Volby by v červnu vyhrálo ANO, Přísaha by byla před KSČM a ČSSD, říká model Medianu

Podpora hnutí ANO se zvýšila a podle modelu agentury Median by volby do Poslanecké sněmovny v červnu vyhrálo s 26 procenty hlasů. Po čtyřech měsících se tak opět dostalo v průzkumu do pozice lídra, kde vystřídalo koalici Pirátů a Starostů. Tu by podpořilo 21,5 procenta lidí. Následovala by koalice Spolu, kterou tvoří ODS, lidovci a TOP 09, s 20 procenty hlasů. Do dolní parlamentní komory by se ještě dostala SPD a hnutí Přísaha před KSČM a ČSSD se zhruba pěti procenty hlasů. Vítězství ANO v červnu predikuje i volební model agentury Ipsos.

Podpora ANO se proti květnu podle Medianu zvýšila o tři procentní body, zatímco Piráti a STAN si pohoršili o 2,5 bodu, preference Spolu se téměř nezměnily. Meziměsíčně ztratilo i SPD, kterému by nyní dalo hlas osm procent občanů, tedy o procentní bod méně než v květnu.

Hnutí Přísaha Roberta Šlachty si od té doby polepšilo o dva body na šest procent, předběhlo tak ČSSD i KSČM, které od května ztratily. Komunisty by v červnu volilo 5,5 procenta lidí, o půl bodu méně než o měsíc dříve. Podpora sociální demokracie pak klesla o dva body na pět procent.

„Vzhledem k nezakotvenosti voličů není vhodné predikovat, která ze stran se ziskem okolo pěti procent by se nyní reálně dostala do Poslanecké sněmovny,“ doplnili v této souvislosti autoři průzkumu. Navíc statistická odchylka v případě malých stran činí plus minus půl procentního bodu a u největších až 3,5 bodu.

Shoduje se i CVVM

Vítězství ANO ve volbách predikoval i červnový volební model Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM), podle kterého by ANO mělo 24,5 procenta volebních hlasů. Piráti a STAN by měli 22,5 procenta a koalice Spolu 19,5 procenta. Naproti tomu podle červnového modelu agentury Kantar CZ by ANO bylo až třetí se ziskem 21,5 procenta hlasů, na první příčce by byli Piráti a STAN s 24 procenty následovaní s odstupem půl procentního bodu koalicí Spolu.

Median uvedl, že co se týče volebních potenciálů, ty jsou u tří hlavních subjektů vyrovnané. Pokud by ANO získalo hlasy od všech voličů, kteří jeho volbu vážně zvažují a nevylučují účast ve volbách, mělo by 29,5 procenta hlasů, tedy stejně jako koalice Pirátů a STAN. Volební potenciál koalice Spolu byl v červnu podle Medianu 28 procent.

Nejsilnější volební jádro, které ukazuje, kolik procent hlasů by strana získala, pokud by ji volili jen přesvědčení voliči, má podle Medianu ANO. Zisk přesvědčených voličů by mu v červnu stačil na volební výsledek na úrovni 15,5 procenta. U koalic Pirátů a STAN a Spolu je volební jádro shodně ve výši 12,5 procenta.

Data pro volební model sbíral Median od 1. do 30. června a do průzkumu se zapojila tisícovka lidí starších 18 let. Červnových voleb by se zúčastnilo podle zjištění agentury 63 procent voličů a zhruba 30 procent by k volbám do Poslanecké sněmovny určitě nešlo.

Podobně to vidí i model od Ipsos

Vítězství ANO předpokládá i červnový model agentury Ipsos. Volilo by ho 23,5 procenta lidí. V těsném závěsu by skončila s 23,1 procenta koalice Spolu, tvořená ODS, lidovci a TOP 09, následovaná koalicí Pirátů a STAN s 22,4 procenta hlasů. Vzhledem ke statistické chybě, která je u malých stran plus minus 1,1 procentního bodu a u velkých stran až 3,1 bodu, by vítězem mohlo být kterékoli z prvních tří uskupení, uvádí agentura.

Přes pětiprocentní hranici nutnou pro vstup do Poslanecké sněmovny by se v červnu dostalo podle modelu Ipsos ještě SPD, které by získalo 9,6 procenta hlasů, a hnutí Přísaha s 5,6 procenta. ČSSD a KSČM by měly shodně 4,7 procenta hlasů.

V průzkumu Ipsos si ANO od minulého měsíce polepšilo o 1,4 procentního bodu. Podpora Spolu se od května nezměnila, zatímco Piráti a STAN si pohoršili o 1,3 bodu.

Volební model – červen 2021
Zdroj: Ipsos

Nicméně koalice Pirátů a STAN má podle Ipsos největší volební potenciál. Pokud by ji volili všichni voliči, kteří ji aspoň zvažují, činil by její volební výsledek 39,7 procenta. Potenciál koalice Spolu je jen mírně nižší, činí 39,4 procenta. U ANO dosahuje 32,8 procenta.

Ve volebním modelu Ipsos si z ostatních stran proti květnu polepšily Přísaha a ČSSD, naopak KSČM a SPD si pohoršily. Přísaha by měla v červnu o 1,3 bodu více hlasů a sociální demokraté o 0,6 bodu více. Komunisté ztratili 1,1 bodu a SPD 0,6 bodu.

