Inflace v červenci mírně zrychlila

7 minut
Události: Prázdninové zdražování
Zdroj: ČT24

Spotřebitelské ceny v červenci meziročně vzrostly o 2,2 procenta, uvedl v pondělí Český statistický úřad (ČSÚ). Inflace tak byla o 0,2 procentního bodu vyšší než v červnu, což je více, než očekávali analytici. Ti předpokládali, že v červenci se dvouprocentní meziroční inflace zopakuje. Důvodem mírného nárůstu inflace je zpomalení zlevňování potravin. Meziměsíčně vzrostly spotřebitelské ceny v červenci o 0,7 procenta, zejména kvůli zdražení dovolených s komplexními službami.

„Červencové mírné zrychlení meziročního cenového růstu bylo ovlivněno především cenami potravin. Ty oslabily svůj meziroční pokles a byly oproti loňskému červenci levnější zhruba o tři procenta,“ uvedla vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ Pavla Šedivá. Na meziroční růst cenové hladiny mělo v červenci největší vliv bydlení. Ceny zboží úhrnem vzrostly o 0,6 procenta a služeb o 4,9 procenta.

Podle hlavního ekonoma Cyrrusu Víta Hradila v červenci ve srovnání s předchozím měsícem zdražily potraviny, pohonné hmoty, stravovací a ubytovací služby i rekreace. Zlevnily naopak oděvy nebo vybavení pro domácnost.

V červenci byly meziročně nižší ceny mouky o 15,4 procenta, drůbežího masa o 5,8, vajec o 17,2 a ovoce o 4,2 procenta. Pokles byl ve všech případech pomalejší než v červnu. Meziroční růst naopak zrychlily ceny másla (stouply o 15,2 procenta), čokoládových výrobků (o 16 procent) a nealkoholických nápojů (o 3,4 procenta). Zdražily také lihoviny, pivo a tabákové výrobky, zlevnilo víno.

U bydlení zdražilo nájemné meziročně o 6,8 procenta, vodné o 10,9, stočné o 13,4, elektřina o 8,9 a teplo a teplá voda o pět procent. Ceny zemního plynu meziročně klesly o 6,7 a tuhých paliv o 2,9 procenta. Stravovací služby zdražily meziročně o 7,1 procenta a za ubytování se platilo o 8,8 procenta víc. Za pohonné hmoty a oleje vydali lidé o 5,6 procenta víc.

Meziměsíční srovnání

Ve srovnání s červnem ceny zboží úhrnem vzrostly o desetinu procenta a služeb o 1,6 procenta. „Růst spotřebitelských cen v oddíle rekreace a kultura byl způsoben zejména zvýšením sezonních cen dovolených s komplexními službami o 25,1 procenta,“ zdůraznil ČSÚ. Pohonné hmoty a oleje zdražily proti červnu o 1,3 procenta, drůbeží maso o 6,4 procenta, čokoládové výrobky o 7,7 procenta a máslo o 4,3 procenta.

Z potravin meziměsíčně klesly zejména ceny zeleniny (o 4,6 procenta), například brambory zlevnily o víc než pětinu. Ceny ovoce byly nižší o 2,2 procenta. Snížily se i ceny oděvů o 0,9 procenta a obuvi o 1,9 procenta.

Komentář ČNB

K tomu, že byla červencová inflace o 0,2 procentního bodu vyšší, než očekávala letní prognóza České národní banky (ČNB), přispěla silnější dynamika regulovaných cen a nižší než předpokládaný pokles cen potravin, nápojů a tabáku, uvedl v komentáři k inflačnímu vývoji náměstek ředitele sekce měnové ČNB Jakub Matějů.

Lehce nad očekáváním byla podle něj také jádrová inflace. V jejím meziměsíčním vývoji se projevil silnější sezonní růst cen dovolených. Naopak ceny pohonných hmot rostly přesně ve shodě s predikcí, uvedl.

