Ceny benzinu i nafty mírně vzrostly, nejméně zaplatí řidiči v Jihočeském a Ústeckém kraji

Pohonné hmoty v uplynulém týdnu zdražily. Průměrná cena benzinu Natural 95 stoupla o devět haléřů na 33,35 koruny za litr a nafta stála ve středu v průměru 32,47 Kč/l, což je o dva haléře více než před týdnem. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny pohonných hmot sleduje.

V předchozím týdnu ceny pohonných hmot stagnovaly a předtím dva týdny klesaly. Maxim za posledních 3,5 roku dosáhly počátkem června a pak znovu před polovinou července. Průměrná cena Naturalu 95 se na začátku června přiblížila úrovni 33,50 Kč/l a u nafty přesáhla 32,60 Kč/l. Motoristé tak platili nejvíce od prosince 2014.

Jednoznačně nejdražší pohonné hmoty má nadále Praha, kde litr benzinu koupí řidiči v průměru za 34,29 koruny a litr nafty za 33,45 koruny. Hlavní město je tak jediným regionem,  kde průměrná cena benzinu přesahuje 34 korun a cena nafty 33 korun. Na rovných 33 korun za litr pak stoupla průměrná cena nafty na Vysočině.

Naopak nejlevnější jsou pohonné hmoty v Jihočeském a Ústeckém kraji. Na jihu Čech vyjde litr benzinu na 32,86 Kč a litr nafty na 31,97 Kč, v Ústeckém kraji na 32,87 Kč a 31,97 Kč. Pod 33 korunami za benzin a pod 32 korunami za naftu se drží ceny ještě v Královéhradeckém kraji.

A oproti celorepublikovému trendu za týden mírně zlevnily pohonné hmoty ve Zlínském kraji.  Natural 95 se nyní v kraji prodává průměrně za 33,15 koruny za litr, což je o haléř méně než před týdnem. Nafta zlevnila o šest haléřů na průměrných 32,32 koruny za litr.

„Zvyšování je malé, cena v současnosti roste jako určitý dovětek na konci řetězce zvyšování cen ropy na konci minulého měsíce,“ uvedl ve čtvrtek ve vysílání České televize analytik společnosti Finlord Boris Tomčiak.

Nahrávám video
Ceny pohonných hmot se mírně zvýšily
Zdroj: ČT24

Ceny by se v příštích týdnech příliš měnit neměly

V nadcházejících dnech se budou podle analytiků ceny pohonných hmot v Česku měnit jenom mírně. „V příštím týdnu nelze očekávat prudké výkyvy v cenách pohonných hmot a bude docházet pouze ke zdražování v řádu haléřů. Růst cen benzinu a nafty bude reagovat na mírný růst ceny ropy a relativně slabý kurz koruny vůči dolaru,“ řekl hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček.

„V nejbližším týdnu předpokládáme pokračování nevýrazného vývoje cen pohonných hmot,“ dodal Tomčiak.

„Úterní implementace první vlny amerických sankcí vůči Íránu zatím dovoz ropy z této země ani cenu ropy výrazně neovlivnila, ale obchodníkům s ropou i tuzemským pumpařům připomněla, že již za tři měsíce přijde druhá vlna sankcí. Ty omezí vývoz černého zlata z Íránu a můžou v důsledku vést k silnému nárůstu ceny ropy na světových trzích,“ upozornil analytik Raiffeisenbank Jakub Červenka. I během září bude podle něj průměrná cena Naturalu v ČR nad 33 korunami za litr.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Juchelka se nebrání růstu minimální mzdy, dle Středuly s tou současnou nelze vyžít

Ministr práce a sociálních věcí Aleš Juchelka (ANO) v Nedělní debatě ČT uvedl, že se nebrání postupnému růstu minimální mzdy až na 50 procent mzdy průměrné. Podle předsedy odborové centrály Josefa Středuly se s její současnou výší po zdanění a odvodech „nedá vyžít“. V debatě moderované Janou Peroutkovou se hosté věnovali také možným dopadům konfliktu na Blízkém východě. Šéf lidovců a jihomoravský hejtman Jan Grolich zdůraznil, že Česko potřebuje být součástí bezpečnější a soběstačnější Evropy, prezident Hospodářské komory Zdeněk Zajíček (ODS) pak vyzval k přehodnocení priorit, které si EU stanovila před dvaceti lety.
15:29Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Bez peněz se obrana zajistit nedá, upozornili Nečas s Rusnokem

