Znalec: Smrt Moniky a Kláry Kramných způsobil elektrický proud

Znalec Zdeněk Šenkýř ze znaleckého ústavu soudního lékařství v Českých Budějovicích dnes u soudního líčení v Ostravě řekl, že vše ukazuje na to, že smrt Moniky a Kláry Kramných v Egyptě způsobil zásah elektrickým proudem. Otravu potravinami lze podle revizního znaleckého posudku vyloučit. Z vraždy je obžalovaný manžel a otec obětí Petr Kramný.

Revizní posudek nechal vypracovat soud, protože posudky obžaloby a obhajoby se značně liší. Podle obžaloby, jejíž posudek vypracovali experti ostravského ústavu soudního lékařství Markéta Smatanová a Marek Dokoupil, Kramný svou ženu a dceru zabil elektrickým proudem. Posudek obhajoby uvádí jako pravděpodobnější příčinu úmrtí Češek v Egyptě otravu z jídla, což je verze, kterou se od počátků hájí i obžalovaný. Znalci obhajoby Radek Matlach a Ivo Fargaš nicméně možnost smrti po zásahu elektrickým proudem úplně nevyloučili. Budějovičtí znalci dnes dali jednoznačně za pravdu obžalobě.

Obhájkyně Jana Rejžková požádala o odročení líčení, protože revizní znalecký posudek dostala elektronickou poštou a podařilo se jí ho stáhnout až 15. prosince. Uvedla, že neměla dost času na to, aby se s posudkem dostatečně seznámila. Soudkyně její žádost zamítla, advokátka podle ní měla času dost.

obrázek
Zdroj: ČT24

Dcera s matkou zemřely předloni v červenci. Egyptská policie nikoho neobvinila a Kramný mohl po třech měsících zemi opustit. Podle egyptských úřadů Češky zemřely na následky dehydratace, popřípadě otravy. Žádný jed ale tamní experti nenašli. Těla po převozu do Česka pitvali znalci z Ústavu soudního lékařství v Ostravě, kteří jsou přesvědčeni, že na tělech Moniky Kramné a její dcery našli stopy po zásahu elektrickým proudem.

Na základě těchto zjištění policie Kramného obvinila a soud jej poslal do vazby. Kramný veškerá obvinění odmítá, tvrdí, že celá rodina včetně něj měla žaludeční problémy. Ve vazbě je už téměř dva roky.