Čeští farmáři a zemědělci se ve čtvrtek připojili k evropským protestům proti dovozu potravin ze zemí mimo Evropskou unii. Zemědělcům vadí zejména obchodní dohoda mezi EU a jihoamerickými státy ze sdružení Mercosur a bezcelní dovozy z Ukrajiny, protože ve zmíněných zemích podle nich nemusí farmáři dodržovat přísné normy jako v EU. Hlavními organizátory protestů jsou Agrární komora ČR a Zemědělský svaz ČR. Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) již dříve uvedl, že protesty ničemu neprospějí.
Zemědělci vyjeli protestovat napříč Českem
Mezi požadavky zemědělců patří zrušení obchodní dohody mezi EU a státy Mercosur, nastavení nové dohody mezi EU a Ukrajinou, zajištění maximální ochrany trhu ze strany EU a zajištění rovných podmínek pro podnikání na evropském trhu. Dále požadují snížení byrokracie a podporu evropské iniciativy Stop falšovaným potravinám, která usiluje o jasné uvedení původu každé potraviny na evropském trhu.
Obchodní dohoda podle zemědělců zvýší dovozy cukru, kukuřice, hovězího nebo drůbežího masa, což může následně snížit ceny na evropském trhu a v konečném důsledku vytlačit české producenty.
Prezident Agrární komory ČR Jan Doležal se obává zejména dopadů na živočišnou výrobu, některé chovy by podle něj mohly skončit. „Nemůžeme prodat krávy za auta,“ sdělil Doležal.
Farmáři s protesty zamířili například na hraniční přechody. Na přechod v Náchodě přijeli po desáté hodině s asi padesáti traktory. Stroje odstavili před hraničním přechodem ve dvou ze čtyř silničních pruhů ve směru do Polska. Dva pruhy směrem do Česka zůstaly volné. Na místo přijelo několik hlídek policie, dopravu usměrňovat nemusely. Před 11:30 zemědělci na několik minut dopravu v obou směrech zastavili. Poté protest, kterého se účastnilo asi sto lidí, ukončili.
Na protestní jízdu proti evropské i národní agrární politice vyrazilo také téměř třicet traktorů s českými vlajkami z Mrákova na Domažlicku. Delší než půlkilometrová kolona zamířila na hraniční přechod Folmava. Frekventovaný hlavní tah I/26 z Kubice na Folmavu nebyl uzavřený, ale doprava tam byla omezena. Podle předsedy Zemědělského a obchodního družstva Mrákov Jiřího Schambergera protestovali farmáři z velkých i menších farem. Přijeli také zemědělci z okresů Plzeň-sever, Klatovy a Rokycany.
Na hodonínském hraničním přechodu protestovali zemědělci z Česka, Slovenska, Maďarska a Rakouska. Na silnici zaparkovali desítky traktorů a další zemědělskou techniku, čímž omezovali provoz. Zemědělci měli vlajky svých států, troubili a řehtali řehtačkami. „Jak máme konkurovat zemím, které mají levnější plyn, elektřinu, kde mzda zemědělce je několikrát nižší než mzda u nás?“ ptal se předseda Zemědělského svazu ČR Martin Pýcha. Podle něj nechtějí omezovat vzájemný obchod, ale dohodu považují za neférovou.
Předseda slovenské zemědělské a potravinářské komory Andrej Gajdoš řekl, že dohoda s Mercosur je i hazardem se zdravím spotřebitelů, protože některé jihoamerické země mohou používat v zemědělské produkci například růstové hormony či pesticidy, které jsou v Evropě zakázané. Podle rakouských zástupců není dohoda s Mercosur ani spravedlivá, ani férová, ani správná.
Protestovalo se i na dalších místech
Kolona asi šedesáti traktorů a dalších zemědělských strojů projela po půl desáté částí Kolína. První stroje s transparenty a vlajkami přejely s troubením po kruhovém objezdu u kolínského nádraží. Na dopravu na místě dohlíželi policisté ve třech vozech. V celém Středočeském kraji se do protestních jízd zapojilo 91 strojů, sdělila ředitelka středočeské agrární komory Petra Novotná.
