Poslanci se znovu celý den přeli o důchodovou reformu

Sněmovna druhým dnem jednala o důchodové reformě, ani ve čtvrtek ale debata neskončila. Před jejím večerním přerušením zbývalo ještě 26 poslaneckých přihlášek do obecné rozpravy. Vláda chce odchod do důchodu zastropovat na 67 letech, opozice trvá na zachování současného stavu, kdy lidé jdou do penze v 65 letech. Na programu mimořádné schůze je také novela, která zvyšuje rozhlasový a televizní poplatek a rozšiřuje okruh poplatníků. Zatím není jisté, zda a kdy se zákonodárci k jejímu druhému čtení dostanou.

Vládní opatření hájil ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) a zpravodaj novely Viktor Vojtko (STAN), podle kterého by nebylo zodpovědné dívat se na budoucnost přes růžové brýle. Posouvání důchodového věku je jedním z nástrojů, který má podle vlády přispět k udržitelnosti a snížení schodků důchodového systému. Novela předpokládá také například snižování výpočtu nových penzí.

Proti koaliční úpravě vládního návrhu se postavila Věra Adámková (ANO), podle níž jde o návrh dělaný ze zoufalství a na koleně. „V druhé půli fotbalového zápasu posouváte branku, přebarvujete velké vápno,“ uvedla. Podle poslance Patrika Nachera (ANO) o nepropočítanosti navrhovaných změn v důchodovém systému ze strany koalice svědčí to, že návrh na zvyšování věku odchodu do penze jen do 67 let věku koalice předložila až ve středu odpoledne. Premiér Petr Fiala (ODS) reagoval slovy, že se vládní koalice rozhodla návrh upravit podle nových informací od demografů. 

Více než pět hodin čtvrteční schůze vyplnilo jen jednání o programu. Poslanec Radek Vondráček (ANO) navrhnul projednávání reformy přerušit, aby koalice s opozicí mohla nelézt jiné řešení.

První dvě hodiny čtvrtečního jednání vyplnili opoziční poslanci úvahami, které vtělili do krátkých dvouminutových poznámek. Mluvili mimo jiné o nutnosti výchovy mladé generace k potřebě mít děti a starat se o své rodiče ve stáří a o nutnosti pro to vytvořit zejména sociální zázemí.

Šéf lidovců Jurečka v souvislosti s péčí o rodiče připomínal zvýšení příspěvku na péči z 19 800 na 27 tisíc korun, aby se více dětí mohlo postarat o blízké v jejich domácím prostředí. Berenika Peštová (ANO) vybízela ministra k tomu, aby nárok na porodné měla každá rodička, nejen ženy s nižším příjmem. Podle poslankyně „13 tisíc korun na první dítě nejsou úplně velké peníze“. Jurečka k tomu uvedl, že není „úplně příznivcem plošného nastavení porodného“, které by podle něho mělo být adresné pro potřebné.

Opoziční strany trvají na zachování stávající věkové hranice

Opoziční hnutí SPD chce z vládní reformy penzí vyškrtnout snižování nově přiznávaných důchodů, obdobně jako hnutí ANO. Poslankyně Lucie Šafránková (SPD) představila celkem devět pozměňovacích návrhů. Podle ní je pro SPD nepřijatelný i nový koaliční návrh na stanovení stropu na 67 let. Navrhla také zamítnutí celé důchodové reformy.

Obě opoziční strany trvají na zachování nynější věkové hranice. „Hranice 65 let je pro nás nezpochybnitelná a nejraději bychom ji zakotvili do ústavy,“ podotkla Šafránková. Poslanci ANO a SPD pokračovali i ve čtvrtek mimo jiné čtením dopisů a vzkazů, které jim měli poslat senioři. Místopředseda TOP 09 Michal Kučera jim na oplátku tlumočil vzkaz od své matky, aby si důchodce nebrali do úst.

Zástupci obou opozičních hnutí avizovali, že pokud se stanou vládními stranami, tak příští rok zvyšování hranice pro odchod do penze zruší.

Spoléhat se na populační zázrak je bláhové, sdělila analytička

Ke zvyšování věku odchodu do důchodu přistupuje většina států Evropské unie, upozornila analytička Raiffeisenbank a členka Národní ekonomické rady vlády (NERV) Helena Horská.

Do roku 2030 se podle ní bude důchodový věk pro muže zvyšovat v 19 ze 27 států EU, tedy ve dvou třetinách. Pro ženy to bude dokonce ve 23 státech. „Experimentovat s populačním vývojem a spoléhat se na populační zázrak během několika let je bláhové, riskantní a nezodpovědné. Žádná země EU se na obrat v populačním vývoji nespoléhá,“ uvedla Horská.

Změna věkové hranice nebude nijak dramatická, nicméně je nezbytnou součástí důchodové reformy spolu s pomalejším růstem penzí a omezením předčasných důchodů, poznamenal analytik Deloitte David Marek.

Koncesionářské poplatky

Předloha o poplatcích veřejnoprávní televizi a rozhlasu zvyšuje od ledna příštího roku poplatek pro Českou televizi o patnáct korun na 150 korun měsíčně a poplatek Českému rozhlasu o deset korun na 55 korun za měsíc. Navíc poplatky valorizuje jednou za tři roky podle míry inflace. Předloha také rozšiřuje okruh poplatníků. Domácnosti mají nově platit za zařízení schopná přijímat vysílání jakýmkoli způsobem, tedy i prostřednictvím internetu.

