Sobotka stojí o konec ministra Ťoka, Babiš to odmítá

Premiér Bohuslav Sobotka pochybuje o tom, že se vládě podaří splnit všechny ambice v oblasti dopravy, a kdyby mohl obměnu ministrů rozšířit i mimo svou stranu, stál by o odchod ministra dopravy Dana Ťoka za ANO. Uvedl to v rozhovoru pro deník Právo. Předseda hnutí ANO Andrej Babiš takovou možnost odmítl s tím, že ČSSD sleduje jen své zájmy v dopravním sektoru.

Rošádu na vládních pozicích, které drží sociální demokraté, ohlásil Bohuslav Sobotka po prohraných krajských volbách; obměnu vládního týmu vysvětloval tím, že kabinet potřebuje dostat novou energii, ČSSD pak posílit svůj hlas před parlamentními volbami v příštím roce.

Konkrétní jména odcházejících a nově příchozích ministrů Lidový dům zveřejnil v pátek odpoledne. Šéfa vládních legislativců a ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera střídá Jan Chvojka, na pozici ministra zdravotnictví zastoupí Svatopluka Němečka ředitel motolské nemocnice Miloslav Ludvík. Ministryně práce Michaely Marksové, o jejímž konci se rovněž spekulovalo, se změny nijak nedotkly. 

Souběžně s tím Sobotka v pátek vyzval koaliční partnery k tomu, aby také uvažovali o výměně některých svých zástupců v kabinetu; konkrétnější byl v rozhovoru pro Právo. „Mám vážné pochybnosti nad tím, jestli budeme schopni naplnit všechny cíle v oblasti dopravy,“ uvedl. „Myslím, že ministr dopravy Ťok by mohl odvádět lepší práci. Je to jeden z konkrétních příkladů, kde bych uvažoval o výměně, kdybych mohl dělat takto důkladnou revizi i u ministrů koaličních stran.“

O fungování ministerstva dopravy bude s nominantem hnutí ANO jednat v pondělí, kdy Ťok jako první člen vlády z koaliční strany zamíří za Sobotkou na avizovanou bilanční schůzku. Sám ministr ovšem výtky odmítá: „Přijde mi to absurdní, protože ministerstvo dopravy dlouho nebylo v tak dobré kondici. Nemáme žádný problém, věci se řeší a staví se.“

Myslím, že ministr dopravy Ťok by mohl odvádět lepší práci. Je to jeden z konkrétních příkladů, kde bych uvažoval o výměně.
Bohuslav Sobotka

Babiš: ČSSD chce v dopravě „dělat svoje kšefty“

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš, který by měl o Ťokově případném odchodu rozhodnout, navíc ke změně ve vedení ministerstva nevidí důvod. „Rozhýbal opravy dálnic, celá země je rozkopaná, rozjel projekty, které dlouho stály. Ve svém resortu našel peníze na opravu silnic druhé a třetí třídy,“ prohlásil vicepremiér.

Sociální demokracie se chce podle Babiše Ťoka zbavit kvůli vlastním obchodním zájmům v dopravním sektoru. Za obchod spojený s ČSSD označil nákup údajně předražených lokomotiv společnosti Škoda Transportion, kterou zastupuje premiérův přítel advokát Radek Pokorný. „To všechno ČSSD vadí, chápu, že se chce pana Ťoka zbavit, aby si na dopravě znovu mohla dělat volně svoje kšefty,“ řekl šéf hnutí ANO.

V pátek si s podobnou rétorikou vyměnili na sociálních sítích své názory Ťok s prvním místopředsedou ČSSD a ministrem vnitra Milanem Chovancem. „Mýto problém, dráhy problém, na silnicích parkoviště. Co začít konečně řídit svůj tým jako firmu a dát pár lidem taky padáka?“ odkázal na Babiše a Ťoka. Šéf dopravy kontruje: „Kdyby byl na dálnicích dopravní policista, který by při stavebních činnostech usměrňoval dopravu, tak bychom tam parkoviště neměli.“

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Generála Vojcechovského Sověti mučili, jeho potomci se teď na „místo činu“ vydali

Před osmdesáti lety začala sovětská tajná služba v tuzemsku zatýkat, a to především kritiky bolševiků. Mezi nimi byl i generál Sergej Vojcechovský, armádní velitel, legionář a člen protinacistického odboje, kterého Sověti mučili a věznili. Nakonec ho poslali do gulagu na Sibiři, ještě předtím však zbytek jeho rodiny emigroval. Generálovi potomci nyní navštívili vilu, v níž sovětští agenti Vojcechovského v Československu drželi. Mužův pravnuk Marc zároveň za hrdinské činy svého předka převzal Kříž obrany státu.
před 3 hhodinami

