Češi začali šetřit, řada z nich i přes úspory hledá další práci

7 minut
Události: Část lidí šetří a hledá další práci
Zdroj: ČT24

Kvůli vysoké inflaci začíná řada domácností šetřit. Snížit se snaží hlavně účty za elektřinu a plyn. Podle analytiků bude takových lidí přibývat. A narůstat bude zřejmě i těch,  kteří budou kvůli zvýšeným životním nákladům hledat přivýdělek. Už teď má, kromě hlavního zaměstnání, brigádu anebo druhou práci zhruba pětina Čechů. V říjnu spotřebitelské ceny meziročně stouply o 15,1 procenta. Podle ministra financí by se inflace mohla v příštích měsících znovu navýšit.

Nejvíce se Češi snaží snížit výdaje za energie, návštěvy restaurací nebo pohostinství a šetří i při nákupu potravin. 41 procent lidí pak omezilo návštěvy kulturních akcí.

Celkem 40 procent spotřebitelů sáhlo k úsporám při nákupu oblečení. Kupují ho méně nebo vybírají levnější. Třetina Čechů odkládá nákup spotřební elektroniky a velkých spotřebičů. Zatímco dřív nefungující spotřebiče vyhodili, teď se vracejí k opravářům.

Sportovní aktivity omezilo bezmála 29 procent Čechů. Naopak snižování výdajů zatím vůbec neřeší zhruba desetina lidí.  

Snižování výdajů
Zdroj: Edenred

Úspory, které dávají smysl

V domácím rozpočtu mohou i malé změny znamenat velkou úsporu. Odborníci však upozorňují, že šetřit je potřeba hlavně tam, kde to má smysl. Správně nastavené topení, menší spotřeba teplé vody a výměna žárovek. Tři drobné změny, které mohou ušetřit i tisíce korun ročně.

Právě dvě třetiny spotřeby energií českých domácností jdou na topení. „Obvykle se udává, že zvýšení nastavené teploty o jeden stupeň Celsia povede ke zvýšení spotřeby o šest procent. A podobně směrem dolů při snížení té teploty,“ dodal vedoucí oddělení Vnitřní prostředí budov UCEEB ČVUT v Praze Daniel Adamovský.

Lidé by měli také zkontrolovat, v jakém stavu je topení. Aby dobře fungovalo, musí být odvzdušněné. A nemělo by být ničím zakryté a ani by před ním neměl stát nábytek. Teplo se pak hůř dostává do místnosti. Pro snížení spotřeby je také zásadní topit správně. 

Na ohřev vody se spotřebuje až 16 procent energie. Třeba plná vana znamená i třikrát víc vody než se spotřebuje při sprchování. Záleží ale i na chování. „Ve chvíli kdy se mydlím, tak vodu vypnu, ve chvíli kdy si myju vlasy, tak vodu vypnu a používám ji jenom, když potřebuju,“ řekl vedoucí výzkumného týmu Obnovitelné zdroje energie UCEEB ČVUT v Praze Bořivoj Šourek.

Pomoct může také úsporná hlavice. Do proudu přimíchává bublinky vzduchu a tak se vody použije míň. Podle odborníků až o polovinu.

Důležité jsou i žárovky. Místo klasických je dobré podle odborníků zvolit ty úspornější. „Vyměnit jednu žárovku v bytě za LED žárovku najednou znamená, že místo 1300 korun budu platit něco pod dvě stovky za rok v tom běžném používání,“ vypočítal vedoucí výzkumného týmu Elektronické systémy a diagnostika UCEEB ČVUT v Praze Jan Včelák. Důležité proto je vyměnit žárovky tam, kde se svítí nejvíc. Typicky v kuchyni nebo obýváku.   

V ohrožení jsou i sociální služby

Zdražování dopadá také na domovy důchodců. Například zařízení v Heřmanově Městci na Chrudimsku má na střeše solární panely a snaží se ušetřit na všem, na čem se dá. Přesto aby nemuselo omezit služby, vyhlásilo sbírku.

„Celkové náklady na provoz celého domova nám rapidně rostou, zhruba o patnáct procent. Některé aktivity opravdu nezvládneme ani přes dobrovolníky, takže tam bychom asi museli udělat krok zpět,“ uvedla ředitelka domova Eva Kunátová Holečková.