K jednání o zvýšení koncesionářských poplatků veřejnoprávních médií se poslanci během čtvrteční schůze nedostali. Zatím tak není jisté, zda a kdy se příslušná předloha dostane do druhého čtení.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

K obnovení mezivládních konzultací se Slovenskem není důvod, říká Fiala

K obnovení česko-slovenských mezivládních konzultací nejsou podmínky ani důvod, prohlásil v Otázkách Václava Moravce premiér Petr Fiala (ODS). Příčinou jsou nynější zahraničněpolitické aktivity slovenské vlády v čele s Robertem Ficem (Smer), dodal. Fiala tvrdí, že kritika aktivit, které nejsou v zájmu Česka, není „vměšováním do slovenských vnitřních záležitostí“ a žádný z vládních představitelů se toho nedopouští. V rozhovoru také připustil, že by bylo možné v příštím volebním období zvýšit výdaje na obranu na tři procenta hrubého domácího produktu (HDP).
14:20Aktualizovánopřed 15 mminutami

Květiny na Valentýna opět podraží, nejvíc Češi zaplatí za červené a růžové růže

S blížícím se svátkem zamilovaných znovu stoupnou ceny řezaných květin, zejména červených a růžových růží. České televizi to potvrdila Marcela Nachlingerová ze Svazu květinářů a floristů. Podle ní před Valentýnem vzrostou ceny některých růží o padesát až šedesát procent. Nárůst cen vysvětlují obchodníci navyšováním cen u dodavatelů, které podle nich souvisí se zvýšenou poptávkou. Ceny růží rostou podle statistiků také meziročně.
před 4 hhodinami

Linka bezpečí eviduje více volajících v těžkých situacích, chce rozšířit služby

Přes sto tisíc dětí i mladistvých vyhledalo loni pomoc na krizové Lince bezpečí. Podle nových dat až o pětinu přibylo telefonátů klientů v těžkých situacích. Konzultanti řešili asi šest tisíc sebevražedných hovorů a téměř pět tisíc případů sebepoškozování. Jejich práci přibližuje dokument ČT Hovory ze tmy, jehož tvůrci a také odborníci budou příští týden debatovat o duševním zdraví mladých lidí v pražském kině Pilotů.
před 6 hhodinami

Autoservisům chybí mechanici či klempíři, lákají je na štědré platy i bonusy

Tuzemským autoservisům chybí elektrikáři, karosáři, lakýrníci i běžní mechanici. I když přibylo škol, počet absolventů za deset let klesl na polovinu. Firmy tyto nedostatkové profese lákají vysokými mzdami a bonusy, které často výrazně překračují průměrnou mzdu.
před 7 hhodinami

Poptávka po hotovosti roste. ČNB denně „protočí“ pět miliard korun

I přes rostoucí popularitu bezhotovostních plateb roste poptávka po bankovkách i mincích. Česká národní banka každý den přijme a znovu uvolní do oběhu hotovost v hodnotě pěti miliard korun. Bankovky i mince procházejí přísnou kontrolou. Nejdříve projdou lidskýma rukama a poté je zkontrolují a vytřídí stroje. Ke konci loňského roku byla v oběhu hotovost v hodnotě 731 miliard korun, což je o 300 miliard více než před deseti lety.
před 8 hhodinami

Koalice dokončuje úpravy reformy dávek. Není jasné, zda projde včas

Koalice finalizuje úpravy v reformě sociálních dávek. Zatím ale není jasné, zda stihne projít včas a začne platit od července, jak měla vláda v plánu. Jedna podpora má nahradit čtyři stávající. Ministerstvo práce chce ještě změnit třeba pravidla pro zranitelné skupiny. Po tom volají sociologové i opozice, která má ale řadu dalších výhrad.
před 8 hhodinami

Zóna ČT24: Experti z ČVUT pracují na posílení navigačních systémů v letectví

Satelitní navigace jsou v posledních letech terčem cílených útoků, a to především v letecké dopravě, konkrétně v oblasti kolem hranic Ruska a Baltského moře. Využívají se k tomu například rušičky signálu, které se dají jednoduše vyrobit i nakoupit. Jejich používání je ale běžně nelegální. Odborníci z ČVUT nyní společně s bezpečnostními složkami pracují na posílení navigačních systémů.
před 16 hhodinami

Česká pošta zdražuje, část penzistů si za pobírání důchodu výrazně připlatí

Česká pošta zdražuje. Za posílání poukázek, dopisů nebo pohledů si lidé od února připlatí. Ceny se liší podle rychlosti dodání i hmotnosti. Pobírání důchodu v hotovosti bude stát mladší ročníky víc než dvojnásobek – 78 korun místo pětatřiceti. Úřady proto doporučují, aby penzisté používali bankovní účet. Státní podnik změn chystá víc – od března zdraží i balíky. Počet listovních zásilek doručených poštou ale dlouhodobě klesá. Za posledních deset let se snížil zhruba o dvě třetiny.
před 18 hhodinami
Načítání...