Sobotka začne s experty chystat žalobu na Zemana

Nahrávám video

Předseda vlády Bohuslav Sobotka se počátkem příštího týdne sejde s experty, aby připravili návrh kompetenční žaloby na prezidenta Miloše Zemana. Důvodem je hradní otálení s odvoláním ministra financí Andreje Babiše (ANO) z vlády. Premiér doufá, že Zeman v souladu s Ústavou ministra odvolá a žalobu podávat nebude muset.

Možnost, že bude hradní otálení řešit žaloba k Ústavnímu soudu, premiér zopakoval už ve středu. Jeho záměr tentýž den podpořila i senátní ústavní komise, prezident má podle ní ústavní povinnost ministra financí odvolat bez podmínek a odkladů. Senátoři tak asi ještě počkají s předložením návrhu ústavní žaloby na prezidenta, kterou chtěli Zemanovi kritici v horní komoře začít projednávat už příští týden.

Liberec bez výsledku

Poslední vývoj ve vládní krizi byl neúspěšný. Prezidentské konzultace stávající politické krize proběhly ve středu v podvečer v libereckém Grand Hotelu Imperial, kam prezident v rámci své cesty po severu Čech sezval předsedy koaličních stran. Protože ale schůzku svolal jen pár minut předtím, než Sobotka odletěl na dlouho připravovanou návštěvu Lucemburku, ČSSD musel na jednání zastoupit druhý muž strany Milan Chovanec. Část straníků Zemanův tah označila za zlomyslnost, Sobotka mluvil o malichernosti. 

V Liberci Zeman vůdci ANO Andreji Babišovi, šéfovi lidovců Pavlu Bělobrádkovi a místopředsedovi ČSSD Chovancovi předložil dva návrhy: předčasné volby, nebo vládu bez Babiše i Sobotky (což je scénář, který při avízu později stažené demise dříve připouštěl i premiér). První Zemanův návrh zástupci koaličních stran odmítli, druhý chtějí nejdřív projednat ve svých stranách.

Podle politologa Západočeské univerzity Lukáše Valeše je Zemanova středeční iniciativa do značné míry zastírací manévr. „Bylo by krásné, kdyby měl pan prezident ambici krizi vyřešit, ale tu nemá,“ soudí. „Vyhovuje mu, protože jakákoliv krize v nejvyšších patrech mu výrazně rozšiřuje možnosti zasahovat do dění, navíc se rozjela prezidentská kampaň, a pro pana prezidenta jde o reklamní čas zadarmo. Nemyslím si, že bude s jakýmkoliv řešením spěchat.“

Sobotka: Zeman odvádí pozornost od sebe i od Babiše

Sobotka v reakci na liberecké rokování prohlásil, že se prezident vytvářením zmíněných scénářů snaží jen účelově odvádět pozornost od jádra věci – nejasností kolem Babišových finančních machinací a faktu, že Hrad napíná časové možnosti ústavy.

„Debata o jakýchkoliv scénářích má jediný účel: Odvést pozornost od problémů ministra financí a místopředsedy vlády Andreje Babiše a od povinnosti, kterou má prezident republiky na základě základního zákonu naší země, ústavy,“ prohlásil. „Pokud u nás má fungovat demokracie, musí politici dodržovat pravidla hry. Dodržet by je měl i pan prezident a odvolat ministra financí.“

Upozornil, že návrh na Babišův konec ve vládě k 9. květnu leží na Hradě od pátku: „Prezident republiky návrhu zatím nevyhověl, ačkoli by podle názoru ústavních expertů měl jednat podle ústavy bez zbytečných odkladů, a ne ještě včera (ve středu) vytvářet nějaké scénáře.“

Aby důsledně a bez zbytečného odkladu dodržoval ústavu, vyzvala ve středu Zemana i Poslanecká sněmovna, která se sešla na mimořádné schůzi.

Z lucemburského tisku: Zeman si na Sobotku přichystal šachovou partii

Sobotka je v Lucembursku u příležitosti 95. výročí navázání diplomatických styků velkovévodství s tehdejším Československem – a české vnitropolitické situace v čele s časem, na který prezident svolal liberecké setkání, si všímá i lucemburský tisk.

Luxemburger Wort o Sobotkovi hovoří jako o „antipopulistovi“; mezi premiéry států Visegrádské čtyřky je podle něj jediným, se kterým se ještě nepustil do křížku ministr zahraničí Jean Asselborn (maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi hrozil ministr vyhozením jeho země z EU a polským představitelům vyčítal sovětské metody).

Lucemburský list WORT o Sobotkově návštěvě na pozadí vládní krize
Zdroj: ČT24/WORT

Podle listu Luxemburger Wort Zeman svým libereckým rokováním Sobotkovu návštěvu torpédoval; premiér na poslední chvíli nemohl cestu odříci, „aniž by riskoval diplomatickou roztržku“. Podle deníku šlo o „promyšlený šachový tah (prezidenta) Zemana“, který mohl předsedu vlády obvinit z toho, že dává návštěvě v Lucembursku přednost před řešením domácí krize.

