„Myslím si, že je potřeba, aby pirátská strana dostala nový drive. Je to něco, co jsme ve vládě pozbyli, a je to něco, co od nás mladí očekávají,“ řekl v pořadu Interview ČT24 předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek. Podle něj by měl být celostátním lídrem strany do voleb do Poslanecké sněmovny někdo z jejího širšího vedení. Kromě budoucnosti Pirátů hovořil také o současném postavení strany v dolní komoře nebo o prioritách pro zbytek aktuálního volebního období.
„Tím, že nejsme v koalici, jsme přišli o část vlivu,“ říká Pirát Michálek
Budoucnost pirátské strany je podle Michálka „skvělá“. Po listopadovém volebním sjezdu, na němž byl novým předsedou zvolen Zdeněk Hřib, se podle něj podařilo dosáhnout toho, že strana je jednotná, čemuž napomohl i odchod některých členů.
„Byli to zrovna ti, kteří byli spojeni s kontroverzemi, které byly trochu koulí u nohy,“ uvedl s tím, že nemá na mysli všechny odchozí a nechce paušalizovat. Kladně ohodnotil rovněž to, že strana upravila své vnitřní fungování. „Budeme jednotní a potáhneme jedním směrem,“ věří.
Hřiba Michálek považuje za silného lídra. „Jako primátor Prahy ukázal, že je schopen dělat i věci, které jsou důležité, ale třeba ne vždy úplně populární,“ řekl. Nový předseda Pirátů se vyjádřil, že nechce být volebním lídrem strany. Na definitivní verdikt, zda bude Hřib kandidovat, je ale podle Michálka ještě brzy.
Sám Michálek je přesvědčen, že volebním lídrem by měl být někdo z širšího vedení strany. „Ale současně se domnívám, že je celkem široká shoda na tom, že tým pod Zdeňkem Hřibem potřebujeme doplnit i o nové osobnosti a další tváře, které jsou experty ve vybraných oblastech – které v tom portfoliu našich známých tváří, jako je Olga Richterová v sociální oblasti, nejsou tolik zastoupeny,“ dodal.
Bližší informace se voliči podle Michálka dozví v únoru, kdy má strana zasedání celostátního fóra. Na něm bude prezentovat volební nabídku. „Bude tam zvolen celostátní lídr a ukážeme tam teze našeho programu, který si myslím, že také některé lidi a voliče překvapí. A doufám, že je překvapí pozitivně,“ sdělil.
Motoristé podle Michálka zastupují jinou ideovou skupinu
Michálek hovořil také o tom, proč Piráti ztrácejí mladé voliče. Strana podle něho ve vládě ztratila drive, což je něco, co od ní mladí voliči očekávají. Nemyslí si ale, že by pro Piráty byla ideovou konkurencí strana Motoristé, o níž se v souvislosti se silnou podporou mezi mladými hovoří.
„My nejsme zelení fanatici. Třeba já taky jezdím autem a není to věc, za kterou bych se styděl. Ale stejně tak se nebojím říct, že chodím pěšky a že občas jezdím na kole,“ vysvětlil s tím, že je třeba kombinovat různé oblasti. Připomněl, že ve městech Piráti podporují hromadnou dopravu.
Předseda poslaneckého klubu Pirátů mluvil i o tom, jaké jsou priority strany do konce současného volebního období. „Priority jsou určitě věci, které se týkají normálního života rodin. Máme tam zákony, které se týkají navýšení rodičovského příspěvku, které se týkají povinnosti zajistit místo ve školkách, což je důležitá věc. A je tam zákon o bydlení, který by pomohl (…) třetině nejohroženějších domácností,“ řekl. U zákona o podpoře bydlení se ale obává, že se do konce volebního období prosadit nestihne.
Mezi dalšími prioritami pak Michálek zmínil třeba zákon o lobbování nebo podporu start-upů. V souvislosti s tím se vyjádřil rovněž ke vztahům s kolegy z koalice, jejíž byli Piráti součástí. „Na lidské úrovni fungují vztahy v Poslanecké sněmovně relativně dobře. Ale pokud jde o politické vztahy, tak koalice si tlačí svoji agendu a tím, že nejsme v koalici, tak jsme přišli o část vlivu. To je potřeba říct,“ míní.
„Není možné, aby dva lidé zablokovali celé jednání Poslanecké sněmovny“
Michálek mluvil rovněž o obstrukcích a zablokovaných jednáních dolní komory. Piráti se podle něj snažili o změnu kultury jednání ve sněmovně jako opoziční i koaliční strana a sami prý jednání neblokují. „Není možné, aby dva lidé zablokovali celé jednání Poslanecké sněmovny,“ vysvětlil, proč prosazuje změny v jednacím řádu. Nástroje na řešení nekonečných projevů podle něho mají všechny parlamenty na západ od České republiky.
Předseda poslaneckého klubu Pirátů se vyjádřil také k tomu, že Ústavní soud (ÚS) zrušil podstatnou část novely zákona o střetu zájmů, která od letoška zpřísnila pravidla pro vlastnictví médií u politiků a přijímání dotací u členů vlády a jejich firem. Michálka mrzí, že ÚS rozhodnutí zrušil „velmi zvláštním způsobem“. „Rozhodnutí ale respektuji i tak a uděláme maximum pro to, aby byl zákon schválen znovu tak, aby v České republice nehrozilo, že sklouzneme směr Maďarsko nebo jiné podobné státy, kde jsou média zneužívána oligarchy,“ doplnil.