily, podotýká v rozhovoru pro ČT24 reklamní fotograf Adam Bartas. Vizuální kultura se podle něj nenávratně mění, což prý přinese i inflaci tohoto syntetického obsahu.
9. 5. 2025

„Obrovský frajer, rovný chlap“. Zemřel herec Jiří Bartoška

Ve věku 78 let zemřel Jiří Bartoška. Filmografie tohoto herce, oblíbeného i díky charismatu, čítá desítky rolí. Zapsal se například v trilogii z pravěké Osady Havranů, jako lékař záchranné služby v seriálu Sanitka či v komedii Teorie tygra, za niž získal Českého lva. Přes tři desetiletí stál také v čele filmového festivalu v Karlových Varech, který po sametové revoluci pomohl znovu vybudovat.
8. 5. 2025Aktualizováno8. 5. 2025

Euforii i obavy zachycuje program ČT k výročí konce války

Česká televize připravila k připomenutí osmdesáti let od konce druhé světové války desítky premiérových dokumentů a dílů dokumentárních cyklů. Přinášíme výběr některých z nich, k vidění jsou či budou na obrazovce i v iVysílání.
8. 5. 2025

„A hrdý buď, žes vytrval...“ Hrdý Budžes dosáhl tisícovky repríz, nejvíc to není

Inscenace Hrdý Budžes slaví tisící reprízu. Hra podle bestselleru Ireny Douskové získala diváckou popularitu i díky obsazení Báry Hrzánové do hlavní role osmileté Helenky, která ze svého pohledu komentuje život v normalizaci. Tisícáté přestavení je na českých scénách určitě úspěch, i když do rekordmana, jímž je Kouzelný cirkus, Hrdému Budžesovi ještě pár tisíc chybí.
7. 5. 2025
Načítání...