Celníci na veletrhu v Berlíně zabavili firmě Hyundai elektroniku

Berlín - Němečtí celníci na veletrhu spotřební elektroniky IFA v Berlíně zabavili exponáty jihokorejské společnosti Hyundai IT. Firma podle německých úřadů vystavovala přístroje, které využívají cizí technologie bez řádně zaplacených patentů a licencí. Na stánku společnosti Hyundai zůstaly jen prázdné plochy. Firma se k tomu zatím nevyjádřila.

Celníci začali přímo před zraky návštěvníků veletrhu odnášet televizory s plochou obrazovkou, takže ve stánku společnosti Hyundai zůstaly jen prázdné plochy, z nichž koukaly kabely.

Německý soud už ve čtvrtek rozhodl, že stejně jako Hyundai se chovají i někteří další výrobci elektroniky z východní Asie i z Evropy. Podle mluvčího vyšetřovacího týmu Norberta Scheidhauera proto soud povolil 69 razií. „Hyundai měl možnost nám ukázat, že má zaplacené licence, a my bychom pak odešli. To se ale nestalo, oni nebyli schopni prokázat, že zaplatili, proto jsme ty přístroje odnesli,“ řekl mluvčí.

Jména dalších firem, které mají podobný problém jako Hyundai, prý mluvčí říci nemůže. Pouze uvedl, že zatím bylo na veletrhu IFA ze stejných důvodů zabaveno na 170 televizorů, 140 mp3 přehrávačů, 21 mobilních telefonů a 57 DVD rekordérů. Větší zátah tohoto druhu zatím celníci podle Scheidhauera v letošním roce ještě neměli.

Krádež obchodního tajemství ze strany zahraničních firem je v Německu velmi citlivou záležitostí. Německá ekonomika je proexportně orientovaná a hodně závisí na vědě a výzkumu. Podobné zátahy nejsou výjimečné a v minulosti už je zažily i další technologické firmy, například na veletrhu CeBIT v Hannoveru.

Hyundai se nyní proti postupu celníků může ohradit u soudu nebo na prokuratuře. Ta si také zátah vyžádala, když obdržela stížnost od jiné z firem.

Veletrh IFA loni přilákal více než 1 200 vystavovatelů a přes 220 000 návštěvníků. Objem obchodních zakázek se vyšplhal na 2,75 miliardy eur, v přepočtu asi 68 miliard Kč.