Zabezpečte se před zloději, radí policie. Připravila aplikaci, která poradí jak

3 minuty
Události: Policie připravili aplikaci, která poradí se zabezpečením nemovitostí
Zdroj: ČT24

Polovinu trestné činnosti v Česku mají na svědomí zloději, kteří vykrádají domy, byty nebo chaty. Kriminalisté proto spolu se zámečnickým cechem vyvinuli aplikaci, která má lidem pomoci lépe chránit majetek. K dispozici je zdarma.

Vykopnout dveře trvá 1,5 sekundy, jejich vypáčení 6 vteřin, použití univerzálního klíče 10 sekund. Právě tyto tři metody zloději nejčastěji volí, aby se dostali k lidem domů. Používají ale i další metody – rozbijí okno, vyříznou ovládací zařízení garáže, vykradou trezor přes díru ve venkovní zdi nebo se do bytu probourají přes sousední dům.

„Spektrum pachatelů je široké od sociálně slabších spoluobčanů závislých na omamných a psychotropních látkách až po vysoce sofistikované skupiny ze zahraniční,“ informoval kriminalista Michal Herma z Útvaru speciálních činností SKPV.

Kriminalisté již letos zadrželi například čtyři kolumbijské kriminální skupiny a po další pátrají. Kromě Kolumbijců v České republice působí také polské nebo rumunské gangy. „Několik dnů dopředu tipují, v kolik odcházíte do práce a v kolik se vracíte, aby měli jistotu, že v bytě nebudou přistiženi,“ varoval Herma.

V roce 2018 už bylo vykradeno více než 5 tisíc nemovitostí, nejčastěji ve Středočeském kraji a Praze. Policie dopadla 1353 zlodějů. Většinou kradli peníze, šperky, elektroniku, v poslední době ale také zbraně, letos už 150 kusů.

Vyloupené nemovitosti
Zdroj: ČT24

Zabezpečte se

Jak správně zabezpečit dům, byt, chatu nebo garáž radí nová aplikace Zabezpečte se. Společně ji vytvořili policisté s Cechem mechanických zámkových systémů, dostupná je zdarma v Google Play i App Store.

U každého typu nemovitosti jsou vždy vyznačená kritická místa, následuje rada, jak je zabezpečit. K dispozici je i databáze certifikovaných zámečníků. „Bezpečnostní vložka, která není certifikovaná a nemá žádnou bezpečnostní třídu, je jako pozvánka pachatele,“ myslí si místopředseda cechu Tomáš Pospíšil.

  • Policie rovněž připravila spoty, které nabádají lidi, aby ihned volali policii, pokud zjistí, že u sousedů je lupič:

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Soud poslal zápasníka Vémolu a další dva obviněné do vazby

Zápasník Karel „Karlos“ Vémola, který čelí obvinění z organizované drogové trestné činnosti, půjde do vazby. Rozhodl o tom Obvodní soud pro Prahu 7. Do vazby poslal i další dva obviněné, sdělili mluvčí policejní Národní protidrogové centrály Lucie Šmoldasová a pražského městského státního zastupitelství Aleš Cimbala. Obviněným hrozí až osmnáct let vězení.
12:55Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Po nehodě vrtulníku zemřeli poblíž Kilimandžára dva Češi

Poblíž Kilimandžára zemřeli ve středu dva čeští občané. Informaci místních médií potvrdil mluvčí českého ministerstva zahraničí Daniel Drake. Podle serveru Tanzania Times u nejvyšší africké hory havaroval vrtulník, nehodu nepřežil nikdo z pasažérů.
10:23Aktualizovánopřed 6 hhodinami

Benzin je nejlevnější za více než čtyři roky

Benzin v Česku je nyní nejlevnější za více než čtyři roky. Od minulého týdne cena Naturalu 95 klesla o 41 haléřů na průměrných 33,35 koruny za litr. Nižší byla naposledy v červenci 2021. O více než čtyřicet haléřů zlevnila za týden také nafta, prodává se v průměru za 32,62 koruny za litr. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny sleduje.
před 6 hhodinami

Na Štědrý den řešili hasiči nejvíce požárů za pět let

Hasiči v Česku na Štědrý den vyjížděli k 72 požárům, což je nejvíce za posledních pět let. Nikdo při nich nezemřel, zranění utrpělo dvanáct lidí. Některé požáry přímo souvisely s Vánocemi, způsobilo je například neopatrné zacházení s prskavkami. Celková škoda je přes třicet milionů korun, informovala mluvčí generálního ředitelství hasičů Klára Ochmanová.
09:05Aktualizovánopřed 6 hhodinami

Víkend v Česku má být slunečný s teplotami kolem bodu mrazu

Nadcházející víkend v Česku má být většinou slunečný, s výjimkou jihozápadních Čech a Slezska. Teploty se mají udržet kolem bodu mrazu nebo lehce nad ním. Srážky meteorologové nečekají, sněžit může do neděle jen slabě na severu a severovýchodě země. Vyplývá to z informací na webu a facebooku Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Od příštího týdne se má výrazně ochladit, častější bude na začátku nového roku nejspíš také sněžení.
11:33Aktualizovánopřed 7 hhodinami

Věčné chemikálie vymizí z obalů i oblečení. Důvodem jsou zdravotní rizika

Potravinové obaly, nepromokavé oblečení a nebo impregnační spreje. Všech těchto výrobků se bude brzy týkat zákaz takzvaných „věčných chemikálií“. Ten začne platit příští rok a zavádí harmonogram, kdy by první výrobky s těmito chemikáliemi měly mizet z trhu. Důvodem zákazu jsou zdravotní rizika, která tato skupina chemikálií přináší.
před 12 hhodinami

Žalobce navrhl vazbu v kauze zápasníka Vémoly

V kauze spojené se zápasníkem Karlem „Karlosem“ Vémolou podal státní zástupce návrh na vzetí do vazby. V případu čelí tři lidé obvinění ze zvlášť závažné organizované drogové trestné činnosti v mezinárodním rozsahu. Hrozí jim deset až 18 let vězení.
včeraAktualizovánovčera v 16:25

Zdravotní klauni přinášejí vánoční radost dětem v nemocnicích

Ne všechny děti mohou strávit vánoční svátky doma – některé musí zůstat na nemocničním lůžku. Zpříjemnit jim pobyt v nemocnici a vykouzlit úsměv na tváři se v rolích sester a doktorů snaží zdravotní klauni. Malé pacienty navštěvují celoročně, o Vánocích jsou jejich klauniády obzvlášť důležité.
včera v 13:00
Načítání...