Žalobkyně chce pro Nečesaného 13 let. Obhajoba trvá na tom, že neútočil

Státní zástupkyně navrhla pro Lukáše Nečesaného 13 let za mřížemi. Muž je obžalován, že se v únoru roku 2013 pokusil zavraždit pracovnici v hořickém kadeřnictví a ukradl jí desetitisícovou tržbu. Obhajoba v opakovaném procesu trvá na jeho nevinně. Nečesaný byl již v minulosti několikrát odsouzen, soudy ale verdikty vždy zrušily.

„Jediným možným pachatelem je obžalovaný,“ je přesvědčena státní zástupkyně Lenka Faltusová. „Motivem obžalovaného byl finanční prospěch, i když se to bude jevit, že neměl důvod. Do Hořic byl umístěn rodinou z kázeňských důvodů, byla mu přidělována malá finanční částka,“ dodala s tím, že Nečesaný splácel dluhy a byl ve finanční tísni. 

Navrhuji obžalovaného uznat vinným z vraždy ukončené ve stádiu pokusu, kdy jednal v úmyslu přímém. Pokud se jedná o trest, navrhuji uložit trest v trvání 13 let nepodmíněně a se zařazením do věznice s ostrahou.
Lenka Faltusová
státní zástupkyně

Státní zástupkyně dále mluvila o tom, že kauza zaznamenala bezprecedentní medializaci a řekla, že vyšetřování GIBS nepotvrdilo obvinění policistů z údajné manipulace s důkazy a komplotu proti obžalovanému. Podle ní by měl obžalovaný zaplatit 79 tisíc korun jako náhradu škody poškozené kadeřnici a přes 230 tisíc korun jako náhradu zdravotní pojišťovně.

Novinářům později řekla, že důkazů proti obžalovanému je víc než na počátku líčení před čtyřmi lety. „Jsem přesvědčena o tom, že důkazní situace je stále silnější. Na rozdíl od Nejvyššího soudu jsem přesvědčena, že výpověd poškozené je přímým důkazem. Její výpověď nemá rozšiřující charakter, je v zásadních rysech stejná, například v tom, že posledním, koho obsloužila, byl malý chlapec,“ uvedl Faltusová.

Advokát: Nečesaný se útoku nedopustil

Advokát Oldřich Chudoba naopak prohlásil, že mnohé důkazy prokazují Nečesaného nevinu. „Nebyl prokázán žádný motiv k získání finančních prostředků. Nebyl to on, kdo se dopustil brutálního útoku,“ uvedl. „I po doplnění dokazování nemám důvod na předchozích závěrech cokoli měnit. Navrhuji, aby byl v celém rozsahu obžaloby zproštěn,“ dodal Chudoba.

I Lukáš Nečesaný obvinění odmítl, stejně jako již v minulosti několikrát. „Jsem nevinný, přísahám. Skutečným pachatelem nejsem. Chtěl bych tímto i poděkovat rodině, známým, přátelům, kteří bojovali za očištění mého jména,“ řekl. Krajský soud v Hradci Králové po závěrečných řečech hlavní líčení odročil na 20. listopadu, kdy hodlá vynést rozsudek.

Svědectví proti svědkyni

Jednání začalo výslechem svědkyně Kateřiny U., která zpochybnila výpověď bývalé milenky hlavního vyšetřovatele Milana Jušty Jany T. Ta prý čekala, že za výpověď ve prospěch Nečesaného dostane peníze. „Chlubila se, že je zainteresovaná, myslela si, že za výpověď ve prospěch pana Nečesaného dostane peníze od Nečesaných,“ tvrdí svědkyně.

Jana T. minulý týden soudu řekla, že se jí Jušta svěřil, že je Nečesaný nevinný a policie manipulovala s důkazy v jeho neprospěch. Soud vyslechl i Juštu, který poměr s Janou T. potvrdil, ale její výpověď odmítl jako zmanipulovanou. Tvrdil, že rodina obžalovaného jí zaplatila, aby vypovídala tak, jak vypovídá.

„Zeptala jsem se jí, jestli je to pravda s tím manipulováním stop. Nevím, o co přesně šlo, asi o nějaké pachové stopy. Měl s nimi manipulovat pan Jušta v neprospěch pana Nečesaného. Netuším, proč to měl dělat. Vyplynulo to z toho, co říkala. Z toho, co mi řekla, jsem měla pocit, že si to vymyslela,“ uvedla Kateřina U. Odmítla, že by ji někdo k její výpovědi navedl.

Opětovné finále procesu

Finále ostře sledované kauzy se nese bez emocí. Když státní zástupkyně přednášela závěrečnou řeč, obžalovaný občas kroutil hlavou a usmíval se. Líčení sleduje jeho rodina a několik jeho známých. V jednací síni jsou i zástupci médií.

Hradecký krajský soud se případem pokusu o vraždu kadeřnice v Hořicích na Jičínsku začal znovu zabývat 6. září po zrušení předchozího rozsudku Nejvyšším soudem. Ten hradeckému soudu vytkl, že v kauze selektivně hodnotil důkazy, přehlížel vážné pochybnosti, nerespektoval dřívější pokyny. Následně nařídil věc projednat ve složení nového senátu. Napadená kadeřnice u soudu opakovaně označila za útočníka Nečesaného.

  • Útok v hořickém kadeřnictví se stal v únoru 2013. Pachatel kadeřnici opakovaně udeřil do hlavy polenem a ukradl jí několik tisíc korun. Vážně poraněné ženě zachránili život lékaři.
  • Původní senát hradeckého soudu s předsedou Jiřím Vackem poslal Nečesaného v lednu 2014 na 16 let do vězení, Vrchní soud v Praze rozhodnutí zrušil.
  • Vacek napodruhé znovu uložil šestnáctiletý trest, vrchní soud pak verdikt o tři roky zmírnil. Nejvyšší soud v květnu 2015 rozsudky zrušil a propustil Nečesaného z vězení.
  • Krajský soud Nečesaného v dubnu 2016 znovu uznal vinným a uložil mu 13 let vězení, odvolací soud pak rozsudek potvrdil. Následovalo úspěšné dovolání, v prosinci 2016 Nejvyšší soud trest Nečesanému opět přerušil a následně bylo oznámeno, že předchozí rozsudek Nejvyšší soud zrušil.