Vláda navrhla šest vojáků na státní vyznamenání

Praha - Šéf vojenského zpravodajství Ondřej Páleník byl vládou navržen na vyznamenání Řádem bílého lva čtvrté třídy. Dalších pět vojáků, kteří působili v zahraničních misích, by mohlo dostat medaile za hrdinství. Vojáci podle ministerstva obrany prokázali nejen hrdinství v boji, ale s nasazením vlastního života také zachránili životy svých spolubojovníků i dalších kolegů z armád NATO. Návrh na vyznamenání vláda předá prezidentu Václavu Klausovi.

Vyznamenání se udělují na Hradě 28. října, v den státního svátku. Ministři chtějí udělit medaili za hrdinství Tomáši Kramplovi, Zdeňku Lhotovi, Radimu Košulovi, Petru Sekelovi a Petru Králíkovi. O vyznamenání vojáků hovořil už minulý týden premiér Mirek Topolánek při své návštěvě ministerstva obrany.

Vojáci jsou zejména příslušníky elitních armádních jednotek, které se vyznamenaly v Afghánistánu. Patří mezi ně prostějovská 601. skupina speciálních sil, která od začátku září znovu v Afghánistánu působí. Navázala tak na své mise z let 2004 a 2006. Elitní jednotkou je také Útvar speciálních operací (SOG), jehož příslušník zahynul letos v Afghánistánu po sebevražedném útoku.