Správní rada vojenské pojišťovny opět odvolala ředitele Šteina

Správní rada Vojenské zdravotní pojišťovny (VoZP) v pátek znovu odvolala ředitele Karla Šteina, kterého stíhá policie. Pojišťovnu dočasně povede Rostislav Zezula, který působil ve Zdravotní pojišťovně ministerstva vnitra. Spory o vedení zmítaly pojišťovnou několik týdnů. Současným rozhodnutím by se podle některých členů správní rady mohla situace uklidnit.

Štein je trestně stíhaný kvůli nehospodárnému nakládání s penězi. V září ho proto správní rada pojišťovny odvolala. Pro byli mimo jiné zástupci ministerstva financí a obrany, které spravuje hnutí ANO. 

Podle ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka (ČSSD) to ale bylo v rozporu s právem. Jednání správní rady svolala v září její místopředsedkyně Lenka Poliaková, která zastupuje ministerstvo financí. Podle Němečka jí k tomu ale chybělo oprávnění. 

Nyní proto správní rada Šteinovo zářijové odvolání potvrdila a zároveň se kvůli sporům o jeho platnost znovu usnesla, že Šteina odvolává. Jednání se zúčastnilo deset z 15 členů. Pro odvolání jich bylo devět. Na jednání byli i zástupci ministerstva zdravotnictví.

Karel Štein (65) je původní profesí lékař, před nástupem do čela Vojenské zdravotní pojišťovny působil řadu let na ministerstvu vnitra. Byl mimo jiné zakladatelem a prvním ředitelem zdravotnického ústavu speciálních služeb Ministerstva vnitra ČR, kde od roku 1991 působil i jako primář. Do čela VoZP byl jmenován v červenci 2009. Štein byl loni obviněn z nehospodárného nakládání s penězi u více než dvaceti zakázek. 

Stejným způsobem rada postupovala i v případě rozhodnutí, kterým členové rady v září odvolali předsedkyni orgánu Jitku Šebkovou a na její místo zvolili Lenku Poliakovou. Místopředsedou potvrdili brigádního generála Zoltána Bubeníka. 

Zezula by měl vést pojišťovnu do doby, než bude ve výběrovém řízení vybrán nový ředitel. Konkurz na nového šéfa vyhlásila správní rada v pátek. Štein byl do čela pojišťovny jmenován v červenci 2009. Ve čtvrtek uvedl, že se do konkurzu nepřihlásí. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Klempíř zrušil výběrové řízení na ředitele Národní galerie

Ministerstvo kultury zrušilo výběrové řízení na generálního ředitele Národní galerie Praha, oznámil šéf resortu Oto Klempíř (za Motoristy). Výběrové řízení se podle něj bude opakovat. Chce najít osobnost, která bude mít silnou mezinárodní vizi, uvedl.
před 15 mminutami

UEFA vyřadila fotbalisty Karviné ze svých soutěží

Unie evropských fotbalových asociací (UEFA) vyřadila Karvinou kvůli účasti v domácí korupční aféře ze svých soutěží a upravila nasazení českých klubů. Nově se do pohárů dostal Jablonec, který si místo Hradce Králové zahraje 2. předkolo Konferenční ligy.
před 16 mminutami

Bezpečnostní rada státu jednala za účasti Pavla o armádní koncepci

Bezpečnostní rada státu za účasti prezidenta Petra Pavla projednávala koncepční a strategické otázky krizového řízení, odolnosti České republiky, připravenosti na mimořádné situace, akceschopnosti bezpečnostních složek i otázky kybernetické bezpečnosti. Informoval o tom Hrad. Tématem naopak nebyl summit Severoatlantické aliance (NATO), který se příští týden koná v Ankaře. Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) se jednání dotklo i otázky omezování pohybu ruských diplomatů v Česku, rada ale žádné doporučení nepřijala.
03:15Aktualizovánopřed 47 mminutami

Pavel si vykládá ústavu, jak chce, osočil Babiš prezidenta

Hlavní problém prezidenta Petra Pavla je, že si vykládá ústavu, jak chce, prohlásil v rozhovoru s Deníkem.cz premiér Andrej Babiš (ANO). Pavel si podle něj vymyslel neústavní podmínku, když po Babišovi žádal před jmenováním premiérem oznámení, jak vyřeší svůj střet zájmů. Vyčítá mu i odmítnutí jmenovat poslance Motoristů Filipa Turka ministrem a postup kolem summitu Severoatlantické aliance (NATO).
11:45Aktualizovánopřed 49 mminutami

Nejvyšší soud zamítl Tejcovu stížnost v kauze týrání psa v Uherském Hradišti

Nejvyšší soud (NS) zamítl stížnost pro porušení zákona podanou ministrem spravedlnosti Jeronýmem Tejcem (za ANO) v kauze týrání psa v Uherském Hradišti. Soud dospěl k závěru, že podmíněný trest není v tomto případě ani v rozporu se zákonem, ani zjevně nepřiměřený. Počínání pachatele sice bylo závažné a nepřijatelné, nelze však přehlížet jeho tíživou životní situaci, lítost či snahu o nápravu, uvedl NS. Tejc zopakoval, že je potřeba zvýšit příslušné trestní sazby.
10:30Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Obce se obávají rozpadu Agentury pro sociální začleňování, poslaly dopis Babišovi

Zástupci obcí, ve kterých dlouhodobě řeší sociální problémy, se obrátili otrevřeným dopisem na premiéra Andreje Babiše (ANO). Upozorňují v něm na kritické dopady reorganizace Agentury pro sociální začleňování a žádají premiéra o jednání. Odborníci z Agentury pomáhali obcím především s řešením projektů souvisejících s bojem s chudobou, řešením patologických jevů nebo třeba začleňováním lidí z vyloučených lokalit zpět do života.
před 2 hhodinami

Ústavní soud po předběžném opatření čelil vulgarismům i výhrůžkám

Ústavní soud (ÚS) čelil po vydání předběžného opatření, které otevřelo prezidentu Petru Pavlovi cestu na summit NATO v Ankaře, silné vlně negativních reakcí, včetně vulgarismů a výhrůžek. Například na facebooku kvůli tomu omezil možnost komentování některých příspěvků, sdělila mluvčí soudu Miroslava Číhalíková Sedláčková.
před 2 hhodinami

ŽivěPoslanci interpelují premiéra

Autorizované obalové společnosti možná přibude povinnost vytvářet dostatečně hustou síť míst zpětného odběru obalových odpadů s cílem zlepšit jejich dostupnost pro obyvatele. Předpokládá to novela, kterou v úvodním kole podpořila sněmovna. Předtím, při písemných interpelacích, se pirátští poslanci opět pustili do ministryně pro místní rozvoj Zuzany Mrázové (ANO) kvůli užívání obecního bytu a údajně nelegálním stavbám na jejím pozemku, ministryně na jejich vystoupení nereagovala. Po přestávce poslanci pokračují v ústních interpelacích na premiéra.
09:01Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Evropský pohled