Zasedání vlády (9. července)

Praha - Vláda dnes rozhodovala o přesunu majetku v hodnotě 25 miliard ze státního podniku Správa Letiště Praha na akciovou společnost Letiště Praha. Jde o další krok v procesu privatizace pražského letiště, předmětem prodeje bude právě Letiště Praha a. s. Ministři také například zvažovali návrh svého kolegy Václava Jehličky na zrušení Státního fondu kultury. Balík návrhů levicové opozice, které vláda projednala a neschválila, premiér Mirek Topolánek označil jako "předvolební balík populistických" materiálů.

Předseda vlády Mirek Topolánek zahájí ve čtvrtek na ministerstvu průmyslu a obchodu kolečko návštěv, během nichž se chce seznámit s výsledky práce jednotlivých resortů. Už minulý týden řekl, že hodlá zjistit, jak se úřadům daří plnit programové prohlášení vlády, například v oblasti snižování administrativy.

Vláda rozhodla zřízení stoprocentní akciové společnosti Letiště Praha. Podle plánů ministerstva financí převezme Letiště Praha, a. s., do konce roku většinu majetku letiště. Na něm v současné době fungují kvůli chystané privatizaci dvě společnosti. Vedle státního podniku stát letos v únoru založil také akciovou společnost. Majetek, který by mělo Letiště Praha převzít, se skládá z aktiv v celkové výši přibližně 35 miliard korun a závazků zhruba za deset miliard korun. Zároveň společnost převezme i 2300 zaměstnanců, smluvní vztahy atd.

Kabinet souhlasil s návrhem minitra kultury Václava Jehlička, aby byl zrušen Státního fondu kultury. Podle ministra nepracuje, jak by měl a navíc je zadlužený. Zrušit je ho třeba zákonem, protože zákon ho v roce 1992 zřídil. Majetek fondu tvoří mimo jiné tři hodnotné budovy v Praze. Kubistický Dům U Černé Matky boží dostane podle dřívějších informací ministerstva Národní galerie v Praze, palác U Hybernů a Národní dům na Vinohradech získá ministerstvo.

Vláda dále projednala celkem šest kontrolních zpráv Národního kontrolního úřadu. V této souvislosti premiér zmínil spokojenost, kterou prezident NKÚ vyjádřil na adresu práce vlády.

Ministerstvo vnitra navrhovalo vládě darovat některé nepotřebné státní pozemky a stavby do vlastnictví obcí. Důvodem je nedostatek financí na jejich údržbu. Ministerstvo navrhuje, aby stát obcím, které o ně požádaly (Slavonie, Česká Třebová, Bílovice, Dříteč, Dolní Bělá, Rozvadova, Pomezí nad Ohří) daroval bez omezujících podmínek. Nebyly by tak omezeny v nakládání s tímto majetkem.

Vláda měla projednat i finance, které stát potřebuje, aby dostál svému závazku odstranit ekologické škody. Ty vznikly privatizací hnědouhelných a černouhelných těžebních společností v Ústeckém Karlovarském a Moravskoslezském kraji a na Kladensku. Na celkem 370 projektů sanace a rekultivace potřebuje stát 19,7 miliard korun.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Nová zelená úsporám uzavírá příjem žádostí o dotace

Program Nová zelená úsporám, který podporoval úsporné renovace domů, dočasně uzavírá příjem žádostí o dotace. Důvodem je velký zájem žadatelů, který vedl k rychlejšímu vyčerpání peněz vyhrazených pro tento rok. Již podané žádosti pokračují bez omezení. Informovalo o tom ministerstvo životního prostředí v tiskové zprávě. Letos se příjem žádostí spustil dvacátého února a měl původně trvat přesně rok.
před 1 hhodinou

Rusko uložilo Češce v nepřítomnosti 13 let za účast v bojích na Ukrajině

Ruský soud v nepřítomnosti uložil Češce třináct let vězení za účast v bojích na straně Ukrajiny. Informovala o tom ruská státní tisková agentura TASS s odvoláním na sdělení vyšetřovacího výboru, který v Rusku plní úlohu federálního úřadu pro vyšetřování nejzávažnější kriminality. Podle tvrzení ruského soudu Češka působila u ukrajinské dronové jednotky.
před 1 hhodinou