Volební účast by v červnu dosáhla 64 procent, uvedla agentura Ipsos. Průzkum provedla v době od 2. do 6. června a zúčastnilo se ho tisíc lidí starších 18 let. Výzkum byl realizován pro koalici Spolu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Hejtmani řeší chybějící peníze na opravu silnic. Jsou nenárokové, namítá ministerstvo

Ze Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) nedostanou letos kraje na své silnice druhých a třetích tříd ani korunu, řekl liberecký hejtman a předseda komise Rady Asociace krajů pro dopravu Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj) s tím, že je to poprvé od roku 2015. Ministerstvo dopravy v reakci uvedlo, že kraje letos dostanou více než čtyři miliardy korun na konkrétní dopravní projekty, peníze na opravy jsou ale nenárokové.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Policie vyšetřuje násilný čin v Tanvaldu, bodná zranění při něm utrpěli tři lidé

Policie vyšetřuje násilný trestný čin, který se stal v pátek odpoledne v Tanvaldu na Jablonecku. Bodná zranění při něm utrpěli tři lidé, z toho dva muži a jedna žena. Dva zranění jsou v kritickém stavu, řekl zastupující krajský mluvčí záchranné služby Petr Matějíčka. Navíc jedna žena byla podle něj zasažena slzotvorným plynem, u ní stačilo ošetření na místě.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Knížák byl pro mnohé symbolem svobody a intelektuálního rebelství, řekl Klaus

Výtvarníka, hudebníka a pedagoga Milana Knížáka v pátek na poslední cestě ve Velké obřadní síni krematoria v pražských Strašnicích doprovodily tři čestné salvy a státní hymna. S umělcem mnoha zájmů se přišla rozloučit rodina, bývalí studenti, veřejnost, umělci i politici. Pohřeb, na kterém promluvili ministr kultury Oto Klempíř (za Motoristy) a bývalý prezident Václav Klaus, se uskutečnil se státními poctami. Knížák zemřel v neděli 26. července ve věku 86 let.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Policie obvinila pět lidí v souvislosti s veřejnou soutěží Správy železnic

Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) obvinili pět lidí ze zjednání výhody při zadání veřejné zakázky v souvislosti s veřejnou soutěží vypsanou Správou železnic (SŽ).
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Žalobce poslal před soud dva lidi a jednu firmu kvůli tragické nehodě v Dolní Lutyni

Státní zástupce obžaloval dvě osoby a jednu firmu kvůli předloňské srážce vlaku s nákladním autem na přejezdu v Dolní Lutyni na Karvinsku. Viní je z obecného ohrožení z nedbalosti. ČT to sdělil žalobce Jiří Margieta z Okresního státního zastupitelství v Karviné. Při nehodě v lednu 2024 zemřel strojvedoucí vlaku a dalších dvacet lidí se zranilo. Podle Drážní inspekce nebyl průjezd po silnici u přejezdu v Dolní Lutyni bezpečný. Navíc nákladní vůz neměl patřičné povolení. Na přejezdu uvázl a do jeho zadní části pak vrazil vlak.
před 13 hhodinami

Šéf ČD vrátil bezpečnostní prověrku, ministr to nechá prověřit, píší Seznam Zprávy

Generální ředitel Českých drah (ČD) Michal Krapinec vrátil svou bezpečnostní prověrku na stupeň Důvěrné, protože ji údajně k práci nepotřebuje, informoval server Seznam Zprávy na základě vyjádření drah. Ministr dopravy Ivan Bednárik (za SPD) to ale považuje za nestandardní a nechá situaci prověřit dozorčí radou drah. Stupeň Důvěrné je druhý nejnižší ze čtyř. Nižší je jen kategorie Vyhrazené, kdy prověrku může vydat třeba i zaměstnavatel.
před 17 hhodinami

VideoZvýšení slev na jízdném teď není priorita, zní z vlády

Stát vydal za slevy na jízdném během prvního pololetí zhruba dvě a půl miliardy korun. Žákům, studentům nebo seniorům proplácí polovinu ceny. Koalice má v programovém prohlášení, že chce slevu zvýšit na 75 procent, a vláda původně slibovala, že se tak stane ještě letos či od příštího roku. Teď to ale podle ministra dopravy priorita není, tou jsou podle něj investice do dálnic a železnic. Poukazuje také na vetovaný zákon o rozpočtové odpovědnosti. Opozice míní, že vláda působí posouváním změny chaos a že zvýšením slevy stát přijde o peníze na modernizaci veřejné dopravy.
před 19 hhodinami

Opilých řidičů nemotorových vozidel skokově přibylo, nejvíc ve středních Čechách

Policisté od začátku června evidují 236 případů řízení nemotorových vozidel pod vlivem alkoholu, o téměř sedmdesát více než za stejné období v loňském roce. Vyplývá to ze statistik, které České televizi poskytlo policejní prezidium. Většina přestupků se odehrává v centru měst a hrozí za ně pokuta až dvacet tisíc korun. Nejvíce jich odhalili ve Středočeském kraji, třeba v hlavním městě zaznamenali naopak pouze dva.
před 20 hhodinami

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.