Dražší jsou pro domov nejenom energie, ale třeba i pomůcky na cvičení, rehabilitaci anebo zdravotnické potřeby.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Pavel podepsal flexinovelu zákoníku práce i mediální novelu

Prezident Petr Pavel podepsal šest nových zákonů, mezi nimi i takzvanou flexinovelu zákoníku práce a mediální novelu, která upravuje výši televizních a rozhlasových poplatků, ty se zvýší v květnu. Flexinovela zákoníku práce mění například zkušební dobu pro zaměstnance nebo povinnosti zaměstnavatelů v případě odchodu zaměstnance na rodičovskou dovolenou. Změny přinese patrně od června.
25. 4. 2025

Trump podepsal exekutivní výnos zaměřený na podporu hlubokomořské těžby

Šéf Bílého domu Donald Trump ve čtvrtek večer podepsal exekutivní výnos zaměřený na podporu hlubinné těžby na mořském dně. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž je tento krok součástí Trumpovy snahy zlepšit přístup Spojených států k niklu, mědi a dalším kritickým nerostům, které se hojně využívají v celé ekonomice.
25. 4. 2025

Trump naznačil zmírnění přístupu ke clům na čínské zboží

Prezident USA Donald Trump nasadil tento týden smířlivější tón u amerických cel na dovoz z Číny a naznačil, že by mohla značně klesnout. Před časem byla zvednuta až do výše 145 procent, na což pak Peking odpověděl odvetným tarifem ve výši 125 procent. Na náznak případné změny amerického postoje reaguje Čína zatím odtažitě a za řešení považuje úplně zrušit všechna jednostranná celní opatření na ni uvalená. Zároveň přitvrzuje například vůči výrobci letadel Boeingu. Čínské sociální sítě pak výsměšně komentují chystaný Trumpův krok, který považují za slabost.
24. 4. 2025

Rozumím důvodům, proč Trump činí dané kroky, ale ne způsobu, říká Dlouhý

Nevytýkejme Donaldu Trumpovi, že on svoji představu projektuje do obchodní politiky. To my jsme v uplynulých letech dělali také. To, že to podle mého osobního názoru dělá špatně, je věc druhá, uvedl v Interview ČT24 s moderátorkou Terezou Řezníčkovou prezident Asociace evropských obchodních a průmyslových komor Vladimír Dlouhý. Dodal, že Evropa si za poslední roky také projektovala své představy například o tom, jak musí obchod respektovat lidská práva či klima. Podotkl, že má určité pochopení a rozumí důvodům, proč Trump činí dané kroky týkající se například cel a vzájemného obchodu, ale nerozumí způsobu. „Nástroje, které používá, jsou špatné pro nás, ale obávám se, že dlouhodobě a střednědobě nebudou dobré ani pro Spojené státy,“ dodal.
24. 4. 2025Aktualizováno24. 4. 2025

Antimonopolní úřad definitivně zamítl rozklad EDF proti tendru na Dukovany

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) definitivně zamítl rozklad francouzské společnosti EDF proti průběhu tendru na výstavbu jaderných bloků v Dukovanech. Průběh soutěže a výběr korejské firmy KHNP byly podle úřadu v pořádku. Řízení o tendru tím končí. ČEZ tak už může s Korejci uzavřít finální smlouvy o výstavbě, podpis se očekává v příštích týdnech, informoval předseda ÚOHS Petr Mlsna. KHNP i ČEZ rozhodnutí uvítaly. EDF nechtěla rozhodnutí komentovat.
24. 4. 2025Aktualizováno24. 4. 2025

Německá vláda snížila odhad letošního růstu hospodářství, počítá se stagnací

Německá vláda znovu snížila odhad letošního růstu německého hospodářství. Nyní počítá s nulovým růstem, tedy se stagnací, oznámil dosluhující ministr hospodářství Robert Habeck. Hlavním důvodem je podle něj obchodní politika amerického prezidenta Donalda Trumpa. Na konci ledna německá vláda odhadovala letošní růst na 0,3 procenta, loni v říjnu ještě na 1,1 procenta. Pokud se výhled potvrdí, nezaznamenalo by Německo hospodářský růst tři roky po sobě.
24. 4. 2025Aktualizováno24. 4. 2025

Minimální mzda by mohla vzrůst o osmnáct set korun

Minimální mzda by mohla příští rok vzrůst o 1800 korun měsíčně na 22 600 hrubého. Podle nové prognózy ministerstva financí to spočítala ČT. Vláda loni schválila zákon, podle něhož má nejnižší možný výdělek do roku 2029 postupně vzrůst na 47 procent toho průměrného. ODS a TOP 09 to vnímají jako jeden z největších koaličních kompromisů, který musely udělat.
23. 4. 2025

Třinecké železárny posouvají plán na dekarbonizaci

Hutní podnik Třinecké železárny dokončí stavbu elektrické obloukové pece, která je klíčovým prvkem pro změnu v technologii výroby oceli, nejdříve v roce 2030 místo plánovaného roku 2028. Firma na její výstavbu nemá peníze a dotace, které by získala, nestačí. Jednat chce proto s českou vládou a s Evropskou unií o zajištění podpory. Třinecké železárny jsou posledním výrobcem oceli v tuzemsku.
23. 4. 2025Aktualizováno23. 4. 2025
Načítání...