Nová Huť propustí asi 250 lidí

Společnost Nová Huť (dříve Liberty Ostrava) propustí asi 250 lidí, řekl ČT generální ředitel Radek Strouhal. Nepůjde podle něj o zaměstnance přímo z výroby, ale například z údržby. Pro výrobu podnik lidi naopak nabírá a přesun k linkám nabízí i propouštěným zaměstnancům, řekl Strouhal. Podle odborového předáka Petra Slaniny může nastat problém, protože huť přijde o experty z údržby, kteří znají specifická zařízení. Hromadné propouštění už firma nahlásila úřadu práce.
před 2 hhodinami

Hlubuček podle bývalého ředitele DPP nebyl členem zločinecké skupiny

Bývalý ekonomický ředitel pražského dopravního podniku (DPP) Matej Augustín viněný v kauze Dozimetr v pondělí u soudu prohlásil, že spolu s dalšími aktéry případu působil v organizované zločinecké skupině, jejímž cílem bylo z firmy nelegálně vyvádět peníze. Obžalovaného někdejšího náměstka pražského primátora Petra Hlubučka (dříve STAN) však za člena této skupiny nepovažoval. Augustín začal spolupracovat s policií a státní zástupce ještě před zahájením hlavního líčení jeho obžalobu v případu rozsáhlé korupce v DPP stáhl.
před 3 hhodinami

Hosté Událostí, komentářů týdne probrali volbu nového šéfa sněmovny

Hosté Událostí, komentářů týdne debatovali o volbě předsedy Poslanecké sněmovny, sundání ukrajinské vlajky z budovy dolní komory nebo zastoupení mladé generace v politice. Pořad se věnoval také plánu odměn pro šéfa automobilky Tesla Elona Muska či sporům o název stanice Olbrachtova připravované linky pražského metra D. Diskuse se účastnili jazykovědec Karel Oliva, někdejší politik Jiří Dolejš, spisovatelka Markéta Lukášková, novinář Dalibor Balšínek a komentátor Petros Michopulos. Debatou provázel Lukáš Dolanský.
před 6 hhodinami

Demografové upozorňují na další citelný propad porodnosti

Tuzemská společnost se co do své velikosti a síly neobnovuje. K několika letům klesající porodnosti a plodnosti přibyl nyní i propad salda migrace, kdy se víc lidí ze země vystěhovalo, než kolik se do ní přistěhovalo. Tématu příčin, dopadů a řešení demografického regresu se věnuje nová epizoda pořadu ekonomické publicistiky ČT Bilance s podtitulem Proč se nerodí děti.
před 8 hhodinami

Žen v armádě přibývá

Do armády vstupuje stále víc žen. Momentálně tvoří už patnáct procent vojska. Podíl tak převyšuje průměr zemí NATO. V nejvyšších armádních pozicích ale stále dominují muži. V české armádě je nyní přes čtyři tisíce vojákyň. Od roku 2023 zhruba o čtyři sta víc. Momentálně nejvyšší hodnost v armádě, kterou zastávají ženy, je plukovnice. Generálskou hodnost měly v historii jen dvě ženy – první byla v roce 2017 Lenka Šmerdová.
před 8 hhodinami

Nové léky zmírňují záchvaty i u těžkých forem epilepsie

Nadějí pro pacienty s epilepsií jsou dva nové léky. Zmírnit záchvaty pomáhají i u takzvaného LGS syndromu, což je jedna z nejvážnějších forem nemoci. Časté epileptické záchvaty mohou vést k mentální retardaci i poruchám chování. Specialisté teď hledají rodiny, které o nových možnostech terapie ještě nevědí. Podle lékařů existují desítky typů epilepsií od závažných forem až po lehké, důležitá je proto správná léčba.
před 9 hhodinami
Načítání...