Zasedání vlády (3. 9. 2008)

Praha - Vláda na svém pravidelném zasedání napravila chybu v zákonech o reformě policie. Trestné činy policistů tak mají i v příštích letech vyšetřovat státní zástupci, a ne pouze jejich kolegové. Kabinet se shodl i na celoročním omezení víkendové jízdy kamionů. Městská policie nepřijde o možnost měřit radarem rychlost jízdy v obcích. Bude to ale možné jen v těch místech, která určí republiková policie. Za symbolickou jednu korunu si český stát na dobu svého předsednictví EU půjčí flotilu automobilů skupiny Volkswagen, především škodovek z Mladé Boleslavi. Šest vojáků bylo navrženo na státní vyznamenání.

Trestné činy policistů mají i v příštích letech vyšetřovat státní zástupci. Vláda chce novelou trestního řádu napravit chybu v zákonech o reformě policie, kvůli níž by trestnou činnost policistů měli od příštího roku prošetřovat jen jejich kolegové. Chyba vznikla při schvalování policejní reformy v Poslanecké sněmovně.

Kabinet se na dnešním zasedání rozhodl dále celoročně omezit víkendové jízdy kamionů. Ministra dopravy Aleše Řebíčka pověřil, aby do konce roku připravil kompromisní novelu zákona. Na některých parametrech se už po 15 měsících intenzivního vyjednávání dohodl s ministrem životního prostředí Martinem Bursíkem. Zákaz jízd kamionů nad 7,5 tuny bude celoročně rozšířen na pátek od 15 do 18 hodin, nedělní zákaz se rozšíří na téměř celý den, konkrétně do 22 hodin.

Městská policie nepřijde o možnost měřit radarem rychlost jízdy v obcích. Bude to ale možné jen v těch místech, která určí republiková policie. Strážníci by tak měli měřit jen tam, kde je ohrožena bezpečnost a plynulost provozu. Řidiči si často stěžují, že policii mnohdy nejde o bezpečnost dopravy, ale o vyšší výběr pokut.

Schválení se dočkal i návrh ministerstev školství a zahraničí na přistoupení České republiky k Protokolu o výsadách a imunitách Evropské organizace pro astronomický výzkum na jižní polokouli (ESO). Cílem ESO je zorganizovat mezinárodní spolupráci členských států, spojit personální a finanční možnosti k výstavbě observatoře vybavené špičkovými přístroji a posílit konkurenceschopnost Evropy v oboru astrofyziky. 

Vláda naopak přerušila projednávání novely zákona o ozbrojených silách. Ministryně obrany Vlasta Parkanová dostala dva měsíce na to, aby novelu předložila v nové podobě. „Chtěli jsme rozšířit mandát, který má ministr obrany vůči ozbrojeným složkám,“ vysvětlil Čunek. Ustanovení upravující nynější Inspekci ministryně obrany v době, kdy byl v čele úřadu Karel Kühnl (US-DEU), vypadlo ze zákona. Ministerstvo obrany proto chce tuto chybu napravit zavedením nového Inspektorátu ministryně obrany, který by měl mít širší pravomoci než nynější kontrolní instituce.