Sněmovna přerušila debatu o růstu televizního a rozhlasového poplatku

Úvodní sněmovní debatu o sporném růstu poplatku za televizi a rozhlas poslanci v první jednací den nedokončili. Čtvrteční diskuse trvala zatím patnáct hodin a provázela ji zejména opoziční kritika vládní předlohy. Šéf hnutí ANO Andrej Babiš označil poplatky mimo jiné za plošnou nepřímou daň, koalice podle něho chce dvojici veřejnoprávních médií korumpovat. Předseda hnutí SPD Tomio Okamura navrhované zvýšení poplatků a rozšíření okruhu poplatníků považuje za skandální a nemravné. Vládní návrh na zvýšení poplatku s rozšířením okruhu poplatníků je podle ministra kultury Martina Baxy (ODS) únosný a vyvážený, není podle něho revoluční. Projednávání vládní novely bude pokračovat v pátek po ukončení jiné, řádné schůze.

Vystoupit by měli ještě tři poslanci, počet přihlášek do standardní debaty klesl od čtvrtečního rána o dvě desítky. První čtení předlohy by mělo v pátek skončit. Opozice pravděpodobně neprosadí její zamítnutí ani vrácení vládě k přepracování, jak navrhl za opoziční hnutí ANO jeho poslanec Ondřej Babka, k němuž se za SPD připojil místopředseda klubu Radek Rozvoral. S ohledem na většinu vládního tábora novela zamíří k projednání do mediálního výboru. Mimořádná schůze svolaná z podnětu koalice začala ve čtvrtek v 09:00.

Podle Okamury vláda nutí platit lidi za něco, co vůbec nekonzumují. „Je to, jako by třeba jednomu vybranému pivovaru musel platit poplatek každý, kdo má ústa umožňující pít pivo,“ prohlásil lídr SPD. Tázal se, zda kabinet zavede dálniční poplatek pro každého, kdo má vozidlo schopné jízdy po dálnici, nebo poplatek Národní knihovně pro všechny, kteří umějí číst.

Okamura také uvedl, že kabinet představil návrh v době, kdy podle něj řada evropských zemí od poplatků spíše ustupuje. Jako příklad uvedl Slovensko nebo již dříve Itálii. SPD by poplatky úplně zrušila a převedla by veřejnoprávní televizi a rozhlas na státní příspěvkovou organizaci pod kontrolou Nejvyššího kontrolního úřadu. Šéf SPD navrhl usnesení, kterým by sněmovna vyzvala kontrolní úřad k prověrce hospodaření České televize a Českého rozhlasu s vybranými poplatky i s vyhodnocením účelnosti výdajů.

Babiš označil poplatky za plošnou nepřímou daň

Babiš označil ve sněmovně poplatky mimo jiné za plošnou nepřímou daň, koalice podle něho chce dvojici veřejnoprávních médií korumpovat. „My určitě chceme zabránit této korupci,“ prohlásil o vládní novele Babiš v části vystoupení, v níž rozebíral jednotlivé pořady veřejnoprávní televize a rozhlasu, vinil jejich moderátory ze zaujatosti vůči představitelům ANO a z manipulace debat.

Lepší a spravedlivější by bylo podle Babiše financování veřejnoprávní televize a rozhlasu ze státního rozpočtu. „Mají šetřit a začít sami u sebe, ne požadovat další peníze,“ prohlásil. Oběma institucím podle něj také chybí dostatečná kontrola. Obvinil je z toho, že neplní svou funkci veřejnoprávních médií, protože podle něho hájí vládu. Kabinet si chce navrhovanými změnami v poplatcích podle Babiše zajistit loajalitu České televize (ČT) a Českého rozhlasu (ČRo). Poplatky přežívají podle něho jako relikt jen v deseti evropských zemích.

ČT i ČRo podle něj mají dostatek peněz na to, aby plnily svůj úkol. Označil je za „otesánky mediální scény“. Veřejnoprávní televize a rozhlas by podle předsedy ANO neměly soutěžit s komerčními médii o podíl na trhu, což podle něho dělají. ČT by navíc mohla podle lídra ANO nechat bezplatné zpravodajství a vše ostatní zpoplatnit, ČRo by mohl zpoplatnit podcasty a svůj web. Poukázal také na to, že Česká tisková kancelář je rovněž veřejnoprávním médiem, které ale „daňové poplatníky nestojí ani korunu“.

Proti Babišovu vystoupení se ohradil zpravodaj předlohy a předseda klubu TOP 09 Jan Jakob, který zejména odmítl výroky o korumpování. Pokud by to podle něj vláda chtěla udělat, nezavádí valorizaci poplatků, či by naopak zavedla státní financování médií veřejné služby. „Závislost na politicích je pak jednoznačná,“ podotkl.

Návrh je podle Baxy únosný

Na obě instituce ze zákona dohlížejí Rada ČT a Rada ČRo, jejich členy pravidelně volí sněmovna a nyní i Senát. Představují nástroj, kterým má veřejnost tyto instituce kontrolovat. Do jejich pravomocí patří například schvalování rozpočtů. Ministr kultury Martin Baxa (ODS) ve čtvrtek zopakoval, že vláda připraví takovou změnu, která umožní prověrku hospodaření ČT a ČRo Nejvyšším kontrolním úřadem. „Návrh určitě předložíme,“ ujistil poslance.

Vládní návrh na zvýšení televizního a rozhlasového poplatku s rozšířením okruhu poplatníků je podle Baxy únosný a vyvážený, není podle něho revoluční. „Rozhlasový a televizní poplatek významně vzdaluje média veřejné služby od politického zásahu,“ zdůraznil ministr. Vláda podle něho má činit kroky, které posílí jejich nezávislost a odolnost a zajistí jim stabilní financování.

