Průměrné ceny energií podle regulačního úřadu i ministerstva průmyslu letos dál klesnou. Důvodem je příznivý vývoj na trzích. Ten pozitivně upravil ceníky dodavatelů už minulý rok. Tak výraznou vlnu zlevňování jako loni ale už společnosti neočekávají. Ceny tak zůstanou výše než před energetickou krizí.
Ceny energií zřejmě budou letos dál klesat
Část dodavatelů zlevnila energie hned na začátku letošního roku. I do budoucna čekají spíš stabilizaci cen, a ne zdražování. „Od 1. ledna jsme zlevnili 700 tisícům našich zákazníků, kteří u nás nemají fixované produkty, zlevnění je o osmnáct procent v elektřině,“ prohlásil mluvčí dodavatele energií E.ON Lubomír Budný. Fixace podle společnosti ale přesto vychází výhodněji.
„Od 1. ledna zlevňujeme všem zákazníkům, kteří mají produkty na dobu neurčitou,“ řekla mluvčí ČEZu Alice Horáková. Podle ní se to týká 1,7 milionu zákazníků. „Meziročně tu elektřinu zlevňujeme o patnáct procent a plyn o pětadvacet procent,“ dodala.
Produkty bez fixace od začátku roku zlevnili i další dodavatelé – třeba Pražská plynárenská, MND nebo Centropol. Dříve například Pražská energetika nebo innogy. Zlevnění závazků na dobu neurčitou proběhne podle dodavatelů automaticky, lidé tak nemusí nikam volat ani psát.
Dodavatelé ale zlevňují i produkty s fixací. „Fixované produkty jsme naposledy zlevňovali od 1. ledna – u elektřiny i u plynu je to pokles zhruba o stokorunu na obchodní ceně na jedné megawatthodině,“ uvedl mluvčí Pražské energetiky Karel Hanzelka.
„Aktuální doporučení je zafixovat tu cenu tak, aby vám končila fixace někdy na přelomu let 2026 a 2027,“ radí energetický analytik Jan Béreš. Způsobem, jak výrazně ušetřit, může být také přechod k jinému než dosavadnímu dodavateli, novým zákazníkům se často nabízí různé akce.
Ceny si lidé mohou porovnat v rámci srovnávačů. Ten od Energetického regulačního úřadu má letos začít zahrnovat všechny nabídky na trhu.
Zdražení regulované složky
Celkové účty domácností by tak měly být nižší i přes mírný nárůst regulované složky, kterou stanovuje Energetický regulační úřad. Ta představuje menší díl ceny – u elektřiny pro domácnosti letos stoupla o 1,4 procenta, u plynu vzrostla o necelých devět procent.
Vláda pak tvrdí, že k poklesu cen energií přispívá. „Ať je to například zrušení tranzitního poplatku dojednané s Německem nebo například v otázce elektrické energie to jsou dobré manažerské kroky v takových regulovaných položkách, jako jsou třeba služby výkonové rovnováhy, kde se nám letos podařilo ušetřit téměř 3,5 miliardy korun,“ řekl ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN).
Pesimističtěji ale za opozici předvídá věci místopředseda sněmovního rozpočtového výboru Jan Hrnčíř (SPD). „Silová energie příliš klesat nebude, protože levný plyn, který jsme nakupovali v posledních měsících z Ruska, tak přestává (...) tou východní trasou proudit,“ prohlásil. „Vláda neudělala fakticky nic, aby ceny klesaly,“ myslí si.
Vývoj cen v posledních letech
V minulých letech energie v Česku rychle zdražovaly. Podle dat Eurostatu od roku 2015 do loňského listopadu stouply ceny o 78 procent, což je jedno z nejvyšších čísel v EU. Průměr činí 49 procent a podobné tempo vykázalo i sousední Německo. V absolutních cenách tam však lidé a firmy pořád platí víc než v tuzemsku.
Estonsko: + 100 procent
Česká republika: + 78 procent
Polsko: + 71 procent
Německo: + 46 procent
Slovensko: + 27 procent
EU: + 49 procent
Zdroj: Eurostat
Obecně se na cenách elektřiny projevila ruská agrese vůči Ukrajině. Nejdražší byl proud na evropských trzích v létě roku 2022, kdy krátce dosáhl 984 eur za megawatthodinu. V současnosti už megawatthodina stojí méně než 100 eur, k 2. lednu byla na 96,51 eura. To umožňuje dodavatelům zlevňovat.