A také podle politologa Josefa Mlejnka se ze strany prezidenta jednalo o záměrné načasování. „Svědčí i o tom, že Miloš Zeman chtěl returnovat výtky, že jede do Číny a nezůstává tady kvůli řešení vládní krize,“ uvádí s tím, že spěšným svoláním jednání získal i argument proti své nečinnosti v řešení vládní krize – který by mohl padnout v případě zvažované senátní žaloby.

Nahrávám video

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

VideoCyklojízda Českem podporuje paliativní péči

Do závěrečné fáze míří cyklistická jízda Českem, při které lidé podpořili vážně nemocné. Do druhého ročníku Osm dní pro paliativu se více zapojily rodiny, které v minulosti pečovaly o blízkého. Sportovně-dárcovský projekt Domestici zároveň organizuje sbírku pro hospice.
před 8 mminutami

VideoUplynulo 25 let od prvního případu nemoci šílených krav v Česku

Před pětadvaceti lety kontrolní testy potvrdily první výskyt nemoci šílených krav v tuzemsku. V zemědělském družstvu v Dušejově na Jihlavsku muselo být utraceno skoro 140 kusů dobytka. Lidé přestávali kupovat hovězí maso a jeho export z Česka se prakticky zastavil. V Česku pak začalo povinné testování, další případ nemoci se objevil v srpnu. Z více než dvou milionů testů byly od té doby pozitivní výsledky jen 30 kusů dobytka. Poslední případ nákazy BSE, která u lidí může vyvolat smrtelnou Creutzfeldt-Jacobovu nemoc, odhalili čeští veterináři před 17 lety.
před 38 mminutami

Armáda hlásí vysoký zájem o službu. Náboru pomohly vyšší platy i mírnější podmínky

Česká armáda už před polovinou roku splnila letošní náborový cíl, který počítal s přijetím 2250 mužů a žen. Podle velení směřuje k tomu, že letos získá až 3300 nových vojáků, což by bylo nejvíc od profesionalizace. V minulých letech byl přitom zájem o službu nižší a zároveň přibývalo těch, kteří z armády odcházeli. Podle vojska pomohly mírnější podmínky, jednodušší přijímací proces i vyšší platy a benefity.
před 1 hhodinou

Pomník v Lidicích potřebuje opravu, chybí ale peníze

Dominantou Památníku Lidice je už více než čtvrtstoletí sousoší dětí, které byly v souvislosti s vyhlazením Lidic nacisty zavražděny. Pomník je ale výrazně poničen vlivem počasí, sochy už dávno nevypadají tak, jak by měly. Potřeboval by rozsáhlou restaurátorskou péči, na tu ale památník nemá peníze.
před 10 hhodinami

VideoŘidiče čeká léto plné uzavírek. V Česku se staví a opravují stovky kilometrů silnic

V Česku se aktuálně staví a opravují stovky kilometrů dálnic, silnic i železnic. Rozsáhlé práce ale výrazně dopadají na provoz a řidiči se musí potýkat s kolonami, semafory i objížďkami na řadě hlavních tahů. Omezení komplikují dopravu například u rozestavěné D6, na křížení dálnic D1 a D2 v Brně, u budoucí D35 nebo na trase k polské hranici, kde vzniká poslední úsek D11. Další práce začnou během prázdnin, kdy se opravy na silnicích tradičně soustředí nejvíc.
před 10 hhodinami

Členové ODS se v otázce přijetí eura neshodnou

Místopředseda sněmovny a stínový ministr financí Jan Skopeček (ODS) je přesvědčen o tom, že zavedení eura má aktuálně víc nevýhod než výhod. Naopak podle místopředsedy ODS Pavla Drobila panují vhodné podmínky pro přijetí už delší dobu. Uvedl to s odkazem na stav českého průmyslu. Oba politici o tom debatovali na ideové konferenci ODS, kde zástupci strany prezentovali priority dalšího směřování.
před 14 hhodinami

VideoPolitické spektrum: Liberální aliance nezávislých občanů, ČSNS, Strana soukromníků ČR

Česká televize pořádá před komunálními volbami sérii debat se zástupci politických uskupení, která nejsou zastoupena ve sněmovně. Pozvání do Politického spektra v sobotu 13. června přijali Šimon Hlinovský (Liberální aliance nezávislých občanů), Michal Klusáček (Česká strana národně sociální) a Ladislav Linek (Strana soukromníků České republiky). Debatu moderovala Štěpánka Martanová.
před 16 hhodinami

Macinka: Vztahy s Čínou chceme normalizovat na úroveň ostatních evropských zemí

Vláda chce normalizovat vztahy s Čínou na úroveň ostatních evropských zemí, je to podstatné pro export českých firem. V pořadu televize Nova Za pět minut dvanáct to řekl ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé). Je podle něj ale potřeba zachovávat vůči Číně obezřetnost. Nedávná cesta předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS) na Tchaj-wan podle Macinky mohla být interpretována jako vyjádření podpory nezávislosti ostrova.
před 16 hhodinami
Načítání...