Krátce zdražil, pak cena spadla. Trhy reagují na konec tranzitu plynu přes Ukrajinu

Události: Ceny plynu (zdroj: ČT24)

Plyn ve čtvrtek na evropském trhu mírně zdražil. Obchodníci mohli poprvé reagovat na zastavení dodávek z Ruska přes Ukrajinu. Cena suroviny se krátce dostala na nejvyšší hodnoty skoro za dva roky, pak se ale vrátila k loňskému průměru. České zásoby jsou podle zmocněnce pro energetickou bezpečnost dostatečné a plošné zdražování plynu pro domácnosti analytici neočekávají. Menší část odběratelů ale cenový výkyv přesto zasáhnout může.

Zemní plyn je surovina, bez které se v Česku neobejdou dvě třetiny domácností. Cena plynu je nyní zhruba o dvě procenta vyšší než poslední den loňského roku. Analytici jsou ale přesvědčeni, že většině domácností teď nezdraží. Naopak. Bez ohledu na ukončení tranzitu ruského plynu přes Ukrajinu bude komodita prý stát méně.

„Co se týče českých domácností, mohou se lidé v nejbližší době těšit spíše na zlevnění. Dodavatelé energií naštěstí nakupují v dostatečném předstihu, a energie na rok 2025 jsou tak prakticky nakoupeny,“ prohlašuje hlavní analytik ENA a výkonný ředitel Asociace nezávislých dodavatelů energií Jiří Gavor.

Levnější plyn ale nebudou mít všichni. Lednový výkyv zasáhne domácnosti a firmy, které nemají ceny fixované. „Okamžitě to pocítí odběratelé, kteří mají takzvané spotové tarify. Z toho je velká část průmyslníků,“ dodává Gavor.

I přes zastavení dodávek z Ruska je plynu v Česku podle energetiků dost. Tuzemské zásobníky jsou zaplněné na 63 procent. Loni to na začátku roku bylo kolem 87 procent. Průměr v Unii je na dvaasedmdesáti procentech.

Zásoby jsou prý dostačující

„Zásoby plynu jsou u nás zcela dostačující, máme ho teď zhruba na sto dnů spotřeby. Samozřejmě ještě přitéká plyn ze západu,“ říká zvláštní zmocněnec pro otázky energetické bezpečnosti ministerstva zahraničních věcí Václav Bartuška.

Česko kupuje plyn především z Norska a Spojených států. Mezi další dodavatele patří severoafrické země, Spojené království a rovněž Katar. Od letošního roku by ale Česko nemělo platit Německu tranzitní poplatky. Asi dvě procenta spotřeby plynu pokryje tuzemská těžba, a to na Jižní Moravě. Nová ložiska se tam neustále hledají.

„V současné době máme připravené další dva menší zdroje, a to v oblasti Ladné a Břeclavi,“ sděluje ředitelka divize Energy z MND Jana Hamršmídová. O zastavení dodávek ruského plynu přes Ukrajinu bude v pátek jednat i pracovní skupina pro energetiku v rámci Rady Evropské unie.

Načítání...