Volební lístky dostanou všichni voliči. Kolik jich použijí?

Brno – Už jen týden zbývá do chvíle, kdy většina občanů Evropské unie může vyrazit k volbám do Evropského parlamentu. České úřady už proto školí členy volebních komisí a brigádníci roznášejí sady hlasovacích lístků. Ty by měl mít každý ve schránce nejpozději v úterý. Většina z nich nejspíš zůstane nevyužita – o eurovolby bývá tradičně malý zájem.

Jedna strana dvakrát, jiná zase ani jednou – první sady volebních lístků, které dorazily do Holešova a Vsetína, pravidla férových voleb nesplňovaly. Na chybu se přišlo včas, tiskárna tak stihla dodat nové, tentokrát už správné hlasovací lístky. Lidé o ně ale někdy nestojí. „Když řekneme, že neseme volební lístky, tak vůbec neotevřou nebo řeknou, že nemají zájem, ať neobtěžujeme,“ potvrdila brigádnice Kateřina Staňková, která lístky roznáší v centru Brna.

Evropské volby poznamenala v minulých letech mizivá účast. V letech 2004 i 2009 dorazilo do volebních místností zhruba 28 procent voličů. Ani letos se nečeká výraznější zájem. „Předpokládáme, že ani u těchto voleb volební účast nebude příliš vysoká. Myslíme si, že nepřesáhne 30 procent,“ odhadla jihomoravská volební koordinátorka Eva Sychrová. Ani politické strany do kampaně neinvestují výraznější částky a energii a soustředí se spíš na podzimní komunální volby.

Volby do Evropského parlamentu se konají v pátek 23. května 2014 od 14:00 do 22:00 a v sobotu 24. května 2014 od 8:00 do 14:00.

Kdo bude kandidovat, už je jasné, stejně tak to, kdo bude na hlasování dohlížet. Členové volebních komisí se teď na školeních učí, co je o příštím víkendu čeká. „O členství v okrskové volební komisi je zájem především mezi občany z řad důchodců nebo studentů,“ potvrdila Sychrová. Očekávaná nízká volební účast komisaře netrápí – zaplaceno dostanou stejně. Za víkend u volební urny si odnesou mezi 1 300 až 1 600 korunami.

5 minut
Do evropských voleb zbývá týden
Zdroj: ČT24

A zatímco ti, kteří k volbám přeci jen půjdou, jsou zvyklí chodit na stále stejná místa, třeba obyvatele Morkovic-Slížan na Kroměřížsku čeká po sto letech změna. Z budovy bývalé radnice se urny stěhují do nedalekého agrodružstva. „Radnice je v nevyhovujícím stavu a proto jsme rozhodli o její demolici,“ vysvětlil starosta Pavel Horák (nez.). Žádná další volební místnost na jihu a východě Moravy by se stěhovat neměla.

Evropské volby v České televizi

I dnes večer nabídne Česká televize předvolební debatu, a to od 20:05 na ČT24. Samostatným pořadem pak bude debata vysílaná v předvečer voleb do Evropského parlamentu 22. května z Bruselu. Jejími hosty budou klíčoví nepolitičtí zástupci České republiky v bruselské administrativě. Celé vysílání završí v neděli 25. května od 20 hodin na ČT24 Volební studio. Jeho součástí bude debata vítězů moderovaná Václavem Moravcem.

Na výsledky voleb si počkáme

Výsledky voleb do Evropského parlamentu budou zveřejněny až v neděli 25. května po 23. hodině. Čeští statistici totiž budou muset počkat na ukončení hlasování v Itálii, kde se, stejně jako v dalších dvaceti unijních státech, bude o europoslancích rozhodovat v neděli. V pátek a v sobotu budou tradičně otevřeny volební místnosti v Česku, které je jedinou ze zemí unie, kde bude hlasování dvoudenní. V pátek se bude volit od 14:00 do 22:00, v sobotu pak od 8:00 do 14:00.

Letošní evropské volby ale čeká novinka při sčítání hlasů. „Oproti předchozím volbám může okrsková volební komise začít se sčítáním hlasů okamžitě po ukončení hlasování,“ uvedla Sychrová s tím, že dřív musela komise v sobotu opustit volební místnost a mohla se vrátit, až když se uzavřela poslední volební místnost v celé Unii. „Letos se může začít sčítat okamžitě po ukončení hlasování, pouze s tím rozdílem, že komise je vázaná povinností mlčenlivosti,“ vysvětlila Sychrová. Mlčet musí i statistický úřad, výsledky může zveřejnit až po zavření poslední místnosti v EU.

