Zaorálek: Rusko stále posílá na Donbas zbraně i vojáky

Moskva – Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) dal v rozhovoru pro ruský internetový list Gazeta.ru najevo, že by EU měla příští měsíc prodloužit sankce, které uvalila na Rusko. „Dnes už je jasné, že Rusko pokračuje v dodávkách těžkých zbraní svým stoupencům v Donbasu a tisíce ruských vojáků se nalézají nejen na hranicích, ale i pronikají na ukrajinské území. Všechny tyto věci nesvědčí o zmírnění konfliktu,“ prohlásil ministr. Moskva ovšem stále popírá, že by se přímo angažovala v konfliktu mezi proruskými separatisty a prozápadní vládou v Kyjevě.

Podle Zaorálka však dosud nelze vidět „skutečné příměří“ v Donbasu a Rusko ani nemluví o Krymu, který loni v březnu anektovalo. Moskva se podle českého ministra snaží hrát kartou separatistů v Doněcku a Luhansku, aby ovlivnila celkovou situaci na Ukrajině a oslabila nynější ukrajinskou vládu. Otázka podle Zaorálka zní, zda separatisté a jejich ruští ochránci dovolí uspořádat svobodné volby, jak stanoví mírová dohoda z Minsku, protože v takovém případě by vůdci separatistů přišli o moc. 

„Z ruské strany teď zní spousta hezkých slov, ale čekáme, že po nich budou následovat i konkrétní činy,“ řekl ministr. „Zdá se mi, že připravit volby v Doněcku a Luhansku pod kontrolou nynějších představitelů (separatistů) a za přítomnosti ruských tzv. dobrovolníků a těžkých zbraní je naprosto nemožné. Chceme, aby Rusko pomohlo vytvořit normální ovzduší,“ dodal Zaorálek.   

Referendum o Krymu: Hlasovalo se pod dohledem vojáků

Zároveň upozornil, že nemůže akceptovat, jak se odehrálo referendum o připojení Krymu k Rusku, protože není normální, aby se hlasovalo pod dohledem vojáků. „(…) věřím, že kdyby nebylo vměšování Ruska, Ukrajina by dokázala vyřešit problém východních regionů pokojně,“ řekl.

Ministr odmítl porovnávat hrozby v podobě Islámského státu a ukrajinské krize, nicméně Češi se podle něj více obávají situace na Ukrajině, a to i kvůli vzpomínkám na rok 1968. „(…) hodně Čechů vidí v Rusku potenciální hrozbu. Samozřejmě, někdo hovoří i o islamistech, ale obávám se, že většina očekává nepříjemná překvapení právě z východu Evropy,“ prohlásil Zaorálek.   

Na upozornění listu Gazeta.ru, že prezident Miloš Zeman často pronáší smířlivá prohlášení vůči Rusku, pak odvětil, že "prohlášení se mohou lišit, ale celkově mezi ústavními činiteli existuje konsensus. S prezidentem prý mohou být rozdíly jen v nuancích, v otázkách národních zájmů však podle Zaorálka panuje shoda.

Vydáno pod