Ke stabilizaci jádrové inflace přispívá podle komentáře nejen slabý růst cen zahraničních vstupů, ale také předchozí déletrvající útlum domácí poptávky ovlivněný i přísnou měnovou politikou ČNB. Klesají přitom ziskové přirážky výrobců, prodejců a poskytovatelů služeb k jejich nákladům. Tyto faktory zmírňující inflaci cen tržních služeb tak vyvažují svižný růst mezd. Ceny zboží v cenovém jádru meziročně rostou pouze nepatrně. Dynamika imputovaného nájemného (nájemné, které hypoteticky platí vlastník nemovitosti, který ji zároveň obývá – pozn. redakce) lehce zrychlila, začíná se v ní postupně promítat současné oživení realitního trhu, upozornil Matějů.

Se snižováním úrokových sazeb opatrně, zní od analytiků

Červencová inflace, která skončila mírně nad očekáváním trhu a České národní banky, je argumentem pro obezřetnost při dalším snižování úrokových sazeb, shodli se oslovení analytici.

„Meziroční inflace v červenci mírně vzrostla a dostala se tak nad očekávání trhu i centrální banky,“ míní analytik Generali Investments Radomír Jáč. Z pohledu ČNB mohou podle něj data o červencové inflaci sloužit coby argument pro velkou opatrnost ohledně dalšího snižování úrokových sazeb ve zbytku letošního roku.

Červencová čísla hodnotí analytik Banky Creditas Petr Dufek pozitivně. „Protože inflace zůstala blízko cíle ČNB. I když vypadá jako nízká, tak musíme mít na paměti, že za tři poslední roky ceny v Česku vzrostly o více než třicet procent,“ zmínil.

Česká národní banka má podle něj inflaci pod kontrolou, ale inflační rizika stále přetrvávají. „V nejbližších několika měsících zřejmě zůstaneme blízko dvouprocentní inflace, v závěru letošního roku se může dostat ke třem procentům,“ předpokládá ekonom.

8 minut
Ekonom banky Creditas Petr Dufek o vývoji inflace
Zdroj: ČT24

Koruna mírné zvýšení inflace podle Dufka přivítala posílením pod úroveň 25,20 korun za euro. Tím, že inflace místo očekávaného poklesu pod dvouprocentní úroveň vzrostla, zvýšila se tak podle něj pravděpodobnost, že ČNB bude opravdu při dalším snižování sazeb postupovat velmi obezřetně. Na konci roku budeme mít základní úrokovou sazbu okolo čtyř procent,“ odhaduje Dufek.

Z pohledu ČNB aktuální data potvrzují správnost jejího nedávného postupu, míní analytik Cyrrusu Hradil. Snížení sazeb bylo podle něj jednoznačně na místě, jelikož inflační požár již z větší části vyhasl. „Zbývá ovšem ještě pár doutnajících uhlíků a nebylo by vhodné se s uvolňováním měnové politiky unáhlit. Aktuální tempo snižování základní sazby o čtvrt procentního bodu se tedy jeví jako adekvátní reakce,“ podotkl.

Vzhledem ke zkrocené inflaci a nejnižší nezaměstnanosti ze všech zemí EU se nyní v Česku otvírá prostor pro dynamický růst reálných mezd. „Ten může navyšovat spotřebu domácností a tím zásadně přispět k rychlejšímu růstu české ekonomiky,“ upozornil hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

Česko se v letech 2022 a 2023 potýkalo s dvoucifernou inflací, pod deset procent se dostala loni v červnu. Letos v lednu skokově klesla na 2,3 procenta, od té doby se pohybuje v horní polovině tolerančního pásma ČNB, které je stanoveno jako jeden procentní bod nad a pod dvouprocentním cílem centrální banky.

ČSÚ v pondělí zveřejnil také informace o červnovém vývoji cen v zahraničním obchodu. „V tomto měsíci se ceny zahraničního obchodu se zbožím meziměsíčně téměř nezměnily. Meziročně rostly ceny vývozu a dovozu shodně o 2,9 procenta. Značný vliv mělo významné meziroční oslabení koruny vůči euru i dolaru,“ nastínil vedoucí oddělení statistiky cen průmyslu a zahraničního obchodu ČSÚ Vladimír Klimeš.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Drábová: Životnost Dukovan půjde prodloužit, když projdou kontrolou

