Čína žije příchodem zajíce

Peking – Svět vstoupí podle čínského lunárního kalendáře 3. února do roku Zajíce. Celý Peking už proto žije přípravami a fanoušci skupují všechny dekorace, na kterých se toto ušaté zvíře objevuje. Zajíc, potažmo králík navíc symbolizuje pro Číňany klid, pasivitu a štěstí - cokoliv s ním spjaté je nyní na Východě žádaným sortimentem. Obchody i trhy praskají ve švech, neboť každý chce mít ušaté zvířátko doma.

„Chov králíků je velmi jednoduchý. Pořizují si ho i lidé, kteří často cestují - na rozdíl od psů jsou bezpečnější, protože nemají vzteklinu. Kočky zase můžou být infikovány bakteriemi,“ brání králíky prodavačka Čchen Jüan, která jich denně prodá kolem 15. Nejlevnější vyjde na 53 dolarů, nejdražší stojí 130 dolarů.

Poptávka po živých králících roste

„Moje dítě má obzvláště rádo králíčky. Koupím mu ho a určitě se tak naučí, jak se starat o zvířátka, a zároveň si s ním pohraje. Bojím se ale, že ho může kousnout,“ obává se zákaznice Jang Ťün.

Číňané však nekupují jen živé patrony kalendáře. V kurzu jsou i králíci, respektive zajíci ze zlata, kdy 100 gramů stojí na trhu v Pekingu 53 dolarů. Zlatý králík je ztělesněním bezpečné investice a štěstí. „Nekupuju to jen pro sebe, doufám, že během letošního roku králíka bude mít celá moje rodina štěstí,“ uvádí jedna ze zákaznic.

Na nový rok si Číňané tradičně nehlídají výdaje a rádi utrácí, proto si už obchodníci mnou ruce. Říká se, že v roce Zajíce se budou peníze snadněji vydělávat, i když o to lehčeji utrácet, což je vidět i v Tchajwanu. Zde se ulice hlavního města plní koupěchtivými zákazníky, kteří si užívají místní festival.

Nový rok ve znamení cestování

Nový rok bude v Číně nejen ve znamení zajíce, ale také hromadných přesunů. Čínské úřady odhadují, že během letošní sváteční cestovní sezony, která začala 19. ledna a potrvá do 27. února, pojede domů a pak se bude vracet zpátky na svá pracoviště v celé zemi na 710 milionů lidí. 

Přestože miliony využívají i silniční, letecké nebo lodní dopravy, hlavní nápor svátečních cestujících nesou železnice. Návaly lidí organizují zkušení policisté a přes zdánlivý chaos panuje na nádraží pořádek. Většina sezonních dělníků se dostane domů pouze jedenkrát ročně.

  • Čínský rok králíka autor: EPA/HOW HWEE, zdroj: ISIFA/EPA http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/23/2273/227225.jpg
  • Čínský rok králíka autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/23/2273/227229.jpg
  • Čínský rok králíka autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/23/2273/227231.jpg
  • Čínský rok králíka autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/23/2273/227228.jpg

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Michelin posune Česko na světové mapě gastronomie, míní odborníci

Michelinův průvodce rozdal prestižní hvězdy restauracím. Také letos uspěly podniky z Česka, je jich však více než dříve a nachází se i mimo Prahu. Podle herce, blogera a autora Gastromapy Lukáše Hejlíka posune úspěch oceněných restaurací českou gastronomii výš na světové mapě. S tím souhlasí i prezident Asociace hotelů a restaurací ČR Václav Stárek, podle kterého díky tomu Česko nebude dírou na mapě Michelinu. O současné české gastronomii, jejím rozvoji, ale i problémech debatovali hosté v Událostech, komentářích z ekonomiky, kterými provázely Nina Ortová a Jitka Fialková.
před 6 hhodinami

Fiala připravil nové vládě zprávu o stavu Česka

Premiér v demisi Petr Fiala (ODS) zveřejnil zprávu o stavu země, v pondělí při výměně vlády ji předá svému nástupci Andreji Babišovi (ANO). Materiál s fakty a daty připravil, aby Česko mohlo pokračovat bez chaosu, řekl ve videu na síti X natočeném ve vyklizených prostorách vlády. Česko je ve velmi dobré kondici, dodal.
08:49Aktualizovánopřed 6 hhodinami

