Vláda schválila mimořádný příspěvek na dítě 5000 korun

3 minuty
Události: Vláda schválila mimořádný příspěvek 5000 korun na dítě
Zdroj: ČT24

Balíček sociálních zákonů určených na pomoc lidem zasaženým vysokou inflací na středeční schůzi projednává vláda. Patří mezi ně jednorázový příspěvek 5000 korun rodinám na děti do 18 let, který ministři schválili. Kabinet kývl i na novelu, která má umožnit krajům a obcím snáze budovat takzvané nezbytné stavby pro bydlení a vzdělávání kvůli příchodu uprchlíků z Ukrajiny.

Rodiny by příspěvek měly začít dostávat ve druhé polovině letních prázdnin, týká se dětí, kterým nebude 1. srpna ještě 18 let. Domácnosti, které pobírají přídavky na děti, by měly podporu získat automaticky. Ostatní rodiče o ni budou žádat. Normu dostane teď k projednání sněmovna. Opozice už ohlásila, že navrhne změny.

Premiér Petr Fiala (ODS) na brífinku po jednání vlády mimo jiné řekl, že cílem kabinetu bylo vše připravit tak, aby získání příspěvku bylo co nejjednodušší. Doufá, že peníze pomohou těm, kteří to potřebují, například samoživitelům a samoživitelkám.

29 minut
Brífink po jednání vlády 1. června
Zdroj: ČT24

Vláda projednávání návrhů ministerstva práce před týdnem odložila na středeční schůzi kabinetu, podle šéfa resortu Mariana Jurečky (KDU-ČSL) kvůli dopracování technicko-legislativních připomínek. Například právě k návrhu na dávku 5000 korun na dítě pro rodiny s loňským hrubým příjmem do jednoho milionu korun ročně se sešla řada závažných připomínek dalších ministerstev. Úřady upozorňovaly i na nesoulad předlohy s ústavním pořádkem nebo unijním právem.

Kabinet tak nyní schválil upravenou verzi návrhu. Proti původní předloze se v ní výrazně rozšiřuje výčet příjmů, které se do milionové hranice mají započítat. Dávku mohou dostat také cizinci. Naopak z normy vypadla možnost, že by vláda mohla vyplacení jednorázového příspěvku zopakovat.

Jurečka na brífinku po jednání upřesnil, že ty rodiny, které pětitisícový příspěvek dostanou automaticky, ho mohou očekávat s červencovou platbou podpory. Zmínil, že o mimořádný příspěvek je možné žádat 12 měsíců.

Koalice i opozice věří v hladké přijetí

Místopředsedkyně KDU-ČSL Šárka Jelínková následně ve vysílání ČT24 řekla, že věří, že sněmovna i Senát mimořádný příspěvek schválí velmi rychle. „Neumím si představit, že by to někdo brzdil,“ řekla lidovecká senátorka.

Poslanec ANO Aleš Juchelka ujistil, že „my to v žádném případě zdržovat nebudeme“. Zároveň se mu ale nelíbí, že koalice chce zákon schvalovat ve sněmovně bez možnosti podávání pozměňovacích návrhů. Řekl, že podle něj by měla být věková hranice pro vyplacení příspěvku zvýšena u studentů vysokých škol na 26 let.

Vláda schválila také podporu částečných úvazků. Novela počítá se zavedením slevy na pojistném pro zaměstnavatele - mohli z výdělků odvádět nově 19,8 místo 24,8 procenta. Sleva by měla být u výdělků do 1,5násobku průměrné mzdy. Vztahovat se má na zkrácené úvazky pro starší pětapadesáti let, rodiče s dětmi do 10 let nebo třeba studenty. Opozice s návrhem souhlasí.

Jednodušší žádost o příspěvek na bydlení

Kabinet podpořil také úpravu, která má zjednodušit podávání žádostí o příspěvek na bydlení. Nově by nemělo být nutné o finanční pomoc žádat každoročně, ale úřady by ji poskytovaly na dobu neurčitou. Náklady na bydlení a příjmy domácností by se měly dokládat pouze pololetně. Novela zákona má také umožnit rychlejší čerpání rodičovské pro lidi s nižším příjmem, uvedl premiér. Měsíční limit čerpání má vzrůst z 10 na 13 tisíc korun.

