Za vraždu a dva pokusy o vraždu dostal recidivista doživotí

Praha - Pražský městský soud dnes uložil recidivistovi Luboši Mikovi za vraždu taxikáře a dva pokusy o vraždu doživotní trest vězení. Muž podle obžaloby zastřelil předloni v Kunraticích sedmdesátiletého taxikáře a poté jeho vůz zapálil. O pár dní později se pokusil zabít dvaašedesátiletou ženu, která ho v noci nachytala, když se k ní vloupal do bytu. Údajně také napadl sedmačtyřicetiletou ženu, kterou několikrát sekl mačetou, aby jí mohl ukrást kabelku. Rozsudek zatím není pravomocný, Miko se na místě odvolal, státní zástupce si ponechal lhůtu. V minulosti byl již mnohokrát trestán nejen za majetkovou trestnou činnost a strávil ve vězení přibližně 20 let života.

Státní zástupce Vladimír Mužík navrhl pro obžalovaného doživotí s tím, že proti němu existuje řada přímých i nepřímých důkazů. „Tento člověk naprosto nemá žádnou úctu k lidskému životu a takoví lidé nemají právo chodit na svobodě,“ řekl ČT. Znalci Mika označili za bezohledně vychytralého člověka bez rozvinutých vyšších citů s podprůměrným intelektem, jehož věrohodnost je výrazně snížena a možnost nápravy velice špatná. Miko se v přípravném řízení policistům doznal. Při výslechu s advokátem ale svou výpověď stáhl. Řekl, že jeho doznání bylo součástí dohody s policií. Ta se prý za to měla postarat o jeho těhotnou přítelkyni, až on bude ve vězení. V té době byl totiž vyšetřován za loupežné přepadení. „Jsem zloděj, ne vrah,“ prohlásil.

Podle státního zástupce Miko střelil taxikáře dvakrát zblízka do hlavy krátce potom, co se od něho nechal odvézt. Tělo policisté našli v nedalekém Dolnomlýnském rybníce. Obžalovaný navíc taxikáře okradl o dva mobilní telefony a nejméně 200 korun. Vůz následně polil benzinem a zapálil v domnění, že zakryje stopy. U soudu Miko tvrdil, že byl sice blízko místa činu, ale nevraždil: „Do Kunratic jsem si šel obhlídnout barák, který jsem chtěl vykrást. Vzal jsem si páčidlo, rukavičky, řezák na sklo a pomerančovou limonádu, taky fenku, protože špatně slyším. Přijelo auto, myslel jsem, že to jsou policajti, tak jsem utekl.“ Policie ale v blízkosti ohořelého vozu našla láhev, na které se nacházely stopy DNA patřící právě Mikovi.

Reportáž Edity Valentové (zdroj: ČT24)

Žena útok přežila jen díky aktivní obraně

První pokus o vraždu se stal o osm dní později. Miko vylezl po hromosvodu na lodžii bytu v Praze 4, odkud se vloupal dovnitř. Při prohledávání místností vzal mobilní telefon, přitom však vzbudil ženu spící v ložnici. Nejprve ji udeřil pěstí do hrudníku, poté opakovaně bodal nožem do hlavy a hrudníku se slovy „drž hubu, nebo tě zabiju“. Žena útok přežila jen díky aktivní obraně, nicméně utrpěla četná řezná i bodná zranění. Policie u něj později našla nůž použitý k útoku a také zajistila telefon, který mezitím stačil prodat.

Vladimír Mužík:

„Trest odnětí svobody pro něj není trestem, to je jen období, kdy sbírá síly na další trestnou činnost.“

Přibližně za dva týdny se podle spisu v Praze 4 na Chodově pokusil o další vraždu. Ve snaze ukrást kabelku s 50 000 korunami napadl mačetou tehdy sedmačtyřicetiletou vietnamskou majitelku večerky. Opakovaně ji sekl do ruky, čímž jí amputoval části několika prstů. Když se poškozená snažila získat kabelku zpět, sekl ji i do druhé ruky a hlavy a způsobil jí masivní krvácení. Přežila pouze díky včasnému lékařskému zákroku.

Luboš Miko
Zdroj: ČT24
Vydáno pod