Ekonomika má problémy, míní Skopeček. Vláda musí dle Fialy z SPD víc šetřit

26 minut
Události, komentáře: Místopředseda klubu ODS Jan Skopeček a předseda klubu SPD Radim Fiala v debatě o ekonomice
Zdroj: ČT24

Přestože inflace v červenci meziročně překvapivě vzrostla, zatím není důvod si myslet, že v tom bude i pokračovat, řekl v pořadu Události, komentáře místopředseda Poslanecké sněmovny Jan Skopeček (ODS). Obavy zatím nemá ani místopředseda SPD Radim Fiala, ačkoli zároveň varoval před hrozícími proinflačními tlaky a dle něj pomalou konsolidací veřejných financí ze strany české vlády.

V červenci inflace vzrostla o dvě desetiny procentního bodu na 2,2 procenta. Číslo patří v evropském srovnání k těm lepším, ekonomové a centrální bankéři však věřili v pozitivnější výsledek. Důvodem mírného nárůstu je hlavně zpomalení zlevňování potravin. 

Skopečka zvýšení inflace příliš nepřekvapilo. „Vždy jsem říkal, že inflační tlaky (...) jsou natolik výrazné, že bych byl v těch odhadech poklesů opatrnější,“ poznamenal. Přesto vývoj nepokládá za žádnou katastrofu. „Pro nás jako Českou republiku je velmi důležité, že se blížíme tomu dvouprocentnímu cíli,“ dodal s tím, že se tak zvýší důvěra podniků a spotřebitelů v ekonomiku, což by mělo vést k dalšímu poklesu inflace.

Z nárůstu inflace v předchozích letech, kdy dosahovala i dvojciferných hodnot, viní Skopeček kromě války na Ukrajině a růstu cen energií také dřívější špatnou rozpočtovou politiku. Podle něj mohlo mít Česko v ekonomicky dobrých letech trochu opatrnější měnovou politiku a trochu vyšší úrokové sazby. „Tu inflaci jsme si zavinili v uvozovkách do velké míry sami,“ myslí si místopředseda dolní komory.

Že se jedná jen o drobný výkyv, si myslí i Fiala. „V podstatě se inflace pohybuje kolem inflačního cíle, takže mě to ponechává zatím klidným,“ prohlásil. Obává se ale některých proinflačních tlaků, které mohou nastat, třeba růstu cen ropy nebo plynu, které jdou v současnosti nahoru i kvůli situaci na Ukrajině. Odpovědná rozpočtová politika také podle něj do budoucna nebude jednoduchá.

Skopeček zmínil ještě další proinflační tlaky, které hrozí, a sice přílišný růst mezd a platů a riziko vysokých deficitů českých veřejných rozpočtů. „To Česká národní banka (ČNB) i oficiálně komunikuje jako inflační riziko,“ vysvětlil. Naopak zmínil protiinflační tlak, kterým je dle něj vývoj světové ekonomiky nebo hospodářství Německa, na kterém je to české velice závislé.

Jak zlepšit stav ekonomiky

Podle Skopečka nedosahuje česká ekonomika svého potenciálu a trpí strukturálními problémy, což se podepisuje i na jejím současném pomalém růstu. „Firmy málo investují, lidé utrácet nechtějí,“ popsal. Myslí si, že rozpočtová politika vlády optimismus v ekonomice o moc zvýšit nemůže, politici by ale mohli třeba dávat více peněz do veřejných investic. „Spíše sázím na ty soukromé, nikoliv veřejné investice,“ přiznal však Skopeček.

„Vláda by měla dělat odpovědnou rozpočtovou politiku,“ zmínil dále Fiala. Sám vidí ale potíže české ekonomiky také v jejím zaměření na vývoz. „Jsme velmi proexportní ekonomika, velmi navázaná na Německo,“ zmínil s tím, že do značné míry kopíruje česká ekonomika cykly té německé. „Jestliže se Německo dostává do recese, nám se ekonomika bude zvedat velmi obtížně,“ domnívá se. Podle Fialy se Česko příliš orientovalo na západní země a mělo by hledat i jiné exportní trhy, například v Asii.

Vládě se daří schodek rozpočtu snižovat asi o 17 miliard ročně, což považuje Fiala za málo. „Vláda by měla přidat a podle mého názoru více šetřit,“ prohlásil. Konkrétně by měla prý snížit výdaje na provoz státu, který má Fiala za „přebujelý“.

