Soud poslal Krejčíře za únos na sedm let do vězení

Praha - Pražský městský soud poslal uprchlého miliardáře Radovana Krejčíře na sedm let do vězení. Podle obžaloby nechal Krejčíř v roce 2002 unést podnikatele Jakuba Konečného. Únos si měl objednat u kosovského albánce Jetullaha Mjekiqiho. Ten prý Konečného s pistolí v ruce donutil nastoupit do auta a odvezl k Orlické přehradě. Tam skupina mužů podnikatele držela do druhého dne.

Pak ho podle spisu převezli do pronajaté kanceláře ve Všenorech, kde za přítomnosti Krejčíře podepsal Konečný bianco směnky, prázdné papíry a daňové doklady. Krejčíř tak na sebe údajně nechal od Konečného převést nemovitosti v Dobřichovicích a Černošicích. Odpoledne pak byl prý podnikatel propuštěn. Konečný znovu zmizel v březnu 2005, později byl prohlášen za mrtvého.

Dnešní verdikt je nepravomocný, lze se proti němu odvolat k vrchnímu soudu. Ačkoli jde o jednu kauzu, procesy s Mjekiqim jsou vedeny odděleně. Obvodní soud pro Prahu 4 Albánce v červnu obžaloby nepravomocně zprostil. Podle prvoinstančního senátu sice není pochyb, že Konečný byl unesen, neprokázalo se ale, že by ho unesl právě Mjekiqi.

Krejčíř je v Česku stíhán za rozsáhlou majetkovou a násilnou trestnou činnost. Policii utekl v červnu 2005 při domovní prohlídce, od 21. dubna 2007 pobývá v Jihoafrické republice. Soud v Johannesburgu letos 1. února rozhodl, že Krejčíř nemá být vydán k trestnímu stíhání do Česka.  

Jetullah Mjekiqi
Zdroj: ČT24