Tunel Blanka prý může poškodit historické centrum Prahy, UNESCO to prověří

Praha - Výbor pro světové dědictví UNESCO má podle serveru Aktuálně.cz obavu z toho, aby budovaný tunelový komplex v centru Prahy nenávratně nepoškodil historické jádro hlavního města. Počátkem příštího roku se proto chystá mise UNESCO do Prahy, aby stavbu prověřila. Ředitel odboru památkové péče magistrátu hl. města Prahy Jan Kněžínek se prý neobává, že by tunel pro pražskou rezervaci UNESCO znamenal nějakou hrozbu.

Tunelový komplex Blanka bude součástí severozápadní části městského okruhu, staví se mezi Malovankou a Pelc Tyrolkou. Dlouhý bude více než 6 300 metrů, z toho samotné tunely budou mít asi šest kilometrů. Výstavba bude dokončena do závěru příštího roku. K provozu má být okruh připraven ve druhé polovině roku 2011. Stavební práce na tunelovém komplexu Blanka vyjdou Prahu na 21,2 miliardy korun, technologie budou stát dalších 4,5 miliardy korun.

UNESCO podle Aktuálně.cz vyjádřilo strach o historické jádro Prahy už koncem června na zasedání ve španělské Seville. Žádná česká odpovědná instituce však prý o přesných závěrech jednání veřejně neinformovala. Ministerstvo kultury v krátké zprávě pouze uvedlo, že výbor pro světové dědictví požádal o zajištění kontrolní mise, která by ověřila, že tunel Blanka výjimečnou světovou hodnotu pražské rezervace neohrozí.

Podle Aktuálně.cz byl však světový výbor v přesném zápisu z červnového jednání mnohem tvrdší. UNESCO prý vyjádřilo své „hluboké obavy z možných dopadů tunelu Blanka“ a zároveň si stěžovalo „na nedostatek informací a na zjevný nedostatek hodnocení dopadu tohoto projektu“. Na nebezpečí, že by tunelový komplex Blanka mohl v úseku u Pražského hradu poškodit tamní část památkové rezervace, upozornil petiční výbor Chceme pravdu o tunelu.

Vydáno pod