Automobilku Opel chce prý převzít Fiat

Rüsselsheim - Německá automobilka Opel stojí před převzetím ze strany italského konkurenta Fiat. Agentuře DPA to dnes řekl šéf závodní rady německého podniku Klaus Franz. Podle německého časopisu Spiegel by Fiat mohl podepsat předběžnou dohodu o koupi majoritního podílu v Opelu již příští úterý.

Franz uvedl, že tento termín nemůže potvrdit. „Vycházím však z toho, že platí,“ dodal. Převzetí ze strany Fiatu se ale zástupcům zaměstnanců Opelu nelíbí, protože se obávají rozsáhlého propouštění. Německý ministr Karl-Theodor zu Guttenberg dnes popřel, že již existuje předběžné rozhodnutí o převzetí většinového podílu v Opelu Fiatem. „Spolková vláda vede rozhovory s různými zájemci bez jakéhokoliv předběžného rozhodnutí,“ prohlásil ministr.  

Opel nyní žádá o finanční pomoc zhruba 3,3 miliardy eur (téměř 90 miliard korun) z veřejných zdrojů. Německá vláda chce ale před rozhodnutím o poskytnutí pomoci vidět podnikatelský plán, který by prokázal životaschopnost podniku. Opel zaměstnává ve svých čtyřech německých závodech zhruba 25 tisíc lidí, automobily vyrábí rovněž v Belgii, Polsku, Portugalsku a Británii.

Vydáno pod