Novela ministerstva pro místní rozvoj (MMR) má umožnit státu, krajům, obcím nebo jejich právnickým osobám budovat takzvané nezbytné stavby. Ubytování sloužící pro zvládnutí migrační vlny má výrazně zjednodušit a zrychlit proces umisťování a povolování staveb. Stavební povolení bude možné získat maximálně na tři roky. Poté bude stavbu možné přeměnit na běžnou, v takovém případě však musí splňovat všechny zákonné požadavky, jinak ji bude nutné odstranit.

Pět tisíc nestačí, shodli se v debatě novináři

Ke krokům vlády v souvislosti s vysokou inflací se vyjádřili i hosté středečních Událostí, komentářů: novináři Dalibor Balšínek, Jan Bělíček a Jana Klímová. V podstatě se shodli, že jednorázový příspěvek 5000 v současné situaci nestačí.

„Je to drobek hozený hladovým,“ řekla Klímová, která je zástupkyní šéfredaktora Hospodářských novin. Fialův kabinet by se podle ní mohl inspirovat třeba ve Velké Británii – tamní vláda podle ní rozhodla o mimořádném zdanění energetických společností nebo odpuštění daně z nemovitosti.

O efektu pětitisícového příspěvku pochybuje i šéfredaktor týdeníku Echo Balšínek. „Nepříjemně mě překvapila pasivita vlády v komunikaci, pokud zůstane takhle pasivní, tak se jí to určitě vrátí,“ předpovídá Balšínek, podle kterého už se začíná drolit dosavadní jednota pětikoalice.

Bělíček, který je šéfredaktorem portálu A2larm, čeká, s čím vláda přijde dál. Mimořádný příspěvek rodinám považuje spíše za marketingové gesto připomínající taktiku předchozího premiéra. „A vládní Deštník proti drahotě je rozcestník, ne plán,“ myslí si. Problémem je podle něj i pomalá administrativa, kvůli které se peníze od státu ke správným lidem nedostávají v době, kdy je opravdu potřebují.

22 minut
UK: Novináři o boji proti inflaci
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Reportéři ČT: Babiš se vyhnul kritice výroků politiků SPD k zahraničním tématům

Česko má za sebou v diplomacii horký vstup do roku 2026. A to i kvůli předsedovi Poslanecké sněmovny a SPD Tomiu Okamurovi, který hned v novoročním projevu slovně zaútočil na Evropskou unii či Ukrajinu, která se už několik let brání ruské agresi. Nedlouho po Okamurovi si pak „přisadil“ i druhý muž hnutí Radim Fiala, který zpochybnil roli Ruska ve výbuších muničních skladů ve Vrběticích. Premiér Andrej Babiš (ANO) však Okamurova slova dlouho nekomentoval, vyjádřil se až po zmíněném prohlášení Fialy. Ani pak ale předseda vlády svého koaličního partnera přímo nekritizoval. O tom, jaké poměry panují ve vládní koalici v oblasti zahraniční politiky, natáčel pro Reportéry ČT Jan Moláček.
před 6 hhodinami

Poprvé po volbách zasedla tripartita, na růstu platů se neshodla

Tripartita bude spolupracovat při českých aktivitách v EU k zastavení systému emisních povolenek ETS 2. Vláda si proto od zaměstnavatelů i odborů vyžádala podklady o předpokládaných dopadech systému ETS 2 na domácnosti i průmysl. Chce tím posílit své argumenty pro jednání v EU. Na tiskové konferenci po pondělním jednání to řekl ministr práce a sociálních věcí Aleš Juchelka (ANO). Tripartita probírala také situaci kolem návrhu státního rozpočtu nebo programové prohlášení nové vlády. Na růstu platů se zatím odboráři s vládou nedohodli.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Po mrznoucím dešti hrozí silná ledovka. Podívejte se, kolik spadne srážek u vás