Skopeček připustil, že by mohl schodek rozpočtu klesat rychleji, ale poznamenal, že ve vládní koalici jsou strany, které jsou prý méně rozpočtově odpovědné než třeba jeho strana ODS, proto se shoda na větším šetření hledá těžko. Podle něj je dobře, že se alespoň po letech trend utrácení změnil a současný kabinet začal rozpočet konsolidovat, ačkoliv pomaleji, než by se mu samotnému zamlouvalo.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Obranný rozpočet by se příští rok mohl přehoupnout přes 200 miliard

Tuzemský obranný rozpočet by nakonec mohl příští rok přesáhnout hranici 200 miliard korun. Oproti letošku jde o nárůst o přibližně 40 miliard. To je víc, než doteď vláda plánovala. ODS chce totiž nově prosadit výdaje na obranu ve výši 2,3 procenta HDP. Záměr má podporu koaličních partnerů.
před 1 hhodinou

České firmy s neklidem sledují přízrak obchodní války mezi USA a Unií

Obchodní válka mezi Spojenými státy a Evropskou unií je rizikem pro celé české hospodářství. Oznámená americká cla ve výši 25 procent na vozy a autodíly ho podle profesních organizací mohou zpomalit.
před 10 hhodinami

Rusy sankce pálí, ale jejich ekonomiku to nepoloží, zaznělo v 90' ČT24

Evropští lídři zatím nebudou rušit sankce proti Rusku. Právě to přitom Moskva požaduje výměnou za to, že přistoupí na klid zbraní v Černém moři. Hosté 90' ČT24 se shodli na tom, že sankce sice Rusy pálí více, než přiznávají, ale ekonomiku to nepoloží. „Rusové toho vydrží hodně, nějaká nespokojenost se projeví mnohem pomaleji, než bychom čekali,“ řekla redaktorka Deníku N Petra Procházková.
před 22 hhodinami

Americká firma Aludyne propouští všechny zaměstnance závodu v Ostravě

Americký výrobce autodílů Aludyne propouští všech 331 zaměstnanců závodu v Ostravě. V pátek to uvedl server Novinky.cz. Důvodem je podle americké skupiny úbytek klientů. Provoz firmy Aludyne Czech, která vyráběla hliníkové součástky pro automobilový průmysl, skončí k poslednímu březnu.
28. 3. 2025

Americká cla dle firem negativně ovlivní český export. Německo volá po urychleném jednání

Chystaná americká cla budou mít podle zástupců tuzemského průmyslu negativní dopad na český export, zejména na dodavatele dílů. Podle automobilky Škoda Auto lze kromě toho navíc očekávat i další nepřímé efekty pro evropský automobilový trh v čele s přílivem vozů z Číny. Česko loni dle dat Svazu průmyslu vyvezlo do USA stroje a dopravní prostředky za 71 miliard korun. Negativně vnímají americká cla také ministři států EU.
27. 3. 2025Aktualizováno27. 3. 2025

Dovoz plynu z Ruska do EU loni vzrostl, tvrdí analýza

Dovoz ruského plynu do Evropské unie se loni zvýšil o osmnáct procent, a to navzdory plánu bloku dodávky fosilních paliv z Ruska do roku 2027 postupně ukončit. Podíl na růstu měly hlavně Itálie, Česko a Francie, uvádí ve své analýze institut Ember. Co se ale týče ropy, tuzemský provozovatel ropovodů Mero uvedl, že Česko poprvé v praxi využije nově rozšířený ropovod TAL, jímž by měly ve druhé polovině dubna dorazit první zvýšené dodávky neruské ropy.
27. 3. 2025Aktualizováno27. 3. 2025

Resort chce zálohování PET lahví a plechovek do dvou let

Ministerstvo životního prostředí chce spustit zálohování PET lahví a plechovek nejpozději v lednu 2027. Podle návrhu by zálohový systém fungoval v prodejnách a u benzinových pump – celkem na jedenácti tisících místech. Zálohu resort životního prostředí stanovil na čtyři koruny. Některé obce a podnikatelé jsou ale proti. Není navíc jisté, zda zákonodárci stihnou předlohu schválit do konce současného volebního období. Pokud nyní Česko zálohování nespustí, stejně se mu v budoucnu kvůli nařízení Evropské unie pravděpodobně nevyhne. Členským státům už příští rok vznikne povinnost sesbírat osmdesát procent PET lahví a také plechovek. Ty, které to nesplní, budou muset od roku 2029 povinně zavést zálohový systém.
25. 3. 2025

Výroba aut za leden a únor meziročně klesla

Automobilky v Česku vyrobily v lednu a únoru 234 341 osobních aut. V porovnání se stejným obdobím loňského roku to bylo o 10,9 procenta méně. Výrazný vzestup zaznamenala výroba elektromobilů, jejich podíl na celkové produkci meziročně stoupl ze sedmi na téměř sedmnáct procent. Dařilo se také výrobě autobusů, která stoupla o více než čtvrtinu. V úterý to oznámilo Sdružení automobilového průmyslu (SAP).
25. 3. 2025
Načítání...