Evropský parlament je jediný přímo volený orgán Evropské unie. Z voleb vzejde celkem 751 poslanců, Česko bude v následujících pěti letech reprezentovat jednadvacet zástupců. Počet poslanců je dán počtem obyvatel státu. Malé země mají ale garantovanou výhodu více křesel. Stejný počet poslanců jako my volí také v Belgii nebo Portugalsku.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

„Ukrajina bojuje o život,“ řekl Zelenskyj na summitu EU

V Bruselu probíhá summit EU, na kterém promluvil i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Lídři sedmadvacítky řeší hlavně další finanční podporu Kyjeva pro roky 2026 a 2027. Nemůžeme si dovolit selhat, zdůraznila šéfka diplomacie EU Kaja Kallasová. V případě využití zmrazených ruských aktiv musí nést riziko všechny státy Unie, uvedla pak šéfka Komise Ursula von der Leyenová. Česko na summitu zastupuje nový premiér Andrej Babiš (ANO).
04:07Aktualizovánopřed 33 mminutami

ČNB ponechala základní úrokovou sazbu beze změny

Bankovní rada České národní banky (ČNB) ponechala základní úrokovou sazbu beze změny na 3,5 procentech. Informoval o tom ředitel odboru komunikace ČNB Jakub Holas. Finanční trh stabilitu úrokových sazeb očekával.
15:19Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Havlův odkaz je zvláště letos stále aktuální, uvedl Vystrčil

Odkaz bývalého prezidenta Václava Havla je podle předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS) zvláště v letošním roce stále aktuální. Týká se svobody a schopnosti zastat se druhého, uvedl na pražském Vinohradském hřbitově. Lidé tradičně nosí květiny a svíčky k Havlově chalupě na Hrádečku, kde před čtrnácti lety zemřel. Ředitel Knihovny Václava Havla pak na prvního českého prezidenta zavzpomínal společně s velvyslanci a velvyslankyněmi USA, Německa, Nizozemska, Slovenska a Kanady.
07:59Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Hrad potvrdil Turkovi schůzku s prezidentem Pavlem

Prezident Petr Pavel přijme v pondělí 22. prosince v 11:00 na Pražském hradě čestného prezidenta Motoristů a poslance Filipa Turka. Odbor komunikace prezidentské kanceláře to oznámil na svém webu. Motoristé chtějí, aby se Turek stal ministrem životního prostředí. Úřad vede dočasně ministr zahraničí a předseda strany Petr Macinka (Motoristé). Turek potvrdil, že na Hrad v pondělí půjde.
11:47Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Pavel jmenoval ústavním soudcem Michala Bartoně

Vysokoškolský pedagog a odborník na ústavní právo Michal Bartoň se stal ústavním soudcem. Do funkce jej ve čtvrtek na Pražském hradě jmenoval prezident Petr Pavel. Devětačtyřicetiletý Bartoň nahradí u Ústavního soudu (ÚS) profesora občanského práva Josefa Fialu, kterému tuto středu vypršel desetiletý mandát. Pavel v projevu ocenil, že nově sestavený Ústavní soud funguje jako tým, ačkoliv ho společně se Senátem sestavil ze silných osobností.
11:29Aktualizovánopřed 6 hhodinami

Premiér a předsedové parlamentu budou brát od ledna přes 300 tisíc korun

Platy vrcholných politiků vzrostou od ledna zhruba o pět procent. Premiér a předsedové parlamentních komor budou vůbec poprvé brát více než 300 tisíc korun hrubého měsíčně. Plat řadového poslance se zvýší o 5500 na 115 tisíc. Prezident bude dostávat 383 200 korun, o 18 200 korun víc než letos. Vyplývá to ze sdělení ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) o vyhlášení platové základny, z níž se platy odvozují.
před 6 hhodinami

Víkend bude zatažený a mlhavý, maxima dosáhnou asi pěti stupňů

O nadcházejícím víkendu bude v Česku většinou zataženo, slunce se objeví jen ojediněle. Meteorologové očekávají mlhy a mrholení, někde mohou být i mrznoucí. Nejvyšší teploty se budou pohybovat kolem pěti stupňů Celsia, při malé oblačnosti i nepatrně výše, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
08:47Aktualizovánopřed 6 hhodinami

Provoz na D1 na Vysočině byl po hromadné nehodě plně obnoven

Provoz na dálnici D1 na Vysočině ve směru na Brno na stém kilometru zastavila ve čtvrtek před 8:30 asi na hodinu a půl hromadná dopravní nehoda devíti osobních aut, nákladního auta a dodávkového auta s přívěsem. Od desáté hodiny bylo místo průjezdné jedním pruhem, před půl dvanáctou už byl provoz plně obnoven. Mluvčí záchranné služby Kraje Vysočina Petr Janáček sdělil, že se lehce zranilo šest osob. Tři z nich byly podle policie převezeny do nemocnice.
09:18Aktualizovánopřed 6 hhodinami
Načítání...