Všechny čtyři bloky Jaderné elektrárny Dukovany by mohly fungovat do roku 2045, možná i déle, odhaduje předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová. Podmínkou ovšem je, aby uspěly při periodickém hodnocení bezpečnosti, zdůraznila v Otázkách Václava Moravce. Nyní mají povolení do roku 2035.
před 3 hhodinami

Pokud USA spustí zvýšená cla, EU musí zareagovat stejně, řekl Lipavský

V případě, že Spojené státy skutečně spustí od června zvýšená padesátiprocentní cla na dovoz z EU, musí Evropa kolektivně zareagovat stejným způsobem. Balíček odvetných cel má připravený, řekl v Otázkách Václava Moravce ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr.). Do doby případného spuštění cel je podle něj nutné s USA jednat.
12:47Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Za hudbou bez peněz v kapse. Další festivaly se přidávají k bezhotovostnímu placení

Festivaly Hrady CZ nebo Pálavské vinobraní se letos přidávají k trendu bezhotovostního placení, takzvaně cashless. Bez hotovosti se obejdou návštěvníci i na novém festivalu Banger nebo na studentském festivalu SHOW Strahov. Důvodem je podle organizátorů hlavně přehled nad tržbami a větší komfort pro návštěvníky. České televizi to potvrdilo šest festivalů z devíti. Doposud se platilo bez hotovosti na festivalech jako Metronome, Mighty Sounds, Rock for People, Votvírák nebo Colours of Ostrava.
před 10 hhodinami

Stále více lidí bydlí ve sdíleném nájmu. Zdražování bude pokračovat

Realitní makléři po celém Česku se shodují, že oproti loňskému roku zdražily nájmy v průměru o desetinu. S rostoucí cenou přibývá lidí, kteří bydlí ve sdíleném nájmu. Zatímco ale ještě před nedávnem se to týkalo hlavně studentů v univerzitních městech, nyní se už do jednoho společného bytu sestěhovávají i starší a pracující lidé. A podle expertů zdražování nekončí.
před 11 hhodinami

Novému systému varování obyvatel se věnovala Zóna ČT24

Česko zavede nový systém cell broadcast pro rychlé varování obyvatel při mimořádných událostech. Vláda schválila plán, který počítá s nasazením systému za čtvrt miliardy korun již příští rok. Nová technologie umožní zasílat výstrahy rychleji a širšímu okruhu lidí než dosavadní lokalizované SMS, omezená však bude na modernější mobilní telefony.
před 20 hhodinami

Poškozený balík nepřebírat a nafotit, radí logistici

Poškozené jsou podle dopravců jen dvě zásilky ze sta, i tak se ale vyplatí vědět, jak postupovat. Pokud je balík zdeformovaný, je klíčové jej nepřebírat a ihned vše zdokumentovat a nahlásit dopravci nebo odesílateli. Reklamace je pak výrazně jednodušší. Přepravci také požadují doklad o obsahu balíku a jeho hodnotě, nejlépe fakturu nebo čestné prohlášení. Dopravci i odesílatelé zároveň upozorňují, že zásilka má být zabalena tak, aby přežila i pád přibližně z metrové výšky.
před 22 hhodinami

Menstruační pomůcky do všech škol má nasměrovat nová vyhláška

Na stále více tuzemských školách jsou k dispozici menstruační pomůcky. Od příštího roku by se měly stát běžnou součástí hygienického vybavení všech základních a středních škol. Počítá s tím nová vyhláška ministerstva zdravotnictví. Kromě dostupnosti pomůcek roste i zájem o osvětu formou workshopů pro děti, které téma první menstruace přibližují dívkám i chlapcům.
před 22 hhodinami

O Dukovanech či sankcích debatovali hosté Politického spektra

O sněmovních volbách, daňovém systému, státním rozpočtu, dostavbě Dukovan i sankcích uvalených na Rusko diskutovali hosté Politického spektra s moderátorkou Štěpánkou Martanovou. Diskuse se zúčastnili Tomáš Roud za hnutí Voluntia, ekonomický expert Trikolory Miroslav Ševčík a předseda hnutí JaSaN Vladimír Štěpán.
včera v 15:43
Načítání...