Papež Lev XIV. v minulosti pobýval i v Brně

Nový papež Lev XIV. (vlastním jménem Robert F. Prevost) navštívil Českou republiku v minulosti nejméně desetkrát. K brněnské diecézi má podle tamního biskupa Pavla Konzbula blízko. Konkrétně k augustiniánskému klášteru na Starém Brně, protože je členem řádu. Při výkonu funkce generálního převora řádu v Brně pobýval Prevost jako host někdejšího opata. Provinciál řádu Juan Provecho potvrdil, že se měl původně příští neděli v Praze účastnit biřmování.
před 6 hhodinami

Vulgarity i kopanec do krku. Policisté se zabývají šikanou na jihu Moravy

Policie se zabývá případy šikany a napadení na Znojemsku. Videa ze dvou incidentů, ke kterým došlo v Miroslavi, kolují na sociálních sítích. Jedná se o konflikty mezi dětmi a mladistvými. Strážci zákona už totožnost účastníků potyček znají.
před 14 hhodinami

Podvodníci udeřili na WhatsAppu. Napálení lidé jim poslali i statisíce

Objevuje se nový typ podvodů využívající aplikaci WhatsApp. Její uživatelé po kliknutí na příslušný odkaz poskytnou útočníkům do aplikace přístup. Podvodníci pak jejich jménem žádají uložené kontakty o peníze. Policie eviduje hned několik případů, kdy lidé finanční obnos odeslali.
před 16 hhodinami

Závody ve zbrojení dávají jistotu míru, řekla Černochová

Lidé po sametové revoluci nepočítali s tím, že by mohly přijít větší konflikty, takže Česko a další země zaspaly a ruský vpád na Ukrajinu je zastihl nepřipravené. V Interview ČT24 předtočeném ke čtvrtečnímu 80. výročí konce druhé světové války v Evropě to uvedla ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Politici podle ní pořádají závody ve zbrojení, protože to dává určitou jistotu bezpečí a míru. Že se neválčí i v tuzemsku, je podle Černochové jen proto, že Ukrajina Rusko zadržela. Rozhovor vedl Daniel Takáč.
před 17 hhodinami

Růst tržeb obchodníků meziročně zrychlil

Tržby v českém maloobchodě bez započtení prodejů a oprav motorových vozidel v březnu mírně zrychlily meziroční růst na 3,4 procenta po únorovém revidovaném zvýšení o 3,2 procenta. V meziměsíčním srovnání stouply o 0,6 procenta, informoval Český statistický úřad (ČSÚ). K meziročnímu růstu podle statistiků stejně jako o měsíc dřív nejvíc přispěl internetový prodej a prodej pohonných hmot. Tržby za služby se oproti stejnému období loni zvýšily o tři procenta.
včeraAktualizovánopřed 20 hhodinami

Pacienti i lékaři na Příbramsku podvodně vykazovali péči

Celkem šestnáct lidí v případu podvodného vykazování péče v nemocnici na Pleši na Příbramsku doznalo vinu a státní zástupce jejich stíhání podmíněně zastavil. Na účet pro oběti trestných činů museli složit víc než jeden milion korun, uvedl pro ČT Jakub Bílý z příbramského okresního státního zastupitelství. V případu čelila obvinění i samotná nemocnice. Ta se předloni s žalobkyní Janou Jahodovou dohodla na patnáctimilionovém peněžitém trestu.
včera v 12:17

Hotel na Frýdecko-Místecku, kde se zřítil strop, se podle starosty rekonstruoval

Hotel Zámeček v Čeladné na Frýdecko-Místecku, kde se v noci na pátek zřítil strop a zbortily vnitřní konstrukce, se rekonstruoval. Hosté v něm ale byli ubytováni, uvedl starosta obce Pavol Lukša (Dobrá volba 2016). Majitel podle něj vnitřní úpravy oznámil s tím, že se nebude zasahovat do nosných konstrukcí. Při neštěstí utrpěli tři lidé ve věku 17, 18 a 29 let středně těžká zranění, v objektu bylo v době zřícení stropu dvacet lidí včetně cizinců. Příčinu policisté vyšetřují.
včeraAktualizovánovčera v 12:12
Načítání...