České dráhy vstoupí do privatizace polské PKP Cargo

Varšava - České dráhy se zúčastní privatizace polského nákladního železničního dopravce PKP Cargo. Skupina Polských státních drah prodává nejvýše padesát plus jednu akcii druhé největší firmy tohoto druhu v Evropské unii. Dnes vyprší termín, do kterého zájemci o PKP Cargo mají podávat předběžné nabídky.

„Nevím, jestli už nabídka fyzicky odešla, ale určitě bude nejpozději dnes podána,“ uvedl pro server E15.cz generální ředitel Českých drah Petr Žaluda. Nabídku nepodává ČD Cargo, ale mateřské České dráhy.

Společnost PKP Cargo po ztrátě ve výši skoro půl miliardy zlotých v roce 2009 hospodařila se ziskem téměř 62 milionů zlotých (383,7 milionu korun). Firma, která je po německé DB Schenker evropskou dvojkou v oboru nákladní železniční dopravy, chce, aby letos zisk překročil stomilionovou hranici. Podle odborníků z branže je hodnota společnosti nejméně 3,5 miliardy zlotých (21,7 miliardy korun).

Naopak České dráhy se loni poprvé od oddělení nákladní dopravy před třemi lety dostaly do zisku. Vydělaly devět milionů korun a dosáhly provozního zisku 1,6 miliardy korun. O rok dříve měly ztrátu ve výši jedné miliardy.

Univerzální elektrická lokomotiva společnosti PKP Intercity v Pardubicích
Zdroj: ČT24, ČT24
Vydáno pod