Kolínská okresní agrární komora ve svém prohlášení uvedla, že krize v zemědělském sektoru se prohlubuje a stále víc zemědělců míří do ztráty. „Je to výsledek toho, že výkupní cena zemědělských komodit je mnohdy pod výrobními náklady. Zemědělec si v drtivé většině nemůže určit prodejní cenu své produkce a musí přijmout cenu nabízenou trhem, který je ale velmi ovlivněn nabídkou zemědělské výroby ze zemí mimo Evropskou unii, například z Ukrajiny, Ruska, Běloruska a států z Jižní Ameriky,“ míní předseda kolínské agrární komory Vojtěch Kšírl.
Na problémy chtějí upozornit i zemědělci v Moravskoslezském kraji, kde vyjely dvě kolony traktorů, v každé bylo okolo patnácti vozidel. První jela od zemědělského družstva v opavské části Kylešovice a kroužila Opavou. Druhá vyjela z Brumovic a přes Krnov na Bruntálsku zamířila k polským hranicím.
Po desáté hodině vyjeli z Poustky u Chebu na protestní jízdu také farmáři z Karlovarského kraje a Německa. Čtrnáct traktorů dopoledne vyjelo rovněž na trasu z Valašského Meziříčí do Jablůnky. Výraznější problémy v dopravě kvůli tomu nevznikaly.
Zemědělci protestovali i v Ústeckém kraji. Před krajský úřad dorazilo kolem poledne pět traktorů s transparenty a českými vlajkami. Zemědělci se sešli s hejtmanem Richardem Brabcem (ANO), kterému předali prohlášení. V něm zrekapitulovali, proti čemu protestují. Kromě toho požadují, aby v kraji mohli lokální producenti a pěstitelé dodávat své produkty do škol či sociálních zařízení. Hejtman řekl, že odhadem na konci roku by mohlo fungovat takzvané on-line tržiště, které by příspěvkové organizace s farmáři propojilo.
Zhruba stovka farmářů se sešla v Táboře, kde na silnici vyjely čtyři traktory. „Nechceme bránit občanům v běžném provozu a blokovat dopravu. Chceme poukázat na problémy,“ sdělil viceprezident Agrární komory ČR Bohumil Belada.
V Pardubicích se protesty zemědělců obešly zcela bez jízdy traktorů v ulicích. Desítky farmářů přišly před Východočeské divadlo. „Řekli jsme si, že nebudeme spoluobčanům komplikovat život, ale musíme dát o sobě vědět, volili jsme formu shromáždění, happening a improvizované pódium na schodech divadla,“ řekla ředitelka Regionální agrární komory Pardubického kraje Vanda Rektorisová.
Techniku nezapojili ani zemědělci v Libereckém kraji. K protestům se ale přidali. Podle předsedy Regionální agrární rady Libereckého kraje Roberta Erlebacha nebylo cílem akce naštvat lidi, ale upozornit na rizika spojená s dovozem potravin z mimoevropských zemí.
Rovněž zemědělci na Vysočině se s technikou do čtvrteční celostátní protestní akce nezapojili. Protesty podpořili na společné tiskové konferenci v jihlavském sídle kraje. „My jsme v minulých letech dělali pojezdy technikou, traktory, v různých okresech Kraje Vysočina. Tentokrát jsme se rozhodli na to jít jinak,“ řekl předseda krajské agrární komory Jaroslav Michal.
Část zemědělců se od akce distancovala
Část zemědělců na Vysočině se také od akce přímo distancovala. Podle Asociace soukromých zemědělců, která sdružuje hlavně malé farmáře, je místo protestů potřeba podstatné problémy skutečně řešit. „Je lepší tady dělat něco smysluplného než jezdit po silnicích a blokovat dopravu,“ uvedl také soukromý zemědělec ze Skleného Jiří Kunc starší.