Platy ve státní sféře porostou podle Babiše i v rozpočtovém provizoriu

Platy učitelů, policistů, vojáků, úředníků a dalších státních zaměstnanců by od ledna mohly vzrůst i přesto, že Česko bude od začátku roku v rozpočtovém provizoriu. V rozhovoru pro ČT to řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Provizorium přitom umožňuje vládě utratit každý měsíc jen dvanáctinu výdajů z předchozího roku. Třeba budoucí ministr školství Robert Plaga (za ANO) plánuje tarifní platy učitelů zvýšit od ledna o sedm procent. Stejný nárůst pro ně schválila na podzim i vláda Petra Fialy (ODS).
před 19 hhodinami

Města plánují na příští rok deficitní rozpočty, realita může být jiná

Města po celém Česku schvalují návrhy rozpočtů pro příští rok. I tentokrát mají ta největší v plánu hospodařit většinou se schodky. U Prahy a všech sedmadvaceti statutárních měst je schválený nebo navržený deficit dohromady přes 21 miliard korun. Realita se proti schválenému rozpočtu u měst často dost liší. Radnice tak třeba peníze neutratí a končí v plusu nebo na nule. Za přebytky na účtech je opakovaně kritizuje ministerstvo financí.
včera v 06:00

Chudobu způsobují hlavně drahé nájmy, ukazuje analýza a hledá řešení

Hlavní příčinou chudoby v Česku nejsou nízké příjmy, ale drahé a nedostupné bydlení. Zatímco podíl lidí žijících v nájmu v posledních letech roste, počet rodin i mladých, kteří si mohou dovolit vlastní bydlení, klesá. Nájemné se ale zvyšuje výrazně rychleji než výdělky, vyplývá z analýzy Platformy pro sociální bydlení a dalších organizací. Navrhují řadu opatření, jak krizi zmírnit už v nadcházejícím volebním období.
12. 12. 2025

Hosté Událostí, komentářů debatovali o klimatických cílech EU

Evropský parlament oznámil odsunutí platnosti emisních povolenek ETS 2 na rok 2028. Nový klimatický cíl je pak do roku 2040 snížit emise o devadesát procent oproti roku 1990. Z pěti procent se ale členské státy budou moci vykoupit takzvanými uhlíkovými kredity. Podle poslankyně Bereniky Peštové (ANO) jsou cíle EU příliš ambiciózní, některé protichůdné a nesplnitelné. „Evropa v současné době svými nesmyslnými cíli páchá sebevraždu, ve smyslu sebevraždy průmyslové,“ uvedla Peštová v Událostech, komentářích. Poslankyně Gabriela Svárovská (Zelení, klub Pirátů) v debatě moderované Martinem Řezníčkem uvedla, že investice do zelené transformace je důležité provádět tak, aby směřovaly k perspektivním odvětvím a dekarbonizaci.
12. 12. 2025

Neortodoxní, ale potřebné, říká o využití zmrazených aktiv Hulicius. Koten vidí rizika

Designovaný premiér Andrej Babiš (ANO) ve čtvrtek se šéfkou Evropské komise Ursulou von der Leyenovou hovořil o přípravách klíčového summitu, který se uskuteční za týden. Má rozhodnout mimo jiné o financování Ukrajiny pomocí půjčky ze zmrazených ruských aktiv. Babiš si zatím není jistý, jestli by se Česko mělo podílet na finančních zárukách. Poslanec Radek Koten (SPD) v Událostech, komentářích uvedl, že takový krok by mohl negativně ovlivnit finance eurozóny a destabilizovat finanční trh. Podle náměstka ministra zahraničí v demisi Eduarda Huliciuse (KDU-ČSL) jde o „neortodoxní“ nástroj, který je ovšem potřeba. Hosté v debatě moderované Martinem Řezníčkem probrali také jednání o příměří v ruské válce na Ukrajině a výdaje na obranu.
12. 12. 2025

Objem hypoték v listopadu klesl

Banky a stavební spořitelny v Česku poskytly v listopadu hypotéky za 37,1 miliardy korun, což je proti říjnu pokles o čtyři procenta. Nové úvěry bez refinancování klesly podobně na 28,1 miliardy korun. Průměrné úrokové sazby nových úvěrů zůstaly na říjnových 4,48 procenta. Vyplývá to ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor. Data dodávají všechny banky a spořitelny poskytující hypotéky na českém trhu.
12. 12. 2025
Načítání...