„Doba se změnila v tom, že ohrožení bezpečnosti Evropy je úplně někde jinde, než bylo před pěti, deseti lety,“ míní bývalý premiér, exministr financí a někdejší guvernér ČNB Jiří Rusnok. „Bez těch peněz se to udělat prostě nedá,“ dodává. „Ty výdaje musí růst,“ souhlasí expremiér Petr Nečas (ODS) a doplňuje, že Česko je podle něj středně bohatým státem EU. „Nejsme ti chudáci, kteří nemají dost peněz pro naše lidi,“ prohlásil. V Nedělní debatě ČT moderované Janou Peroutkovou komentovali oba expremiéři také střety současné vlády s prezidentem ohledně summitu NATO, spor ohledně cesty předsedy Senátu na Tchaj-wan či kabinetem chystanou změnu rozpočtových pravidel.
před 1 hhodinou

VideoHosté Událostí, komentářů z ekonomiky debatovali o zaměstnávání absolventů

O plánech firem na omezování náboru absolventů z důvodu ekonomické nejistoty a snižování nákladů, ale také o zavádění umělé inteligence v Událostech, komentářích debatovali výkonný ředitel Grafton Recruitment a Gi Group Martin Malo a ambasador asociace HR Brainstorming a ředitel QuickJOBS Dalibor Herbrich. Svůj pohled na zaměstnávání mladých lidí připojila také viceprezidentka pro lidské zdroje z Vodafone Czech Republic Dana Fajmonová. O zájmu studentů o brigády posléze hovořil obchodní a provozní ředitel Index Nosluš Jindřich Hodek. Pořad se věnoval také tuzemskému textilnictví a nedostatku zaměstnanců v tomto odvětví. Danou problematiku rozebral ředitel školy Průmyslovka Liberec Jaroslav Semerád, své zkušenosti sdíleli spolumajitel společnosti CityZen Pavel Hrstka a René Němeček odpovědný ve stejné firmě za vývoj a technologii. Debatou provázeli Jakub Musil a Kristina Nováková.
před 2 hhodinami

Vyšší americká cla na evropská auta by dopadla i na české dodavatele

Evropská komise připravuje odpověď na slova amerického prezidenta Donalda Trumpa, že příští týden zvýší cla na osobní a nákladní auta dovážená z Evropské unie na 25 procent. Přímý vývoz aut z Česka do Spojených států je sice nízký, tuzemských firem by se ale opatření mohlo dotknout nepřímo. Tuzemský autoprůmysl je totiž silně napojený na německé automobilky, kterým dodává součástky v řádech miliard korun.
před 19 hhodinami

VideoFirmy kvůli nedostatku lidí hledají „posily“ v zahraničí. I mezi Filipínci

Rozvoj tuzemských firem stále brzdí nedostatek pracovníků. Dělníky, řemeslníky a další kvalifikované lidi hledají proto podniky v zahraničí. Každý desátý obyvatel Česka už je cizinec. K nejrychleji rostoucím menšinám se řadí třeba Filipínci, kterých takto přijíždí do tuzemska stovky ročně.
před 20 hhodinami

Trump oznámil zvýšení cel na auta dovážená z EU

Spojené státy zvýší cla na dovoz osobních a nákladních aut ze zemí Evropské unie na 25 procent, oznámil v pátek pozdě odpoledne SELČ na sociální síti Truth Social americký prezident Donald Trump s tím, že opatření začne platit příští týden. Sedmadvacítka podle něj neplní obchodní dohodu. Šéf Bílého domu dodal, že pokud budou auta vyráběna v továrnách na území USA, nebudou se na ně tarify vztahovat.
1. 5. 2026Aktualizováno1. 5. 2026

Juchelka chce upravit superdávku. Změny mají cílit třeba na samoživitelky

Novou superdávku čekají další změny. Po schváleném odkladu pro současné příjemce podpor chce ministr práce a sociálních věcí Aleš Juchelka (ANO) představit ještě úpravy systému. Podle šéfa resortu se totiž ukázalo, že návrh nepočítal se všemi potřebnými. Mimo nově definovanou pomoc státu zůstaly třeba některé samoživitelky. Ministerstvo se ale chce zaměřit také na situaci pěstounských rodin. Celý balík opatření plánuje vláda představit do konce května.
1. 5. 2026

Ropa zlevňuje po zprávách o novém návrhu Íránu na jednání s USA

Ceny ropy se v pátek výrazně snižují po zprávách, že Írán zaslal Spojeným státům další návrh na jednání o ukončení války. Severomořská ropa Brent kolem 16:20 SELČ vykazovala pokles o více než tři procenta a pohybovala se v těsné blízkosti 107 dolarů (asi 2225 korun) za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) ve stejnou dobu ztrácela téměř pět procent a sestoupila pod sto dolarů za barel.
1. 5. 2026Aktualizováno1. 5. 2026
Načítání...