Vůči rodinám má náš stát obrovský dluh, tvrdí Marksová. Nechte lidi žít, vyzývá Kubera

Nahrávám video
Rodinná politika tématem Otázek Václava Moravce
Zdroj: ČT24

Jako stát máme vůči rodinám za poslední roky obrovský dluh. V Otázkách Václava Moravce to řekla ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD). Hájí tak koncepci rodinné politiky, která znovu míří na jednání vlády. Jejím obsahem je návrh na vyšší porodné, zvýšení rodičovské či novomanželské půjčky. Dokument ale kritizují opoziční strany i koaliční partneři. „Nechte lidi žít,“ vyzval dosluhující koaliční vládu místopředseda Senátu a primátor Teplic Jaroslav Kubera (ODS).

Podle Marksové již mnohé návrhy z této koncepce Sobotkova vláda splnila. Jedná se třeba o otcovskou poporodní péči, uzákonění dětských skupin, zakládání takzvaných mikrojeslí či dlouhodobé ošetřovné pro příbuzné nemocných. Všechny ostatní návrhy mají sloužit jako jakási vize rodinné politiky do budoucna.

Sama ministryně však nevylučuje, že vláda na svém jednání 14. září dokument nepřijme. Blokují jej zejména ministři za ANO a KDU-ČSL. Lidovci podle Marksové vyslovují pouze nepříliš jasnou kritiku. „Místo toho, aby řekli konkrétně, co jim tam vadí, tak nám dávají takové zvláštní všeobecné připomínky,“ stěžuje si Marksová.

„Jednou nám jeden jejich expert psal, že nejlepší by stejně bylo vztáhnout se k boží rodině, protože ta je dokonalá. To bylo okolo Vánoc. A zároveň nám třeba říkají takové připomínky, že vůbec nemám hovořit o dětech, které žijí v registrovaném partnerství, že máme víc cílit na manželství. Ale my chceme cílit na ty rodiny tak, jak fakticky existují, a ne na nějaký neexistující ideál,“ uvedla v polední diskusi ČT.

Koncepce rodinné politiky
Zdroj: ČT24

Místopředseda Senátu Jaroslav Kubera (ODS) vidí hlavní rozpor mezi pravicovou politikou ODS a koncepcí rodinné politiky z úřadu sociálnědemokratické ministryně v tom, že vláda „nechce nechat lidi žít“. „Pokud v této zemi bude polovina národa závislá na nějakých sociálních dávkách, tak je to určitě špatně. Místo toho, abychom těm lidem ty peníze nechali,“ řekl v OVM.

„Náš názor je jednoduchý: nechte lidi žít, nedávejte děti ve dvou letech do školky, kdy my teď musíme připravovat kapacitu pro všechny dvouleté děti, ale netušíme, které maminky se rozhodnou je do té školky dát. Stát se neustále integruje od narození až do smrti do životů lidí tak, že je to neúnosné, ale samozřejmě politicky je to velmi zajímavé. Lidé obecně mají rádi dárky. Oni si neuvědomí, že sleva není zadarmo,“ dodal Kubera.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

NATO Česku neuzná jako obranné výdaje asi dvacet miliard, řekl ČT Zůna

Ministr obrany Jaromír Zůna (za SPD) ČT řekl, že Severoatlantická aliance Česku jako obranné výdaje neuzná zhruba dvacet miliard korun určených na dopravní stavby. NATO podle něj uznatelnost a neuznatelnost výdajů posuzovalo poprvé v historii. Že tuzemsko letos podle hodnocení Aliance nesplní závazek vydat na obranu dvě procenta hrubého domácího produktu (HDP), oznámil v neděli premiér Andrej Babiš (ANO). Výdaje podle hodnocení Aliance budou činit 1,78 procenta.
15:48Aktualizovánopřed 8 mminutami

Propojenost severu a jihu je zásadní pro odolnost a bezpečnost Evropy, míní Pavel

Propojenost mezi severem a jihem Evropy je podle českého prezidenta Petra Pavla zásadní nejen pro konkurenceschopnost, ale také pro odolnost a bezpečnost. Řekl to v projevu na summitu iniciativy Trojmoří, která sdružuje třináct evropských států ležících mezi Baltským, Jaderským a Černým mořem. Evropa, která bude lépe propojená v oblasti dopravy, energetiky i digitalizace, bude podle Pavla schopna lépe reagovat na současné globální výzvy.
16:48Aktualizovánopřed 24 mminutami

