Stovky policistů a strážníků dohlížejí na brněnskou Grand Prix

Brno - Brněnskou víkendovou Grand Prix ČR bude hlídat 750 policistů a 180 brněnských strážníků. Do největší policejní akce sezóny v Brně a okolí se zapojí i studenti policejních škol. Opatření mají zamezit mimo jiné krádežím, dopravním kolapsům a tomu, aby motoristé řídili opilí, řekl novinářům velitel akce Karel Pospíšil.

Letos očekávají pořadatelé menší návštěvnost než loni, kdy za tři dny branami okruhu prošlo 265 000 lidí. Důvodem je olympiáda. I tak policisté připravili novinky. Budou například víc spolupracovat s úředníky, což jim umožní odebrat na místě šoférům, kteří se dopustili přečinu, řidičský průkaz.

Podle Martina Kotlana z brněnského policejního ředitelství jsou policisté také připraveni vybírat kauce. Člověk, u něhož si policisté nebudou jistí, že přijde k projednání svého přečinu, bude muset zaplatit kauci ve výši několika desítek tisíc korun. „Když na ni nebude mít, jsme připraveni zajišťovat auta nebo motocykly,“ řekl Kotlan. Připraven bude i mobilní terminál na placení pokut kartou.

Letos se také bude víc kontrolovat, zda řidič pil alkohol nebo není pod vlivem drogy. „Máme speciální vozidlo, které je vybaveno i na detekci drog,“ uvedl Kotlan.

V Brně a okolí se musí řidiči připravit na komplikace v dopravě a také častější kontroly. Policisté budou na několika místech prohlížet zavazadlové prostory dodávek a přívěsy aut. Chtějí tak zabránit krádežím motorek. Policisté budou hlídat také kempy a parkoviště, aby se tam nekradlo. Největší nápor fanoušků se očekává v neděli. Policie upozorňuje návštěvníky, aby své věci nenechávali nezabezpečené. 

Na akci se chystá i dopravní podnik. K okruhu zřídí speciální linku 400, která pojede z Mendlova náměstí. Připravena je i kyvadlová doprava od parkovišť a kempů. „V maximální špičce budou autobusy jezdit ve dvouminutovém intervalu. Všechny linky jsou zdarma,“ řekl Jan Seitl z dopravního podniku.