Sněmovna schválila nový zákon o integračním sociálním podniku. Zákonodárci odsouhlasili také vládní novelu vysokoškolského zákona nebo novelu zákona o majetku České republiky. Kvůli sporům o úpravy nedokončili schvalování novely lex Ukrajina. Ve středu odpoledne poslanci začali projednávat návrh státního rozpočtu na příští rok.
Poslanci schválili zákon o integračním sociálním podniku
Poslanci od rána schvalovali zákony ve třetím čtení. Šlo třeba o zákon o integračním sociálním podniku, který již zákonodárci podpořili. Úkolem takovýchto podniků bude připravovat znevýhodněné pracovníky na nástup do běžné práce a stát jim za to bude poskytovat příspěvky. Integrační sociální podniky by mohly zakládat například kraje nebo obce k řešení místních problémů s nezaměstnaností znevýhodněných lidí. Předlohu teď dostanou k posouzení senátoři.
Integrační sociální podnik by měl mít podle návrhu aspoň třicet procent znevýhodněných zaměstnanců. Zaměstnávat by měl lidi například bez vzdělání, vyššího věku, azylanty, pečující o nemohoucí blízké, dlužníky v exekucích, dlouhodobě nezaměstnané nebo například mladé po škole, osoby bez přístřeší, po odchodu z dětského domova či po propuštění z vězení, a to nejvýše dva roky. Výjimku z této lhůty budou mít lidé nad šedesát let nebo lidé se zdravotním postižením. Jednou z podmínek je současně to, že znevýhodněná osoba byla po stanovenou dobu evidovaná jako uchazeč u úřadu práce.
Status integračního sociálního podniku bude přiznávat ministerstvo práce. Jednou z podmínek bude to, že podnik nebude mít nedoplatky u finančního nebo celního úřadu ani na pojistném. Také nebude smět být v insolvenci nebo v likvidaci. Nesmí jít o firmu, která podniká v hazardu. Registr podniků povede ministerstvo práce.
Nová pravidla studia a ohodnocení pro doktorandy
Poslanci ve středu schválili také vládní novelu vysokoškolského zákona. Ta upravuje podmínky studia doktorandů včetně jejich lepšího ohodnocení. Zákonodárci předlohou změnili postavení akreditačního úřadu, který má být nově samostatnou právnickou osobou s větší nezávislostí na ministerstvu školství. Úřad by měl nově akreditovat i programy vyšších odborných škol. Novelu teď dostanou k posouzení senátoři.
Univerzity by podle vládní předlohy měly přijímat ke studiu menší množství dobře vybraných uchazečů, kteří ale budou výrazně lépe ohodnoceni. Novela má motivovat univerzity k častějšímu odměňování doktorandů formou mzdy, což by řešilo jejich problémy při žádostech o hypotéky nebo při nástupu na rodičovskou dovolenou. Vysoké školy by si podle novely mohly vybrat, zda budou doktorandům vyplácet stipendium, mzdu či plat, nebo kombinaci obojího. Příjem doktorandů v prezenčním studiu by podle návrhu měl být nejméně 1,2násobek minimální měsíční mzdy.
Vládní předloha také rozvolňuje podobu státních závěrečných zkoušek, mění systém stipendií a zpřísňuje postih za neoprávněné užívání titulu absolventa vysoké školy. Nově by mohli lidé dostat pokutu až padesát tisíc korun, desetkrát více než nyní.
Zjednodušení převodu státních nemovitostí na obce a kraje
Sněmovna s úpravami odsouhlasila také novelu zákona o majetku České republiky. Ta by měla zjednodušit převádění nepotřebných státních nemovitostí na obce a kraje, pokud o ně projeví zájem. Novelu teď posoudí Senát, má být účinná od března.
Obce a kraje budou podle předlohy povinně dostávat informace o tom, že jsou v jejich katastru nemovitosti, které stát už nepotřebuje a chce se jich zbavit. Díky tomu budou samosprávy moci dát v předstihu najevo, zda o tento státní majetek stojí. Když to ve stanovené lhůtě neučiní, stát ho nabídne k prodeji jiným zájemcům.
Zákon rovněž přesně stanovuje, které pozemky bude stát na obce a kraje převádět zdarma. Patří mezi ně pozemky pod místními komunikacemi, pozemky určené ke zřízení nebo rozšíření hřbitovů, pozemky určené k veřejné zeleni v zástavbě nebo pozemky pod veřejně prospěšnými budovami, které jsou ve vlastnictví obce nebo kraje. I nadále bude možné převádět bezplatně i jiné druhy nemovitostí, pokud to bude řádně zdůvodněno a bude to ve veřejném zájmu.
Převádění nemovitostí se také administrativně zjednoduší, když nově bude o převodech rozhodovat podle novely pouze ministerstvo financí. Ministerstva kultury a životního prostředí, která se nyní na rozhodování podílela, nově budou pouze předkládat stanoviska, zda je převod v souladu s předpisy v jejich gesci.
Úleva pro minipivovary a častější vratka zelené nafty
Poslanci schválili také novelu zákona o spotřebních daních. Minipivovary by díky ní mohly snáze dosáhnout na nižší sazbu spotřební daně z piva. Zjednoduší se také administrativa u přepravy tabákových výrobků a zemědělci budou moci žádat o vratku části spotřební daně z nafty, takzvanou zelenou naftu, dvakrát do roka místo jednou ročně.
Novela také obsahuje celkovou revizi vratek spotřební daně ozbrojeným silám a diplomatům. Hlavním cílem změn je podle ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) zvýšení právní jistoty, snížení administrativní zátěže a lepší výběr daní.
Dlouhodobý dopad změn na státní rozpočet předpokládá vláda zanedbatelný, ale pozitivní. Vliv na to mají mít hlavně opatření která zjednodušují výběr daně. Dá se podle ní očekávat i úbytek soudních sporů. Novela nezavádí zdanění tichého vína.
Sněmovna nedokončila schvalování novely lex Ukrajina
Kvůli neshodám poslanci nedokončili schvalování novely o dalším prodlužování dočasné ochrany pro uprchlíky z Ukrajiny před ruskou vojenskou agresí. Předloha předpokládá, že ti z nich, kteří by se rozhodli v Česku usadit a ochranu nepotřebují, by mohli nově využít zvláštní dlouhodobý pobyt. Poslanci opozičního hnutí ANO zpochybňovali v debatě pozměňovací návrhy o novém způsobu posuzování zdravotního postižení ukrajinských běženců a o uzákonění nového trestného činu neoprávněné činnosti pro cizí moc. Schvalování předlohy by mělo pokračovat v pátek.
V Česku zatím dočasná ochrana pro uprchlíky z Ukrajiny platí do března příštího roku. Evropská unie se v červnu dohodla na ročním prodloužení. Dočasná ochrana umožňuje lidem, kteří uprchli před ruskou agresí, přístup k veřejnému zdravotnímu pojištění, vzdělání či na pracovní trh. Zvláštní dlouhodobý pobyt by mohli využít podle Rakušana pouze ti ukrajinští uprchlíci, kteří v Česku pobývají déle než dva roky. Vedle platného cestovního dokladu, bezúhonnosti a zajištěného bydlení by k základním podmínkám patřila rovněž ekonomická soběstačnost a nezávislost na dávkovém systému.
Ve středu odpoledne poslanci začali řešit návrh státního rozpočtu na příští rok. Odsouhlasili si i jednání přes půlnoc. Návrh čtyř koaličních klubů přednesl předseda klubu ODS Marek Benda a sněmovna ho hladce schválila.