Ve Skleném se starají o 120 kusů dobytka, maso prodávají přímo zákazníkům, i oni ale musí plnit podmínky EU – jako je evidence a pohoda zvířat, seznam krmiva i případných léčiv. „Máme strach, že se sem bude vozit spousta hovězího masa, které nemá jasný původ, spousta vepřového masa a palmového tuku, ale zase záleží na kontrolních orgánech, které snad máme v Evropě nastavené dostatečně pružně,“ dodal Jiří Kunc mladší.
Podobné obavy z dovozu nekvalitního masa z třetích zemí mají i ve dvacet kilometrů vzdáleném družstvu v Sázavě. Ti se k protestům s traktory na silnicích rovněž nepřipojili, ale na rozdíl od farmáře Kunce je podporují.
„Jsme ekonomický subjekt a chceme, abychom mohli podnikat v rámci rovných ekonomických podmínek,“ uvedla ředitelka Agro Sázava Eva Bukáčková. Petra Dvořáčková o protestech věděla, ale práci a zvířatům dala přednost. „V každé stáji se najdou zvířata, která mají akutní problém – hnedka ošetříme, musíme vyhledávat říje, abychom plemenice zapouštěli,“ podotkla veterinářka Agro Sázava Petra Dvořáčková.
Podle ministra k zemědělcům míří výrazná podpora
Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) v reakci na protesty uvedl, že aktuální situaci nijak neprospějí. Podle něj k farmářům míří výrazná podpora. „Troufnu si říct, že se věci mění k lepšímu,“ řekl ve středu ve vysílání ČT24.
Z jihoamerických států se do Evropy dováží minimum produktů a dovezené množství nemůže vytlačit lokální české producenty z trhu, řekl ve čtvrtek Výborný. Zemědělcům, kteří kvůli dovozům ze třetích zemí protestují po celé zemi, ministr nerozumí. Upozornil na to, že dohoda mezi EU a jihoamerickými státy ze sdružení Mercosur, kterou farmáři zásadně odmítají, neznamená absolutní uvolnění trhu.
„Pokud jsou v Evropě omezeny některé přípravky na ochranu rostlin, pesticidy nebo výživové preparáty u hospodářských zvířat, je logické, a s tím naprosto souhlasím, že tyto podmínky musí plnit i zemědělci v USA stejně jako třeba v Latinské Americe,“ dodal ministr.
Výborný také informoval, že nevládním zemědělským organizacím dal minulý týden na jednání jasný příslib, že pokud přijdou s konkrétními požadavky například na kvóty na dovozy hovězího, drůbežího či cukru, tak je předá Evropské komisi.
„Je to samozřejmě přirozené právo každé profesní skupiny nějakým způsobem protestovat, ale stejně jako další profesní skupiny, tak i evropští zemědělci stojí o bariéry vstupu na trh, aby se ochránili před konkurencí. Já jako spotřebitel tomu moc nerozumím, ale jako ekonom celkem ano,“ řekl k protestům agrární ekonom Tomáš Maier.
„Když agrární skupiny volají po různých srovnatelných podmínkách, možná by se také mohly podívat, jak královské dotace berou zemědělci v Evropské unii. V Brazílii nemají žádné dotace,“ dodal Maier.
K protestům se vyjádřili i ekologové. Hnutí Duha uvedlo, že akce farmářů nesmí být zneužity k oslabování ochrany přírody. EU v minulosti kvůli zemědělským protestům některé ekologické požadavky zrušila či zmírnila. Podle Greenpeace je odmítnutí obchodní smlouvy mezi EU a zeměmi Mercosur správné. Organizaci ale vadí, že protestující kritizují evropský zákon proti odlesňování, který má zaručit, že komodity jako sója, hovězí maso, káva či kakao dovážené do Unie nezpůsobí právě odlesňování.