Baxa s ohledem na opoziční výtky uvedl, že nepopírá, že se před dvěma lety opakovaně veřejně stavěl proti růstu poplatků. Názor změnil, když se podrobně seznámil s hospodařením obou médií veřejné služby. „Bez nějakého hlubšího zásahu by nebylo možné udržet úroveň, kvalitu a rozsah činnosti,“ dodal. Berenika Peštová (ANO) označila za totální nesmysl, aby poplatky za stejný přístroj měli platit jak zaměstnavatelé, tak jejich zaměstnanci.

Předkladatel novely ministr kultury Baxa nutnost navýšení poplatků zdůvodnil tím, že rozhlasové poplatky se nezvyšovaly od roku 2005 a televizní od roku 2008 na rozdíl od nákladů a inflace. Poplatek České televizi zvyšuje novela o patnáct korun na 150 korun měsíčně a Českému rozhlasu o deset korun na 55 korun za měsíc. Do budoucna by se měla zvyšovat podle míry inflace.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Odbory vyhlásily stávkovou pohotovost kvůli návrhu výpovědi bez důvodu

Českomoravská konfederace odborových svazů vyhlásila stávkovou pohotovost kvůli možnosti výpovědi bez udání důvodu, kterou navrhují do takzvané flexinovely zákoníku práce doplnit poslanci ODS a TOP 09. Pokud by se pracovní kodex s touto změnou přijal, jsou odboráři připraveni „eskalovat protestní akce“ a začít chystat generální stávku.
15:40Aktualizovánopřed 9 mminutami

Česko se blíží vrcholu chřipkové epidemie

Česko se podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) nachází poblíž vrcholu chřipkové epidemie. Nemocných bylo minulý týden více než 2200 na sto tisíc obyvatel, za týden jejich počet vzrostl o šestnáct procent. Zatímco v předcházejících týdnech přibývalo hlavně nemocných dětí, minulý týden se nemocnost zvyšovala ve všech věkových skupinách, informoval SZÚ.
13:29Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Univerzita Karlova bude koordinovat velký evropský AI projekt

Univerzita Karlova se stala hlavním koordinátorem mezinárodního projektu Otevřené velké jazykové modely pro umělou inteligenci v Evropě. Budou v něm spolupracovat evropské firmy, výzkumné instituce a výpočetní centra zabývající se umělou inteligencí. V projektu OpenEuroLLM za asi 34 milionů eur (854,7 milionu korun), financovaném s podporou Evropské komise, vybuduje tým evropských výzkumných institucí rodinu výkonných, vícejazyčných velkých jazykových modelů. Využití najdou v komerčním, průmyslovém i veřejném sektoru.
před 4 hhodinami

Hosté Událostí, komentářů týdne mluvili o omezení rychlosti v obcích

Hosté pořadu Události, komentáře týdne hovořili o výhodách a nevýhodách plošného zavádění maximální rychlosti v obcích, jež již platí v mnoha evropských městech. Komentátor Petros Michopulos, bývalý premiér Mirek Topolánek, komentátorka Lucie Stuchlíková, režisér a scenárista Václav Marhoul a influencerka Rozárie Haškovcová vedli debatu také o bitcoinu v centrální bance, smrti Jana Masaryka či české pivní kultuře na seznamu UNESCO.
před 8 hhodinami

EU chce zaručit právo na opravu, v tuzemsku ale schází řemeslníci

V Česku by nejpozději od srpna příštího roku mělo začít platit takzvané právo na opravu. Zahrnuje lepší přístup k náhradním dílům a taky k informacím o opravě. Počítá s ním evropská směrnice, která tak posílí práva spotřebitelů, snížit má také množství odpadu. Zatím by se nová pravidla vztahovala jen na vybrané velké spotřebiče. Jenže třeba v tuzemsku je opravářů i dalších řemeslníků málo, a ne všechno se navíc vyplatí do servisu dát.
před 9 hhodinami

Špatně slyší, mluví i dýchá. Dívce má pomoci operace, která se v Česku neprovádí

Po dvou letech se bude uzavírat desetimilionová sbírka na operaci dítěte se vzácným genetickým onemocněním. Osmiletá Lilli Soukupová za několik dní díky darům odletí na první zákrok do Londýna. Do sbírky se zapojili i pražští policisté, čímž podpořili i svou kolegyni – matku Lilli.
před 10 hhodinami

Daň z lihu vzrostla, stát ale víc nevybral. Opozice volá po analýze

Stát loni nevybral na spotřební dani z lihu očekávanou částku, přestože sazba daně od začátku roku vzrostla o deset procent. Výběr daně nakonec zůstal na úrovni předcházejícího roku, kdy ještě platil nižší odvod. Vláda přitom v konsolidačním balíčku počítala s nárůstem výnosů o půl miliardy korun. Opozice požaduje analýzu, růst sazby spotřební daně, který dál pokračuje, podle ní nepřináší kýžený efekt. Vláda změny neplánuje.
před 10 hhodinami

Část věznic trápí kritický nedostatek dozorců, chybí jich stovky

V deseti českých věznicích je kritický nedostatek dozorců, chybí jich až sedm set. Problém vedení Vězeňské služby řeší přesuny strážných mezi pracovišti i výcvikem nových rekrutů. V loňském roce ze služby odešlo více lidí, než přišlo, a to i přesto, že dozorcům vzrostly platy.
před 11 hhodinami
Načítání...