Policie při zásahu v příbramské nemocnici a na středočeském krajském úřadě zadržela 13 lidí

Na středočeském krajském úřadě a v příbramské nemocnici v úterý zasahovala policie. Vyžádala si dokumenty. Dozor nad případem vykonává úřad evropského žalobce, řekl mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Jaroslav Ibehej. Policie při zásahu podle Deníku N zadržela třináct lidí. Mezi nimi i členy vedení nemocnice včetně ředitele Stanislava Holobrady. Podezřívá je ze zjednání výhody při zadání veřejné zakázky a z uplácení.
12:16Aktualizovánopřed 32 mminutami

Kvůli napětí ve světě zdraží energie, obávají se podle průzkumu Češi

Češi se kvůli geopolitickému napětí obávají opětovného růstu cen energií. Stále více domácností proto chystá opatření k úsporám, v dubnu už to byla téměř polovina z nich. V čase roste zájem hlavně o kroky zajišťující dlouhodobé úspory, jako je instalace fotovoltaiky, úspornějšího kotle nebo tepelného čerpadla. Velká část společnosti také žádá od dodavatelů informace, jak efektivně šetřit energie. Vyplývá to z průzkumu agentury Ipsos pro energetickou společnost ČEZ.
před 54 mminutami

Fond prověřuje kvůli možnému střetu zájmů dotace pro Agrofert za miliardu

Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) prověřuje možný střet zájmů u národních dotací vyplacených Agrofertu ve výši zhruba jedné miliardy korun, uvedl ředitel fondu Petr Dlouhý. Fond po holdingu zároveň neplánuje zpětně vymáhat nárokové evropské dotace obdržené v letech, kdy byl jeho někdejší majitel Andrej Babiš (ANO) poprvé premiérem. Podpůrný a garanční lesnický a rolnický fond (PGRLF) pak oznámil, že bude kvůli střetu zájmů Babiše vymáhat po asi dvacítce firem z Agrofertu podpory za miliony korun.
08:36Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Největším znečišťovatelem v Česku byla loni podle ekologů elektrárna Počerady

Největším znečišťovatelem v Česku byla vloni podle statistik Evropské komise uhelná elektrárna Počerady, vypustila 4,2 milionu tun oxidu uhličitého. Uvedly to v úterý ekologické organizace Hnutí Duha a Greenpeace ČR. Vyjádření provozovatele Počerad zatím není známé. Mezi deseti největšími znečišťovateli v Česku je pak podle ekologů osm uhelných elektráren či tepláren a dále rafinerie v Litvínově a železárny v Třinci.
před 2 hhodinami

V kauze pokusu o zapálení synagogy v Brně dostal mladík celkem devět let vězení

V kauze pokusu o zapálení brněnské synagogy z ledna 2024 uložil tamní krajský soud obžalovanému mladíkovi dohromady devět let vězení. Potrestal ho za pokus o teroristický útok, pokus o vraždu a další skutky. Další dva roky vězení soud muži následně uložil za podporu propagace terorismu. Maximální možný trest v hlavní věci byl deset let. Obžalovaný se totiž některých činů dopustil jako mladistvý. Mladík se k větší části skutků doznal. Rozhodnutí není pravomocné, obhajoba i státní zástupkyně si ponechaly lhůtu pro možné odvolání.
13:35Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Podnikatel s vazbami na Šebestyána chystá velkou drůbežárnu, zjistili Reportéři ČT

Na začátku dubna oznámil resort zemědělství, že chce nasměrovat dotace do zpracování drůbeže. Krok vyvolal pozornost zejména kvůli Agrofertu, který je největším tuzemským výrobcem drůbežího masa. Není to ale jediný velký příjemce peněz určených pro podporu zemědělců a potravinářů. Výstavbu velkých drůbežích výkrmen a jatek připravuje skupina Rhea Holding. Její majitel přitom působí ve vedení organizace sdružující velké zemědělské podniky, jejímž předsedou byl ministr zemědělství Martin Šebestyán (za SPD). O tématu pro Reportéry ČT natáčel Jan Moláček.
před 4 hhodinami
Načítání...