V celé západní polovině Česka se může tvořit silná ledovka, varovali meteorologové. Výstraha platí od pondělního odpoledne do úterního rána. Po mrznoucím dešti se může tvořit ledovka silná dva až pět milimetrů. Web ČT24 přináší mapy, které zobrazují očekávané srážky v jednotlivých regionech. Hrozí úrazy i komplikace v dopravě, na něž se připravují i České dráhy (ČD). Klouzat by povrchy zřejmě neměly v severovýchodní části republiky.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Nemocných s respiračními infekcemi přibývá. Hlavně mezi dospělými

Přes 150 vážných případů chřipky a 49 úmrtí evidují hygienici od začátku chřipkové sezony. Po vánočních svátcích čísla opět rostou. Nemocnost akutními respiračními infekcemi, mezi které patří i chřipka, stoupla v minulém týdnu o 70 procent a dosáhla hodnot z předvánočního období. Na sto tisíc obyvatel aktuálně připadá přes 1500 případů akutních respiračních infekcí. Nemoc se teď šíří především mezi dospělými – opatrní by měli být hlavně senioři a pacienti s oslabenou imunitou.
před 8 hhodinami

Divím se, že potřebuje být mermomocí ministrem, říká Kordová Marvanová o Turkovi

Senátorka a advokátka Hana Kordová Marvanová (nestr. za SPOLU) považuje snahy poslance za Motoristy Filipa Turka dostat se do čela resortu životního prostředí za „trochu nedůstojné“. Premiér Andrej Babiš (ANO) v pondělí řekl, že se Turek stane vládním zmocněncem pro klimatickou politiku poté, co ho prezident Petr Pavel odmítl jmenovat ministrem životního prostředí. „Já se mu jaksi divím. Divím se, že za každou cenu potřebuje být ministrem. Myslím, že i v parlamentu by mohl ty věci ovlivňovat,“ prohlásila senátorka v Interview ČT24 moderovaném Barborou Kroužkovou. „Vždy jsem byla toho názoru, že prezident musí jmenovat na návrh premiéra ministra, ale výjimečně – pokud jsou dány výjimečné důvody – tak nemusí. Ale musí to eventuálně ustát v případě žalob,“ dodala.
před 8 hhodinami

Zpráva o Turkovi jako zmocněnci vyvolala pozdvižení

Vládní zmocněnec dle bývalého premiéra Petra Fialy (ODS) není funkcí, která by mohla nahradit ministra. Bylo by to obcházení ústavy, uvedl na síti X v reakci na to, že se poslanec a čestný prezident Motoristů Filip Turek, kterého prezident Petr Pavel nechce jmenovat ministrem životního prostředí, stal vládním zmocněncem pro klimatickou politiku. Exministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) upozornil i na zákon o střetu zájmů, podle kterého poslanec nesmí být v žádné funkci na ministerstvu. Ekologické organizace se shodují, že Turkovo jmenování zmocněncem je účelové.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Vláda obnovuje radu pro duševní zdraví a kritizuje předchozí kabinet kvůli muniční iniciativě

Kabinet Andreje Babiše (ANO) na pondělním zasedání schválil vznik vládní rady pro duševní zdraví a příslušný odbor na Úřadu vlády. Ministři se také zabývali muniční iniciativou, na tiskové konferenci zazněla kritika předchozí vlády za mlžení a skrývání projektu v rozpočtu Vojenského zpravodajství. Kabinet rovněž rozhodl o zřízení funkce zmocněnce pro Green Deal, jímž se stane poslanec za Motoristy Filip Turek.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Turek bude vládním zmocněncem pro Green Deal a klimatickou změnu

Vládním zmocněncem pro klimatickou politiku se stane poslanec Motoristů Filip Turek, oznámil po jednání vlády premiér Andrej Babiš (ANO). Čestný prezident Motoristů už ráno řekl, že by mohl být vládním zmocněncem a zprostředkovaně také úřad vést. Prezident Petr Pavel odmítá Turka jmenovat ministrem životního prostředí. Resort dočasně řídí ministr zahraničí a předseda Motoristů Petr Macinka. Babiš se podle svých slov věcí nechce dál zabývat, vláda podle něj funguje a koaliční střet nelze očekávat.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami
Načítání...