EU a Mercosur uzavřely dohodu o volném obchodu, zemědělci chystají protesty

Evropská unie dojednala dohodu o volném obchodu s jihoamerickým společenstvím Mercosur, o níž obě strany vyjednávaly přes dvě desetiletí. Uzavření dohody, která vyvolávala protesty zemědělců v řadě evropských zemí, oznámila předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Nesouhlas s paktem kvůli obavám z přílivu levných zemědělských produktů vyjádřily Francie, Itálie a Polsko, kvůli čemuž se očekává obtížné schvalování dohody v Unii. Zemědělská lobby již ohlásila na pondělí do Bruselu nové protesty proti uzavření paktu.

„Tato dohoda bude prospěšná pro lidi i firmy. Více pracovních míst, více příležitostí, sdílená prosperita,“ napsala po uzavření paktu politička na síti X. Mercosur zahrnuje Brazílii, Argentinu, Paraguay, Uruguay a Bolívii, které díky dohodě vytvoří s EU zónu volného obchodu čítající na sedm set milionů obyvatel.

Řada zemí EU v čele s Německem v paktu vidí otevření nového trhu pro export. Německý kancléř Olaf Scholz uvedl, že dohoda vytvoří volný trh a podpoří „růst a konkurenceschopnost“. Podle von der Leyenové již do zemí Mercosur vyváží své produkty třicet tisíc malých evropských podniků a nyní se jejich počet bude moci zvýšit.

České ministerstvo průmyslu a obchodu ve společném vyjádření se Svazem průmyslu a dopravy a Hospodářskou komorou uvedlo, že dohoda je obrovskou příležitostí pro české firmy. Podle něj dohoda přinese vývoz zboží a služeb s vyšší přidanou hodnotou a ušetří českým exportérům víc než dvě miliardy korun ročně na clech a miliardy korun na dalších výdajích spojených s vývozem.

Zmíněné kritické státy se však obávají, že zejména příliv levného hovězího a drůbežího masa, cukru nebo kukuřice způsobí velké ztráty evropským zemědělcům. Paříž proto ohlásila, že se schválení dohody pokusí zablokovat.

Při ratifikaci obchodních dohod je zapotřebí podpora většiny patnácti států, které představují alespoň 65 procent obyvatelstva. Blokační menšina potřebuje nejméně čtyři členské státy. Francie, Itálie a Polsko představují zhruba třetinu populace EU.

Zemědělci chystají na pondělí protesty v Bruselu

Zemědělská lobbistická organizace Copa-Coge v reakci na uzavření paktu vyzvala k novým protestům, které se mají odehrát v pondělí v Bruselu. Zemědělci tvrdí, že jihoamerická produkce nesplňuje přísné evropské standardy a že vytvoří neférovou konkurenci.

Von der Leyenová uvedla, že dojednaný text dohody zaručuje, „nedotknutelnost zdravotních a potravinových standardů EU“.

Země sdružení Mercosur reagovaly na uzavření dohody pozitivně. Brazilská vláda v prohlášení uvedla, že pakt je dobrým znamením pro mezinárodní obchod, jehož prostřednictvím může přispět k hospodářskému růstu. Paraguayský prezident Santiago Peňa prohlásil, že úmluva umožní jeho zemi přilákat více zahraničních investic.

Načítání...