Volby jsme prohráli, ztratili jsme důvěryhodnost, přiznal Nečas

Praha – Lídr ODS a jednoznačný kandidát na předsedu strany Petr Nečas dnes delegátům kongresu ODS zdůraznil, že strana volby nevyhrála, ale prohrála. Za stěžejní Nečas označil znovu nabytí důvěry voličů, obzvláště v době jasné konkurence nových pravicových parlamentních stran. Jednání o sestavení nové vlády je pouze částečnou zásluhou ODS. Nečas vyzdvihnul programovou a ekonomickou autoritu strany v politickém spektru po sněmovních volbách, ale jasně pojmenoval dosavadní neschopnost vypořádat se s korupční nálepkou a mediálním obrazem rozhárané strany, která řeší především vnitrostranické spory a nemá čas starat se o věci státu. Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg vyzval k upřednostnění koaliční spolupráce před stranickou rivalitou a předseda Věcí veřejných (VV) Radek John označil za důležité koaličním postupem nezklamat přání voličů.

ODS má za sebou podle Nečase nepříjemný rok a to nejhorší zdaleka nemá za sebou. „Musíme se pokusit vrátit zpět ztracenou důvěru. Jiná cesta není. Je to těžší než napsat dobrý volební program, těžší než sestavit úsporný rozpočet…,“ začal Nečas svůj proslov a zdůraznil, že změna je běh na dlouhou trať, která není možná bez patřičné přísnosti k sobě samým. Podle něj dostali občanští demokraté nejvážnější zprávu od voličů, a sice „zásadní ztrátu přízně“. ODS v Nečasově pohledu volby prohrála, protože nemůže mít jinou ambici než být nejsilnější politickou stranou v Česku. Nakonec byl výsledek těsný oproti očekávání favorizované ČSSD, ale odklon voličů k TOP 09 a VV je zřejmý.

Nečas pojmenoval tři fenomény, které podle jeho soudu ovlivnily propad podpory občanských demokratů. „Po zrušených volbách loni na podzim jsme ztratili tah na branku… Najednou nebylo jasné, kam vlastně jdeme a co chceme,“ začal s analýzou lídr ODS. Jako druhou příčinu označil především řešení vlastních vnitřních sporů na úkor starosti o věci státu.

Petr Nečas o spojování ODS s kroupcí:

„Musíme říct jasné stop těm, kdo v politice hledají uspokojení svých ekonomických zájmů, a nikoli prosazování politických názorů. Pokud toto neuděláme, nevrátí se důvěra našich voličů.“

Za třetí fenomén označil Nečas ztrátu důvěry významné části voličů. Významnou roli přisoudil médiím, když podle něj dlouhodobě pěstovala obraz poškozené strany. Strana je spojována s korupcí, přestože vláda ODS podle něj podnikla nejvíce reálných protikorupčních kroků. I přesto Nečas přiznal, že si za takový obraz může ODS sama, když se nedokázala vypořádat třeba s tzv. „velrybáři“ a „kmotry“.

Schwarzenberg: Bude práce jako na kostele, udělejme ji společně

Na kongresu vystoupil se svou řečí mezi jinými i předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg, vyzval delegáty ke společné práci bez mezistranické rivality v rámci vládní koalice. Úkolem vznikající koalice ODS, TOP 09 a Věcí veřejných (VV) jsou podle jeho soudu nutné reformy ruku v ruce s rozumným a střízlivým hospodařením ČR. Předseda VV Radek John v projevu zdůraznil nutnost očisty české politiky i tradičních stran. Delegáti kongresu ODS podle něj v tomto směru mohou české veřejnosti vyslat výrazný signál.

Langer udělal postu místopředsedy „pápá“

Na kongresu se dnes s místopředsednictvím v ODS rozloučili odcházející Petr Bendl, kterého již znovu nenominoval Středočeský regionální sněm, Petr Gandalovič a volební manažer ODS Ivan Langer. Ten trojici označil za „pápáklub“. Langer, který se sám do sněmovny nedostal díky preferenčním hlasům voličů, označil kampaň před květnovými volbami za úspěšnou. Nemohla ale podle něj napravit „poškozenou značku“ ODS.

Předvolební stav ODS Langer přirovnal k „zarostlému, špinavému, ne příliš libě vonícímu bezdomovci“, který nabízí hodinky Rolex. „Poškozená značka, otřesená důvěryhodnost, poškozený oslabený lídr, výměna lídra, vnitřní spory a aféry. Prostě jsme ztratili svůj domov, své voliče a byli jsme těmi bezdomovci,“ řekl.

Vydáno pod